Üsküdar Diş Hastanesi
Centenary year logo

İmplant Nedir?

İmplant, diş eksikliği sonucu çene kemiğine yerleştirilen ve genellikle vida şeklinde olan yapay diş köküdür. Genellikle titanyumdan yapılan implantların doku uyumu fazla olduğu için başarı oranı da yüksektir. İmplant tedavisinin diğer tedavilere oranla avantajı ise komşu dişlerin zarar görmemesidir. 18 yaşını doldurmuş ve kemik gelişimini tamamlamış herkese implant tedavisi uygulanabilir.

İmplant Nedir?

Bir diş implantı, tam oturmayan takma dişlere veya köprülere hoş bir alternatif sunabilir ve bu nedenle geleneksel köprüler gibi yöntemlere göre daha çok tercih edilir.

İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır?

İmplant tedavisi öncesinde kişiye detaylı bir muayene uygulanır ve ağız içi röntgeni çekilir. Bu işlemde çene kemiğinin ve kalan dişlerin ölçüleri alınmaktadır. İmplantların yerleştirilmesi için iki farklı uygulama bulunmaktadır. Tek adımlı prosedürde, implant yerleştirildikten sonra geçici bir başlık takılır. 

İki aşamalı süreçte ise diş implantı yerleştirilir ve diş eti kapatılarak iyileşmeye bırakılır. Sonrasında protez başlıklar takılmaktadır. İki yöntemde de geçici bir köprü yerleştirilir ve alt çenede üç ay, üst çenede ise 6 aylık bir iyileşme süresi bulunmaktadır. 

İmplant Çeşitleri Nelerdir?

İmplant çeşitleri, çoğunlukla diş hekimi muayenesi sonucunda hastanın diş ve ağız dokusunun bulgularına göre ayrılır. Bu sebeple başarılı bir sonuca ulaşabilmek için alanında eğitimli ve deneyimli bir uzman tarafından detaylı bir muayene ve inceleme yapılmalıdır. Bunların yanında en sık tercih edilen ve kullanılan implant türleri ise şu şekilde sıralanabilir:

Endosseöz İmplantlar: Günümüzde yaygın olarak kullanılan implant türüdür. Endostal implant olarak da bilinen endosseöz implantlar, bir ya da birden çok dişin olmadığı durumlarda uygulanır.

Endodontik İmplantlar: Tedavi, mevcuttaki doğal dişlerin üzerine yerleştirilen implantlar ile dişin dayanıklılığını ve ömrünü artırmak için yapılır. Sık tercih edilen türler arasındadır. 

Transosseöz İmplantlar: Sadece eksik dişin olduğu bölgeye değil tüm çene kemiği boyunca yerleştirilen implant bulunmaktadır. Uygulama bakımından zor bir işlem olduğu için hasta genel anestezi altında olmak zorundadır. Uygulamanın yanı sıra iyileşme hızının da yavaş olması sebebiyle çok fazla tercih edilmez.

İntramukozal İmplantlar: En eski implant uygulamalarından biri olan intramukozal implantlar, tamamen titanyumdan oluşmaktadır. Protezlerdeki retansiyonu arttırmak için uygulanır. 

Subperiostal İmplantlar: Çok sık tercih edilen bir implant türü değildir. Bununla birlikte, endosteal implantları desteklemek amacıyla doğal çene kemiği yetersiz olan kişiler için uygulanabilir.

Diş İmplantı Yaptırılmadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

İmplant, ağız içerisinde eksik olan dişlerin işlevselliğini ve görünümünü eski hale getirmek için çene kemiğine yerleştirilen yapay diş köküdür. İmplant vidaları belirli bir kalınlık ve genişliğe sahip yapılardır. Bu sebeple implantın yerleştirileceği bölgedeki çene kemiği, implant vidasına uygun yükseklik ve genişlikte olmalıdır. Diş implantı yaptırmadan önce dikkat edilmesi gereken durumlardan bazıları şunlardır:

  • Tedavi öncesi ve implant ağızda kaldığı sürece diş etlerinin tamamen sağlıklı olması gerekir.
  • Tedavi sürecinin doğru şekilde ve alanında eğitimli diş hekimi tarafından planlanması önemlidir.
  • Kemik yapısının kullanılan malzemeler ile uyumlu olması implant başarısını etkiler.
  • İmplant tedavisinden önce kemik, diş eti ve diğer dişlerin yeterince sağlıklı olup olmadığı uzman tarafından kontrol edilmelidir.

İmplant Diş Tedavisi Kimlere Yapılabilir?

18 yaşını doldurmuş, çene ve yüz gelişimini tamamlamış kişilere implant tedavisi uygulanabilir. Tedavi öncesinde çene yapısının implant tedavisine uygun olup olmadığı röntgen filmi ile belirlenir. 

Şeker hastalarına implant tedavisi uygulamadan önce dikkat edilmelidir. Kan sulandırıcı kullanan kişilerde önce ilaç kesilir, ardından implant tedavisi yapılır. Bunların yanı sıra implant diş uygulaması aşağıdaki durumlarda yapılabilir;

  • Tek diş eksikliği olan hastalara,
  • Tam ya da kısmi dişsiz hastalara,
  • Çeşitli nedenlere ya da travmaya bağlı diş kayıplarında,
  • Çene ve yüz kusuru bulunan hastalara,
  • Erimiş çene kemiği problemi olan hastalara,
  • Hareketli protez kullanmayı istemeyen hastalara.

İmplant Üstü Protez Ne Zaman Yapılır?

Takılan implant üzerine yüklemenin doğru zamanda ve kurallara uygun yapılması da tedavinin ömrünü etkileyen önemli bir faktördür. Genellikle 3 ay sonra implant ile kemik kaynaşmış olur ve implant üzeri açılarak diş yapımına başlanır. Sinüs yükseltme işlemi yapıldığında bu süre 6 ay olmalıdır.


Güncellenme Tarihi:31 Ocak 2024Oluşturulma Tarihi:24 Nisan 2023