Üsküdar Diş Hastanesi
Centenary year logo

Periodontoloji Nedir?

Periodontoloji, diş eti hastalıklarının teşhisi, tedavisi ve tedavi sonrası ağız ve diş sağlığının korunmasını amaçlayan diş hekimliği dalıdır. Bu alan üzerine uzmanlaşmış diş hekimlerine ise periodontist adı verilmektedir. Diş etinde ortaya çıkan tüm problemler bu bölüm altında incelenmektedir.

Periodontoloji Nedir?

Diş eti hastalıkları ve diş dokuları ile ilgili karşılaşılan rahatsızlıkları en aza indirmek, hastalığın ve iltihabın ilerleyişini durdurmak ve iyileştirmeye yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Hastaların kaybetmiş oldukları ağız ve diş sağlığını geri kazandırmayı hedefleyerek belirlenen tedavi yöntemleri uygulanır.

Periodontoloji Ne Yapar ve Nelere Bakar?

Periodontoloji bölümünde, ağız içindeki tüm yumuşak dokuların rahatsızlıkları tedavi edilir. Diş etinin eski sağlığına kavuşturulması için gerekli tüm temizlik ve diş eti operasyonları; bunun yanı sıra diş eti estetiği için gerekli olan operasyonlar, kemiğin eridiği durumlarda yeniden kemik oluşturma operasyonları, ağız içinde görülen çeşitli yaralar, büyümeler ve sallanan dişler için tedaviler de yine bu birimde yapılır.
Dişlerde gelişen rahatsızlıkların veya diş etlerinde farklı sebeplerden kaynaklı ortaya çıkan enfeksiyon ve iltihaplanmaların ilerlemesini önlemek amacıyla problemin teşhisini ve tedavisini yapar.
Tedavi süreci için değerlendirmeler yapılarak gerekli iyileştirilmenin sağlanması için planlamalar yapar. Sorunlu olan diş etine ve yumuş dokulardaki rahatsızlıklara bakar. İltihaplanma veya enfeksiyon gibi durumlarda tedavi uygulamaları yapılır.
Periodontoloji hastalıkların tespit edilmesinin yanında tedavi süreci ve tedavi sonrası diş yapısının korunması da sağlanmaya çalışılır.

Periodontal Hastalıklar Nelerdir?

Periodontal hastalıklar, diş eti ve diş dokuları ile ilgili iltihabi hastalıklardır. Yetişkin bireylerde yaşanan diş kayıplarının yaklaşık yüzde 70’i periodontal hastalıklardan kaynaklanır. Hastalıkların erken tespit edilmesi halinde Periodontoloji bölümünde yapılan işlemlerle tedavisi basittir ve yüksek oranda iyileşme gösterir.
Diş eti rahatsızlıklarına önlem alınması ya da tedavi edilmesi; dişlerin doğal yapısını korumaya, çiğnemenin rahat yapılmasına ve sindirimin sağlanmasına fayda sağlar. 
Diş eti hastalıkları genel olarak 2 başlıkta incelenmektedir. Bunlar: Gingivitis ve Periodontitis olarak adlandırılır.
Gingivitis: Kemiğin henüz etkilenmediği, yalnızca diş etlerinin etkilendiği diş eti hastalığıdır. Tedavi edilmediğinde kemik erimesi ve diş eti çekilmesi görülmeye başlar.
Periodontitis: Gingivitisin tedavi edilmediği durumlarda, kemikte erimenin başladığı diş eti hastalığıdır. Bireyin yapısına ve genetik yatkınlığına göre çok hızlı bir kemik yıkımı görülebilir. Dişler tamamen kemiğini kaybedene kadar tedavi edilmezse, dişi tutan destek kemik gider, diş sallanmaya başlar ve çekilmek zorunda kalır.

Diş Eti Rahatsızlıklarının Belirtileri Nelerdir?

Diş eti hastalıkları yavaş bir ilerleme gösterdiğinde pek çok kişi tarafından fark edilmez. Bu sebeple herhangi bir semptom olmasa da diş etlerinde iltihabi durumlar olabilir. Ancak iltihap büyüdüğünde ya da bulunduğu bölge belirtilerin ortaya çıkmasına daha müsait bir bölge ise gingivit kendini bazı semptom ve belirtilerle belli eder. Belirtilerin ortaya çıkması halinde tedavisi periodontoloji bölümünde uzman hekimler tarafından yapılabilir.
Sağlıklı diş etleri dişlerin sıkıca oturacak şekilde sabit bir yapıdadır ve rengi açık pembedir. Diş eti rahatsızlıklarının belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Şiş ve yuvarlak diş etleri,
 • Koyu pembe veya koyu kırmızı diş etleri,
 • Yemek yerken ya da fırçalarken kanamalı diş etleri,
 • Kötü ağız kokusu,
 • Diş eti çekilmesi,
 • Hassas diş etleri ,
 • Dişlerde sallanma ya da yer değiştirme .

Diş etinde kanama, kırmızımsı-morumsu renk değişikliği, diş etinde çekilmeler, diş etlerinde şişlik, apse oluşumu, hassasiyet ve kötü ağız kokusudur. Bu oluşumların nedenleri ise şunlardır;

 • Dişlerin düzenli bir şekilde temizlenmemesi,
 • Bakteri plağı,
 • Sigara,
 • Sistemik hastalıklar,
 • İlaçlar,
 • Stres,
 • Beslenme,
 • Aşırı alkol tüketimi.

Diş Eti Hastalıklarının Teşhisi Nasıl Olur?

Diş eti hastalıklarının teşhisi ağız içi muayene ve çene filmi gibi yöntemlerin kullanımı ile konur. Bu yöntemler hastalığın tespit edilmesinde önemli rol oynar. Ayrıca uzman, hastanın şikayetlerini ve tıbbi öyküsünü de dinleyerek nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini planlayabilir.
Yapılan muayene ile birlikte diş taşı varlığı, diş eti kanamaları, diş eti büyümeleri, kemikte ne kadar erime olduğu tespit edilerek bir tedavi planı oluşturulur.

Diş Eti Hastalıklarının Tedavisi Nasıl Olur?

Diş eti hastalığı belirtilerinden herhangi birini fark eden hastaların vakit kaybetmeden diş hekimine başvurmaları gerekir. Diş eti hastalıklarının tedavisine ne kadar erken başlanırsa, hastalığın gingivitisten periodontitise geçişi o kadar hızlı önlenmiş olur ve doku kaybı oluşmamışken hastalık önlenir. 
Periodontal hastalıklar arasında yer alan diş eti hastalıklarının tedavisi bu alanda uzmanlaşmış periodontist hekimler tarafından yapılabilir.
Gingivitis hastalarının tedavisinde; diş taşı temizliği (detertraj işlemi) yapıldıktan sonra bireysel bir ağız temizliği planı hazırlanır ve hastalardan bu plana uymaları istenir. Düzenli kontroller ile diş eti sağlığı yeniden kazandırılır.
Periodontitis hastalarının tedavisinde ise yalnızca diş taşı temizliği yeterli değildir, kemikte de kayıp olduğu için “cep” adını verdiğimiz üzeri diş eti ile kaplı kemik boşlukları oluşur ve yediğimiz yemekler ve ağız içindeki mikroplar bu boşluklara dolar. Diş etinin sağlığına kavuşması için bu boşlukların da uyuşturularak temizlenmesi gerekir ve bu işleme küretaj adı verilir. 
Küretaj işlemi, etkilenen diş sayısına bağlı olarak değişiklik gösterir. Genellikle birkaç seansta bitirilen işlemlerdir. Bireysel bir ağız temizliği planı oluşturularak, hastalardan bu plana uymaları beklenir. Düzenli kontroller ile diş eti sağlığı yeniden kazandırılır.
Kemik kaybının çok fazla olduğu dişlerde çeşitli kemik oluşturma ilaçlarıyla birlikte kemik tozlarının da kullanıldığı operasyonlar yapılabilir.


Güncellenme Tarihi:31 Ocak 2024Oluşturulma Tarihi:05 Nisan 2023