Üsküdar Diş Hastanesi
Centenary year logo

Endodonti

Endodonti tedavisi, enfekte olan veya çürüyen bir dişi kurtarmak ya da onarmak amacıyla yapılan tedavi uygulamalarıdır. Halk arasında kanal tedavisi olarak da bilinir. Tedavi uygulamalarının temel amacı, kişinin doğal dişlerini korumaya yöneliktir. Dişlerde ısı hassasiyeti, çürük, enfeksiyon, renk değişimi, apse oluşumları ve kırılma gibi sorunlardan kaynaklı diş pulpasında ve çevre dokularda gelişen hasarların tedavisi bu bölümde yapılmaktadır.

Endodonti

Endodonti Nedir?

Endodonti, kanal tedavisi olarak da bilinen bir uzmanlık alanıdır. Bu alanda endodonti tedavisi endodonti uzmanları tarafından gerçekleştirilir. Dişin pulpa bölümünde sinirler ve damarlar bulunmaktadır. Pulpa, dişlerin çıkmasında ve gelişmesinde ciddi bir rol üstlenir. Ayrıca dişlerdeki sorunların kişilere ağrı olarak yansımasında da rol oynar.
Pulpa, dişin üstünde ve kök kanallarındaki boşluklarda bulunmaktadır. Endodonti, dişlerin beslenmesinde ve hassasiyetinde rol oynayan damarların, sinir uçlarının ve bağ dokusundan oluşan yumuşak dokuların yani pulpanın tedavisi yapan diş hekimliği dalıdır. 
Endodontik tedaviler; diş pulpası farklı sebeplerle çürükten etkilenerek, enfeksiyon oluştuğunda, iltihaplandığında ya da dişte gelişen çatlak veya kırık gibi bir travmatik olaylar sonrasında uygulanabilir. 
Endodontide temel hedef, doğal dişin yapısını bozmadan tedavi etmektir. Dişin sağlığını ve tüm fonksiyonlarını koruyarak kurtarmak amaçlanır.

Endodonti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kanal tedavisi uygulamaları yapabildiği gibi dişin canlılığını ve doğallığını korumak için rejenerasyon tedavi uygulamaları da yapabilir. Rejenerasyon tedavisi, diş kökünün içerisinde canlı doku gelişimini amaçlarken, kanal tedavisi doğal dişin ağız içerisinde korunmasını hedefler.

Endodontist Kimdir?

Endodonti bölümünde uzmanlık eğitimi alan endodonti hekimleri, endodonti uzmanı veya endodontist olarak adlandırılır. Endodonti uzmanları, kanal tedavisi ve pulpa dahil olmak üzere cerrahi işlemler gibi diş kurtarma tedavilerinde uzmandır. 
Tedavilerde ağrı yönetimi yollarına ve dişi kurtarırken yaşanabilecek olası ağrıları en aza indirmeyi hedefleyen tedavi uygulamalarına odaklanır. Endodonti tedavisi, kişinin doğal diş yapısını korumak amaçlı endodonti uzmanları tarafından yapılan uygulamalardır.
Endodonti hekimleri ağrı yönetimi alanında da uzman olduklarından, lokal anestezi altında yapılan işlemlerde de görev alırlar. Kanal tedavisi uygulamalarında kişinin rahat ve ağrısız bir işlem geçirebilmesi için modern araçları kullanırlar.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Endodonti tedavisi, kanal tedavisi olarak da bilinir. Tedavi uygulamaları endodonti uzmanları tarafından yapılmaktadır. Tipik bir kanal tedavisi uygulamasında, hekim pulpayı çıkarır, kök kanalı temizler ve biçimlendirir. Uygulanan alan özel bir alet ile kapatılır ve akabinde bir kuron yaparak tedavi sonlandırılır.
İşlem öncesi tedavi edilecek kısım ve çevresi uyuşturulduğundan herhangi bir rahatsızlık hissedilmez. Ancak tedavi sonrasında geçici olarak bazı hafif ağrılar yaşanabilir. Genellikle çiğneme esnasında oluşan ağrılar tedaviden belli bir süre sonra kendiliğinden ortadan kalkar. Tedavi sonrası iyileşsen dokularda hassasiyet veya ağrı şikayeti yaşandığında mutlaka bir diş hekimi uzmanına gidilmelidir. 
Kanal tedavisi, kişinin durumuna bağlı olarak farklı aşamalarda gerçekleşebilir ve kişi birkaç kez muayenehaneye gidebilir. Tedavi aşamaları şu şekildedir:

  • Tedavi ön dişe yapılıyorsa dişin arka kısmında, küçük azı dişi ya da azı dişine yapılıyorsa dişin üst kısmında bir açıklık yaratılır
  • Sorunlu pulpa çıkarılır, yuvası ve kök kanalları doldurma işlemi için temizlenerek, genişletilir ve şekillendirilir
  • Tedavi süreci hastanın birden fazla gelmesini gerektiriyorsa, tekrar muayene olana kadar kişinin dişine koruma amaçlı ve geçici bir dolgu yerleştirilir
  • Tedavi edilen dişlerde farklı sağlık problemlerine rastlanmaması halinde normal bir dişin tüm görevlerini yerine getirebilir. Ayrıca doğal dişlerde görüldüğü gibi çürük, enfeksiyon, iltihap, kırılma, renk değişimi gibi benzer şikayetler de olabilir.

Endodonti Kliniğimizde Yapılan İşlemler

Acil Tedavi 
Endodontik nedenlerden kaynaklanan ağrılar, hastaların en fazla karşılaştığı ve şikayet ettiği sorunlardır. Sekonder çürük (önceden yapılmış dolgu sonrası dişte çürüme) dahil, çürük lezyonu ve doku hasarları ağrının temel nedenini oluşturmaktadır. Diş kırığı, diş hassasiyeti ve köle hassasiyeti gibi durumlar izlenir. Bu gibi durumlara acil müdahale ve tedavi yapılmasıdır.

Kanal Tedavisinin Yenilenmesi (Retreatment) 
Kanal tedavisi sonrası, tedavi edilen dişte hassasiyet, ağrı, şişlik ya da akıntı gibi belirtiler ve periapikal lezyon oluşumu, lamina durada genişleme gibi radyolojik farklılıklar geliştiğinde, tedavinin yenilenmesi gerekebilir. Eski kök kanalı sökülerek tekrardan yeni kök kanalı hazırlanır ve dolumu yapılır.

Vital Beyazlatma   
Herhangi bir nedene bağlı olarak rengi değişen dişlere beyazlatıcı ajan uygulaması yapılarak dişlerin daha güzel, beyaz ve doğal rengine kavuşması amaçlanarak hastanın estetik beklentileri karşılanmaya çalışılır.

Periapikal Lezyonlu Dişte Kanal Tedavisi
Dişteki uzun süren iltihaplanmaya karşın hasta hekime gitmezse; enfeksiyon diş etrafında bulunan yumuşak ve sert dokulara yayılarak hasara neden olur. Dişin kök ucunda enfeksiyon sonucunda kemik yıkımı meydana gelmiştir. Gelişen çürük uzaklaştırılır. Kök kanalı iltihaplardan arındırılır. Kök kanal dolgusu ve dişin kuron dolgusu gerçekleştirilir ve hasta takip altına alınır.

Restoratif Diş Tedavisi 
Dolgu veya dolguya benzer uygulamalar ile dişlerin estetiğini ve işlevselliğini kazandıran tedavi yöntemleri ve diş hekimliği dalıdır. Bu kapsamda, dişlerin beyazlatılması, diş çürüklerinin temizlenip dişlerin onarılması, kompozit ve amalgam dolguların düzenlenmesi uygulanan işlemler arasında yer alır.


Güncellenme Tarihi:05 Şubat 2024Oluşturulma Tarihi:11 Nisan 2023