Üsküdar Diş Hastanesi
Centenary year logo

Küretaj (Kök Yüzeyi Düzleştirme) Tedavisi

Diş eti ve diş kökünde uygulanan derinlemesine temizlik işlemi, küretaj (kök yüzeyi düzleştirme) tedavisi olarak isimlendirilir. Bu tedavi, genellikle diş taşı temizliğiyle karıştırılsa da uygulanış şekli itibariyle çok farklıdır. Bununla birlikte lokal anestezi altında uygulanması da işlemi farklı hale getiren önemli detaylardan biridir. Diş hekimi kontrollerini ihmal etmeyen ve 6 ayda bir genel muayenesi gerçekleştirilen kişideki plak, tartar ve iltihap oluşumlarının erken evrede tespiti yapılarak diş taşı temizliğiyle çözüme kavuşturulabilir. Buna rağmen kişi düzenli şekilde kontrollerini yaptırmıyorsa, plak ve tartar problemi diş etine ve köküne kadar ilerleme gösterir. Bu evredeyse küretaj tedavisi uygulanması gerekir.

Küretaj (Kök Yüzeyi Düzleştirme) Tedavisi

Küretaj tedavileri, kök yüzeyi iyileştirme işlemleri, enfekte diş kök kısımlarının küret olarak adlandırılan özel aletlerle temizlenmesi işlemi olarak ifade edilir. Bu işlemle diş kökleri çevresinde patalojik cep olarak isimlendirilen yapı iltihaplarından temizlenerek giderilir.

Diş Küretaj Nedir?

Diş küretaj, ağızdan ve diş etlerinden hastalıklı doku, tartar ve plakların temizlenmesi işlemine denir. Diş küretaj, periodontal hastalığın ilerlemesini engellemek amacı ile gerçekleştirilen bir işlemdir. Küretaj kelime olarak ”derin temizlik” anlamına gelmektedir.

Diş küretajı işlemi sırasında diş etlerinde iltihaplı ölü dokuyu almak için özel lazer tercih edilir. Burada asıl amaç zararlı ve iltihaplı dokuların sağlıklı dokulara bulaşmasına engel olmaktır. Zararlı dokunun alınması sonucu sağlıklı yeni doku gelişimi tetiklenmiş olur. İleri seviye olmayan evrelerde dişle diş eti arası açılıp işlem uygulanabilmektedir.

Küretaj Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Diş küretajı, diş eti hastalığı olan kişilerde diş eti altındaki iltihabı kazımak için uygulanan tedavi şeklidir. Diş etlerinin altını kazıma işlemi olarak bilinir. Diş eti rahatsızlıklarında kullanılmakta olan güvenli ve sık uygulanan bir tedavidir.

Küretaj Tedavisi Nasıl Yapılır?

Küretaj diş temizliği, zaman kaybetmeden uzman bir hekim tarafından uygulanmalıdır. Küretaj tedavisi, kök yüzeyi düzleştirme işlemi, enfekte diş kök yüzeylerinin küret olarak isimlendirilen özel aletlerle temizlenmesi işlemidir. Bu işlemle diş köklerinin çevresinde patalojik cep olarak adlandırılan yapı, iltihaplardan temizlenip giderilmiş olur. İşlem esnasında lokal anestezi uygulanır ve böylelikle kişi, ağrı veya acı duymaz. Diş köklerinin, yeniden iltihaba ve diş taşı birikimine olanak tanımayacak bir yapıya kavuşturulması sağlanır. Küretaj işleminden sonra iltihaplı kısımlarda iyileşme olmaması durumunda flap operasyonu gerekebilir.

Küretaj Tedavisinin Faydaları Nelerdir?

Küretaj diş temizliği yaptırılması durumunda estetik olarak diş etlerinin daha sağlıklı görünmesi sağlayabilir. Bununla birlikte uzun vadede de diş eti rahatsızlıklarının önüne geçilebilir. Vakit kaybetmeden uygulanan küretaj işlemiyle kemik erimesi, diş kaybı gibi sorunların da önüne geçmek mümkün hale gelir.

Dişeti Küretajının Çeşitleri

Küretaj işlemi tek dişe uygulanabileceği gibi tüm çene için de tercih edilebilir. Diş eti cebinin içinde olan taşların temizliği sağlanır Diş kök yüzeyi ve diş eti yüzeyi temizlenir. Bu işlem her zaman tek seansta sonuçlanmayabilir, seanslı tedaviler gerekebilir.

Diş etinde kanama, şişme, diş eti çekilmesi gibi yakınmalar varsa, vakit kaybetmeden diş hekimine başvurulmalıdır. Daha sonra diş hekimi bu tedavinin sizin için uygun olup olmadığını belirleyerek tedaviyi planlar.

Küretaj Sonrası Bakım

Diş küretaj işleminin ardından iyileşme sürecini hızlandırmak için dikkat edilmesi gereken bazı kurallar vardır. Bu kuralları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • İşlemin ardından görülen bazı komplikasyonların normal kabul edilmesi gerekir. Bu komplikasyonlardan bazıları; sıcak ve soğuğa karşı hassasiyet, hafif kanama ve ağrı olabilir.
  • Aşırı soğuk veya sıcak gıdalar tüketilmemelidir.
  • İşlem sonrası ilk iki gün sigara ve alkol tüketilmemelidir. 
  • Ağız, gün içerisinde 3 kere ılık tuzlu suyla durulanabilir.
  • İlk gece tedavi bölgesi hafif bir şekilde fırçalanmalıdır. Daha sonra diş ipi kullanmaya başlanmalı ve gün geçtikçe eski duruma dönülmelidir.

Tedaviden 1 hafta sonra diş etlerinin sağlıklı görüntüsü fark edilir, tam olarak iyileşme süresi 20 gün olarak belirlenmiştir. Aksi durumlarda diş hekimine danışmak gerekebilir.


Güncellenme Tarihi:05 Şubat 2024Oluşturulma Tarihi:10 Mayıs 2023