Üsküdar Diş Hastanesi
Centenary year logo

Flap Operasyonu Nedir?

Flap operasyonu, diş etlerinde ortaya çıkan cepleri düzeltmek ve diş etlerini doğal haline kavuşturmak için yapılan diş eti operasyonudur. Diş eti dokusunun dişten ayrılmaya başladığı diş eti çizgisinin altındaki noktalar diş eti cepleri olarak adlandırılır. Bu durum da zararlı bakterilerin artmasına ve temizlenemeyecek bir bölgenin ortaya çıkmasına yol açar. Bu bakteriler doku üzerinde iltihaplanmaya neden olarak diş etlerinde hassasiyet, kanama ve ağrıya neden olur. Tedavi edilmediği durumlarda diş eti hastalıklarına, doku hasarına ve vücutta çeşitli rahatsızlıklara neden olabilir.

Diş kök yüzeyi temizliği sonrasında devam eden enfeksiyonu önlemek ve iyileşmeyi sağlamak için flap operasyonu olarak adlandırılan cerrahi işlemin yapılması gerekmektedir. Flap operasyonu, diş eti hastalıklarına kalıcı bir çözüm oluşturmasa da diş eti sağlığının korunması bakımından etkili bir yöntemdir. 

Flap Operasyonu Ne İçin Yapılır?

Flap operasyonu, diş etlerinde gelişen cepleri mümkün olduğu kadar yok etmek veya en aza indirmek amacıyla yapılır. Ceplere ulaşmak için diş eti dokusunda bir kesi açılır. Sorunlu dokular açılan kesi üzerinden temizlenir, dişlerin kökleri açığa çıkarılır ve derinlemesine bir temizlik sağlanır. Plak ve tartar gibi oluşumlar giderilerek müdahale edilen bölge kapatılır ve hızlı bir şekilde gerçekleşecek olan iyileşme süreci başlatılır.

Operasyonun bir diğer amacı da iltihaplanma nedeniyle kaybedilen periodontal bağları ve kemik dokusunu eski haline getirmektir. Bu amaca ulaşmak için kemik graftı veya büyümeyi sağlayan kimyasallar gibi ileri teknoloji yöntemler de dahil olmak üzere farklı teknikler uygulanabilir. Bu yöntemler, diş etlerini doğal şekline ve işlevine geri döndürmenin yanı sıra daha sağlıklı ve daha güvenli diş koruması oluşturmaya yardımcı olabilir.

Flap Operasyonu Nasıl Yapılır?

Flap operasyonu, çoğunlukla hastaya lokal anestezi verilerek yapılmaktadır. Bazı vakalarda ise lokal anestezi ile beraber ağız yoluyla rahatlatıcı etkisi olan bir şurup ya da anksiyete giderici ilaç verilir. Bunun yanında operasyon için genel anestezi altında olmak da farklı bir seçenektir. Diş etini dişten ayırmak için küçük bir kesi açılır, bu kesi ufak bir kanat şeklindedir. Dış yüzeydeki diş eti dokusu, kök, bağ dokuları ve kemik dokusuna erişim sağlamak için hafifçe geriye doğru eğilir.

İlk aşamadan sonra ise iltihaplı diş eti dokusu temizlenir. Hastalıklı diş eti dokusu çıkarıldıktan ve dişin kökü temizlendikten sonra gerekli görülmesi halinde bölgeye antibiyotik tedavisi de uygulanabilir. Kemiklerde hasar varsa greft materyali kullanılarak hasarın giderilmesi mümkündür.

Gerekli olan tüm işlemlerin ardından kesi kapatılır ve operasyon tamamlanır. Flap ameliyatı, alanında eğitimli uzmanlar tarafından yapıldığında başarı ihtimali daha yüksektir. Flap operasyonu, diş eti hastalıkları ve iltihaplanma durumu olduğundan en sık tercih edilen ve etkili sonuçlara yol açan yöntemler arasındadır.

Flap Tedavisi Aşamaları

Flap tedavileri, çoğunlukla 6 aşamadan oluşmaktadır. Operasyon aşamaları ise şu şekilde sıralanabilir: 

 • Cerrahi müdahaleyi yapacak olan periodontist cerrah, çeşitli antiseptik ürünlerle cerrahi yüzeyi temizler.
 • Ameliyatlı diş eti bölgesinin kenarlarında dikey ve yatay iki kesi yapılarak kemik cebindeki granülasyonlar temizlenir.
 • Diş kökünde biriken tartar çıkarılarak temizlenir ve doğal haline getirilerek parlatılır.
 • Ameliyat esnasında kemik dokusunda herhangi bir hasar saptanması halinde bu durum nakil materyalleri yardımıyla eski haline getirilir.
 • Yara yüzeyinin antiseptik solüsyonlarla yıkanması, diş etlerinin dikilmesi ve periodontal bandaj uygulanması ile ameliyat tamamlanır.
 • Kesi yerlerine atılan dikişler, operasyondan sonraki 10. günde alınır.

Flap Ameliyatı Sonrası Ağız Bakımı

Cerrahi işlemin başarıya ulaşmasındaki belirleyici faktörlerden biri de işlem sonrasındaki ağız bakımıdır. Ağız hijyeni, hekimin anlattığı şekilde sağlanmalı ve kontroller aksatılmamalıdır. Flap operasyonu sonrasında dikkat edilmesi gereken hususlardan bazıları şunlardır:

 • Ameliyattan sonraki günlerde 20 dakika boyunca yara yüzeyine periyodik olarak soğuk kompres uygulanmalıdır.
 • Rahatsızlık ve ağrı durumunda kullanma talimatına uygun olarak ağrı kesici kullanılabilir.
 • Ameliyattan sonraki ilk sekiz saat ağzınızı çalkalamayınız ve tükürmeyiniz. Bir süre tuzlu su ile hafifçe gargara yapın.
 • Kanama ve kötü yara oluşumunu önlemek için sigara ve alkol tüketiminden uzak durulmalıdır.
 • Fiziksel ağır aktivitelerden kaçınmalı ve ameliyat sonrası ilk üç gün sıcak banyo yapılmamalıdır. 
 • Katı yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Bir süre sıcak içecek ve yiyecek tüketilmemelidir.
 • Dişler yumuşak kıllı bir fırça ile fırçalanmalıdır. Diş etlerine zarar verilmemelidir.
 • Düzenli olarak ağız çalkalanmalı ve dok tora tarafından önerilen ilaçlar kullanılmalıdır.

Güncellenme Tarihi:31 Ocak 2024Oluşturulma Tarihi:16 Mayıs 2023