Üsküdar Diş Hastanesi
Centenary year logo

Diş Eti Tedavisi Nedir?

Diş eti hastalığı, diş etleri bakterilerle enfekte olduğunda ortaya çıkabilir. Enfeksiyon, diş eti dokusunda iltihaplanmaya ve tahrişe yol açar. Çoğu kişi hayatının bir döneminde diş eti rahatsızlığı yaşayabilir. Diş eti rahatsızlıkları erken müdahale edildiğinde cerrahi yönteme başvurulmadan tedavi edilebilir. Problemin ilerlemesi ve ciddi komplikasyonlara yol açması halinde diş eti tedavisi ameliyat ile gerçekleştirilebilir.

Diş Eti Tedavisi Nedir?

Diş eti tedavisi çok çeşitli diş prosedürlerini kapsar. Diş hekimi uzmanları diş etlerinde ortaya çıkan enfeksiyonu azaltmak ve diş eti hastalığı nedeniyle hasar gören dokuları iyileştirmek için birçok farklı tedavi prosedürü uygular.

Diş Eti Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Diş eti hastalığı belirtileri, hastalığın evresine bağlı olarak ortaya çıkar. Genellikle erken evrede ortaya çıkan semptomlar arasında; şişlik, kızarıklık ve hassasiyet yer alır. Vakaların çoğunda ortaya çıkan şikayetler şu şekildedir:

  • Ağız kokusu
  • Diş hassasiyeti
  • Diş etlerinde küçülme (diş eti çekilmesi)
  • Diş etlerinde kızarıklık ve şişlik

Diş Eti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş eti tedavisi, rahatsızlığın evresine, daha önce yapılan tedavinin etki düzeyine ve kişinin genel sağlık durumuna göre uzman tarafından belirlenen yöntemlerle yapılmaktadır. Tedavi, cerrahi ve cerrahi olmayan yöntemler olarak iki sınıfa ayrılmaktadır. Cerrahi olmayan diş eti tedavisi yöntemleri şu şekilde sıralanabilir:

Profesyonel Diş Temizliği
Diş eti çizgisinin altına inen plak ve tartarlar, diş eti hastalıklarına neden olur. Uzman tarafından yapılan bu işlemde plak ve tartar temizlenerek diş eti problemleri ortadan kaldırılır. Düzenli olarak diş eti temizliği yaptıran kişilerde diş eti hastalıklarının görülme ihtimali daha azdır.

Diş Ölçeklemesi ve Kök Planlaması
Diş eti altında plak ve diş taşı birikimi belirlenirse, uzman bu bölgelerde diş temizliği ve kök düzeltme uygular. Lokal anestezi verilerek yapılan bu prosedürde diş eti çizgisinin üst ve altındaki plak ve tartar temizlenir. Sonrasında diş kökündeki pürüzlü kısımlar düzeltilerek bakterilerin tutunması ve çoğalması zorlaştırılır.
Diş eti hastalıklarının ilerlemesi halinde bazı cerrahi müdahaleler gerekebilir. Bu gibi durumlarda uygulanabilecek diş eti tedavileri şunlardır:

Cep Küçültme Ameliyatı
Uzman tarafından yapılan bu prosedür esnasında diş etleri kaldırılarak altta birikmiş olan tartar çıkarılır.  Bunun yanında bu işlemde tartar ile dolan cepler de temizlenirken, bazı durumlarda hasarlı diş kemiğinin yeniden şekillendirilmesi gerekebilir.

Kemik Grefti
Bir diş kemiği grefti, diş eti hastalığından zarar görmüş bölgeleri yenilemek için yapılır. İşlem, kişinin kendi kemiğinden veya sentetik kemikten alınan kemik greftlerinin kullanımı ile yapılır. Hasar gören bölgedeki kemiklerin yerine alan bu greftler, kemiklerin yenilenmesinde yardımcı olur.

Yumuşak Doku Greftleri
İncelen diş etlerinin güçlendirildiği ya da diş etlerinde çekilme görülen yerlerin doldurulduğu işlemdir. 

Yönlendirilmiş Doku Rejenerasyonu (YDR)
Yönlendirilmiş doku rejenerasyonu, iyileşme sürecinde önceliği olan doku ve hücrelerin öne çıkarılmasını ve bu sayede kaybedilen destek dokuların orijinal yapılarına en yakın klinik iyileşmeyi hedefleyen bir tedavi yaklaşımıdır.


Güncellenme Tarihi:05 Şubat 2024Oluşturulma Tarihi:28 Nisan 2023