Üsküdar Diş Hastanesi
Centenary year logo

Restoratif Diş Tedavisi

Restoratif diş tedavisi, dişlerin daha sağlıklı ve estetik bir görünüm kazanmasını amaçlayan diş hekimliği dalıdır. Dişlerin güçlendirilmesi, diş sağlığının korunması ve tahribatların onarımı için kişiye özel tedavi yöntemleri uygulanarak, dişlerin daha estetik ve güzel bir görünüm kazanmasını hedefler. Konservatif Diş Tedavisi kliniği, kişiye özel hizmet anlayışı ve deneyimli hekimlerle birlikte, diş sağlığını korumayı, dişlerin estetiğini ve işlevselliğini geri kazandırmayı amaçlayan uygun çözümler sunmaktadır.

Restoratif Diş Tedavisi

Restoratif diş tedavisi, dolgu veya dolguya benzer uygulamalar ile dişlerin estetiğini ve işlevselliğini kazandıran tedavi yöntemleri ve diş hekimliği dalıdır. Bu kapsamda, dişlerin beyazlatılması, diş çürüklerinin temizlenip dişlerin onarılması, kompozit ve amalgam dolguların düzenlenmesi uygulanan işlemler arasında yer alır. Bu işlemler için klasik dolguların yanında ölçü alarak farklı porselen ve porselen-kompozit karışımı dolguları uygulanır. 

Restoratif Diş Tedavisi Neden Yapılır?

Restoratif diş tedavisi uygulamaları, diş yapısında ortaya çıkan bozuklukların iyileştirilmesi ve onarılması için yapılır. Diş yapısında bozulma, diş kırılması, çürükler, dişlerde sararma ve ortodontik olarak tedavisi olmayan durumlarda dişlerin doğal görünümüne kavuşturulması için uygulanmaktadır.

Özellikle ön diş estetik dolgular, gülüş tasarımı, diş beyazlatma gibi kişinin estetik görünümünü ilgilendiren işlemleri içerir. Estetik olarak güzel bir görünüm ve gülümseme sağlayan tedavi yöntemleridir. Yüz ve çene yapısı ele alınarak, hastanın isteğine bağlı olarak diş rengi, diş beyazlatma, diş yapısının düzeltilmesi, diş yüzey temizliği veya diş taşlarının temizlenmesi tedavinin önemli unsurları arasındadır. 

Restoratif Diş Tedavisinde Kullanılan Yöntemler

Tedavi kapsamında; çürük, travma ya da gelişimsel bozukluklar sebebiyle zarar görmüş dişler onarılır ve tedavisi yapılır. Bunun yanı sıra uygun görülmesi halinde diş arası boşluğunun kapatılması ve diş beyazlatma işlemleri yapılabilir. Restoratif diş tedavisi işlemlerinde pek çok farklı teknik uygulanabilir. Kullanılan yöntemler şu şekilde sıralanabilir:

 • Direkt veya indirekt kompozit uygulamaları
 • Porselen dolgular
 • Gülüş tasarımı
 • Dentin hassasiyeti tedavi uygulamaları
 • Vital pulpa tedavi uygulamaları
 • Pre-protetik restorasyon uygulamaları

Bunların yanı sıra, yaşlı (Geriatri) ve onkoloji hastalarına yapılan diş uygulamaları, yetişkin bireyler için koruyucu diş uygulamaları gibi farklı işlemler ile kişilerin yaşı, kişisel problemleri, ağız ve diş sağlığının değerlendirme sonucu göz önüne alınarak gerekli tedavinin yapılmasına karar verilir.

Restoratif Diş Tedavisi Kimlere Uygulanmaktadır?

Restoratif diş tedavisi, ön dişlerin görünümden ve estetiğinden rahatsız olan tüm yetişkinlere uygulanabilir. Kişilerin çoğu estetik bir gülümsemeye sahip olmak ister. Bu sebeple estetik görünüme önem veren ve bu durumdan çok fazla rahatsızlık duyan kişiler bu uygulamaları ve tedavi yöntemlerini yaptırabilir.

Ağız ve çene yapısında deformite veya tramvatik bir kaza sonucu gelişen deformasyonlar da Restoratif tedavilerle düzeltilebilir. Restoratif diş tedavisi kimlere uygulanır, gibi sorulara cevap olacak maddeler şu şekilde sıralanabilir:

 • Diş eti sorunu yaşayan kişilere
 • Dişlerde kalıcı leke sorunu yaşayan kişilere
 • Geriatri ve onkoloji hastalarına
 • Diş yapısında bozukluk olan kişilerde
 • Diş kaybı olan kişilerde
 • Dolgu sorunu yaşayan kişilerde
 • Estetik bir gülüşe sahip olmak isteyen kişilere
 • Diş beyazlatmak isteyen kişilere
 • Diş kırıklığı olan kişilere

Hastalar tedavi sürecine başlamak istediğinde diş hekimleri tarafından muayene edilmeli ve bulgular değerlendirilmelidir. Elde edilen bulgulara ve verilere bağlı olarak kişiye uygun ve özel tedavinin planlanması gerekmektedir.

Ön Dişlere Yapılan Estetik Restorasyonlar Nelerdir?

Restoratif diş tedavisinde, ön dişlerin restorasyonu için diş hekimine başvuran kişilerin birçoğunun önceliği, parlak dişlere ve daha estetik bir görünüme sahip olmaktır. Diş hekimleri ilk olarak hastanın ağız ve çene sağlığını göz önünde bulundurarak tedavi planlamasını yapar.

Ön dişlerin estetiğini sağlamak için ön bölge estetik dolgular ya da yaprak protezler yapılabilir. Bu uygulamalar ile dişlerin arasındaki boşluklar kapatılabilir, kırık dişler düzeltilebilir, şekli bozuk olan dişlerin görüntüsü düzeltilebilir.

Estetik dolgu, dişlerde kompozit malzeme ile bireylerin diş renklerine uygun dolgu malzemesi kullanılarak doğal ve estetik bir gülüş tasarımı ortaya çıkarmayı amaçlar.

Yaprak porselenler dişlerin yapısını ve renk tonunu değiştirmek için uygun kalınlıkta, kişinin isteğine bağlı olarak renk, boy ve formlarda özel olarak hazırlanır. İşlem dişin ön yüzeyine yapıştırılır.

Restoratif Diş Dolgusu Nedir?

Diş rengi ile aynı olan beyaz dolgular olarak da adlandırılır. Amalgam dolgunun koyu renkte olması ve çürük görünümü oluşturması, Restoratif dolgu uygulamalarının daha fazla tercih edilmesini sağlamaktadır. Kişiye beyaz bir gülüş ve estetik bir görünüm sağlar. Ayrıca kullanımı uzun ömürlüdür. Biyouyumlu olmaları sebebiyle çok daha sağlıklıdır.

Farklı bir dolgu çeşidi ise porselen dolgulardır. Kompozit dolgu işlemleri daha çok önde bulunan dişlere uygulanırken, porselen dolgular, ısırma kuvvetine karşı dayanıklı oldukları için ve sert bir yapıya sahip oldukları için arka dişlere uygulanabilir. 

Restoratif diş tedavileri işlemlerinden bir diğeri de diş beyazlatma işlemleridir. Dişlerde ortaya çıkan renk değişimlerini gidermek ve dişlere beyaz bir görüntü kazandırmak için yapılan uygulamalardır.

İnley ve Onley Dolgu Nedir?

İleri seviye diş çürüklerinde uygulanan tedavi yöntemi olarak bilinmektedir. Özel olarak hazırlanan bu dolgular, çürüklerden arındırılmış bölgelere uygulanmaktadır. Normal bir diş yapısına yakın bir uyum sağlar.

Farklı nedenlere bağlı olarak hasar gören arka dişlerin işlevselliğinin geri kazandırılması için yapılan uygulamalardır. Dolgudan daha büyük kaplamadan daha küçük boyuttadır. İşlemin tamamlanması için genellikle iki seans gerekir.

Normal dolgular küçük hasarlarda tercih edilirken, daha büyük hasarlı durumlarda yeterli olmayabilir. Diş kaybı gibi durumları önlemek ve ağız kokusuna karşı önlem almak için uygulanabilecek dolgulardır. Estetik bir görünüm ve diş fonksiyonunun geri kazandırılması bakımından tercih edilir.


Güncellenme Tarihi:31 Ocak 2024Oluşturulma Tarihi:18 Nisan 2023