Üsküdar Diş Hastanesi
Centenary year logo

Estetik Diş Hekimliği Nedir?

Estetik diş hekimliği; dişlerin daha sağlıklı olmasının yanında estetik açıdan da etkileyici bir görünüm kazanmasını amaçlayan diş hekimliği alanıdır. Bu alanda hedeflenen estetik görünüm, bireyin fiziksel ve sosyal özelliklerine bağlı olarak belirlenmektedir. Bu sebeple estetik diş hekimliğinde kullanılan uygulamalar kişiden kişiye farklılık göstermektedir.

Estetik Diş Hekimliği Nedir?

Estetik diş hekimliği; gülümsemenin şeklini, dişlerin rengini, hizasını, boyutunu, genel sağlığını ve işlevselliğini iyileştiren diş hekimliği dalı olarak adlandırılır. Kişinin özgüvenini düşürebilecek sorunlar arasında; diş eti çekilmesi, yontulmuş dişler, lekeli ve renksiz dişler, şekil bozuklukları yer alabilir. Alanında uzman diş hekimleri tarafından bu tür sorunların tedavisi sağlanır.

Estetik Diş Hekimliğinde Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

Estetik diş hekimliğinde kullanılan yöntemler, problemin ne olduğuna ve kişinin diş sağlığına bağlı olarak belirlenir. Bunların yanı sıra kullanılan yöntemler şu şekilde sıralanabilir:

  • Estetik dolgu işlemleri,
  • Diş eti estetiği tedavileri,
  • Porselen lamina ve restorasyonlar
  • Zirkonyum uygulamalar ve kaplamalar
  • Diş beyazlatma uygulamaları,

Estetik Diş Hekimliğinde Hangi Tedavi Yöntemleri Kullanılır?

Estetik diş hekimliği alanında hastaların ihtiyaçlarına ve mevcut probleme göre tedavi yöntemi uygulanır. Ağız ve çene yapısı kişiden kişiye farklılık gösterdiği için tedavi kişiye özel olarak uygulanmaktadır. Estetik diş hekimliğinde kullanılan tedavi yöntemleri şunlardır: 

Pembe ve Beyaz Estetik
Diş hekimliği uygulamalarında işlevsellik kadar estetik de oldukça önemli bir noktadır. Bazı durumlarda dişin istenilen duruşu ve görünümü kazanabilmesi için çevre dokulara ve özellikle diş etlerine müdahale edilmesi gerekmektedir. Diş etlerine yapılan estetik uygulamalar ise pembe estetik olarak adlandırılır.

Diş Beyazlatma (Bleaching) 
Dişlerin sağlıklı olmasının yanı sıra güzel görünmesi de çok önemlidir. Diş beyazlatma uygulaması ile kişinin estetik bir görünüme ve kusursuz bir diş beyazlığına kavuşması sağlanmaktadır.

Diş Kristali (Diş Pırlantası)
Dişlerin görünümü açısından daha estetik ve daha ışıltılı olmasını isteyen kişiler son zamanlarda diş pırlantasını tercih etmektedir. Diş kristali olarak da adlandırılan bu uygulama, diş yüzeyinde ve bireyin gülüşünde farklılık yaratması bakımından popüler hale gelmiştir. 

Estetik Dolgular
Estetik dolgu, dişlerin üzerine kompozit malzeme ve kişinin diş renginde olan dolgu malzemesi kullanılarak daha güzel ve estetik bir gülüşe sahip olmasını sağlamaktadır.

Dijital Gülümseme Programı
Dijital gülümseme programı veya bilinen diğer adıyla dijital gülüş tasarımı; bireyin gülüş estetiği ile ilgili geliştirilebilecek unsurların dijital ve manuel tekniklerle doğru tespitini ve bu şekilde karar verilmesini sağlayan bir protokoller zinciridir. Kişiye özel tedavi olanakları ile hastaların talep ettiği gülüşe kavuşması sağlanır.

Invisalign
Şeffaf plak tedavisi olarak da adlandırılan invisalign tedavisi, dişlerin etrafını saran ve kişiye özel hazırlanan bir dizi şeffaf plaklar ile çapraşık dişlerin düzeltildiği yöntemdir.

Zirkonyum Diş
Zirkonyum, metal içermeyen ve beyaz bir malzemeden oluşan diş kaplamasıdır. Uzmanlar tarafından daha güzel ve beyaz dişlere sahip olmak isteyen bireylerin diş yüzeylerinin kaplanmasında kullanılır. 

Empress Dişler (Full Seramik Dişler)
Tamamen seramikten imal edilir ve full porselen diş olarak da adlandırılabilir. Alt yapısında kullanılan ve 'empress' olarak adlandırılan yapının ışık geçirgenliği olması ve metal içermemesi nedeniyle estetik diş hekimliğinin vazgeçilmez kaplama türüdür.

Porselen Lamina
Estetik diş hekimliğinin son yıllarda sık tercih edilen uygulamalarından biri olan lamina porselen kaplamalar, doğal diş formu vermenin yanı sıra avantajlarıyla da yaşam kalitesini artırmaktadır.

Estetik Diş Hekimliği Nedir? - 1Estetik Diş Hekimliği Nedir? - 2Estetik Diş Hekimliği Nedir? - 3Estetik Diş Hekimliği Nedir? - 4Estetik Diş Hekimliği Nedir? - 5Estetik Diş Hekimliği Nedir? - 6Estetik Diş Hekimliği Nedir? - 7Estetik Diş Hekimliği Nedir? - 8Estetik Diş Hekimliği Nedir? - 9

Güncellenme Tarihi:31 Ocak 2024Oluşturulma Tarihi:24 Nisan 2023