Üsküdar Diş Hastanesi
Centenary year logo

Diş Beyazlatma Yöntemleri

Sağlıklı ve beyaz dişler, insanlar için estetik görünüm bakımından oldukça önemlidir. Daha beyaz dişlere kavuşmak için yapılan diş beyazlatma yöntemleri, son dönemlerde diş hekimleri tarafından devamlı uygulanan tedaviler arasındadır. Diş beyazlatma; dişlerin üzerindeki pencereli mine yapısında meydana gelen renkli, doğal ve anorganik maddelerin diş beyazlatma jelleriyle kaybolması işlemidir.

Diş Beyazlatma Yöntemleri

Beyaz dişler gündelik hayatta temizlik, özgüven ve estetik görüntü açısından önemli bir yer tutmaktadır. Fakat fizyolojik sebeplerin haricinde; sigara kullanmak, antibiyotik kullanmak, kahve ve çay tüketmek gibi iç ve dış nedenlerle beyaz dişler lekelenmelere dönüşebiliyor. Dişlerde meydana gelen bu renkli lekelenmeler çeşitli diş beyazlatma yöntemleri ile beyazlatılabilmektedir. Gereken dikkat ve özenin gösterilmesi sonucu elde edilen diş beyazlığı uzun süreli olabilmektedir. Diş beyazlatma konusunda uzman bir hekime danışılması ve bireye özel tedavi yöntemleri ile bu işlemin yapılması gerekmektedir.

Diş Beyazlatma Nedir?

Diş beyazlatma, dişlerin yüzey kısmındaki gözenekli mine ve dişin yapısında meydana gelen renkli doğal ve anorganik maddelerin diş beyazlatma jelleri kullanarak yok edilmesi işlemi olarak tanımlanmaktadır. Bu işlem genellikle dişler zaman içinde türlü sebeplerden dolayı sarardığı zaman istenmektedir ve diş minesinin içsel ya da dışsal rengini değiştirip elde edilebilmektedir. Dişin içerisindeki ya da yüzeyindeki kromojenlerin kimyasal şekilde bozulması durumuna beyazlatma denmektedir.

Diş Beyazlatma İşlemi Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Diş beyazlatma işlemi dişlerin içsel ya da dışsal kaynaklı sebeplerle renklenmesine bağlı olan durumlarda kullanılmaktadır. Dişlerin patolojik ya da yaş durumuna bağlı renklenmenin ortadan kaldırılmasında ve hasta olan kişi tarafından istenmeyen diş rengi mevcudiyetinde, beyazlatma işlemi yapılmaktadır İlk olarak, ilgili dişlerin klinik ve radyografik kontörlü gerçekleştirilmektedir.

Diş Beyazlatma İşlemi Nasıl Uygulanır?

Diş beyazlatma yöntemleri yapılan teknik ve uygulama bölümlerine göre değişiklik gösterir.  Bu beyazlatma işlemlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

Ev tipi diş beyazlatma: Evde diş beyazlatma şeklinde bilinmekte olan ev tipi diş beyazlatma yöntemi için ağız içerisinden ölçü alınıp bireye özel beyazlatma plakları hazırlanmaktadır. Hazırlanmış olan bu plağın içerisine belirlenen oranda diş beyazlatma jeli uygulanmaktadır. Plağın gün içerisinde minimum 4-6 saat kullanımı olacak biçimde ortalama 10-15 gün veya gece uykusu süresince 8-10 gün süre kullanılması biçiminde yapılan bir tedavi yöntemidir.

Ofis tipi diş beyazlatma: Bu yöntem lazer kullanarak diş beyazlatma yöntem olarak tanımlanır ve klinik ortamında uzman tarafından gerçekleştirilir. Uygulamanın süresi öteki tekniklere kıyasla daha kısa sürmektedir. Diş doktoru tarafından dişlerin yüzeyine sürülmekte olan beyazlatıcı jel UV ışını veya lazer yardımı ile aktif duruma getirilmektedir ve beyazlatma işlemi ortalama olarak 1 saat sürmektedir.

Kombine diş beyazlatma: Bu yöntem ile beyazlatma işlemi ev ve ofiste birlikte uygulanmaktadır. Klinikte yapıldıktan sonra iki-üç gün ev tipi beyazlatma işlemi ile ile işlem desteklenir.

Tek diş beyazlatma: Kanal tedavisi işleminden sonra renk değişimi olan dişlere uygulanmaktadır. Dişteki dolgu sökülerek, açılmış olan araya beyazlatma jeli uygulanmaktadır ve ardından diş, geçici dolgu yöntemi ile kapatılmaktadır. İstenilmekte olan renk elde edilene kadar üç gün 3 gün aralıklar ile seanslar tekrar eder.

Doğal Diş Beyazlatma Yöntemleri

En fazla bilinmekte olan doğal diş beyazlatma yöntemi, limon ve karbonat ile oluşturulan karışımı dişlere uygulamaktır. Karbonatın içerisine limonu sıkıp ardından karışım elde ettikten sonra diş fırçasının üzerine sürerek dişleri fırçalayabilirsiniz. Ardından ağzı çalkalayıp karışımı temizleyiniz. Limonun yerine elma sirkesini de tercih edebilirsiniz. Bu işlemi düzenli şekilde yaptığınız zaman dişler, parlaklığını geri kazanmaya başlar ve bu durum zaman içerisinde fark edilecektir. Ancak yoğun ve kontrol kullanmak dişlere zarar verir. Limonun asit etkisi karbonatla birleştiği zaman, dişlerde yaygın şekilde çizikler ile karşılaşılabilmektedir. Bu durum uzun zamanda daha fazla renklenmeyle karşı karşıya bırakacaktır.

Ev Tipi Diş Beyazlatma Nedir?

Ev ortamında diş beyazlatma biçiminde bilinen ev tipi diş beyazlatma yöntemi için ağızdan ölçü alınıp kişiye özel beyazlatma plakları hazırlanmaktadır. Hazır hale getirilen bu plağın içine belirtilen oranda diş beyazlatma jeli kullanılır. Plağın günde minimum dört- altı saat kullanımı ile ortalama on- on beş gün ya da gece uyku süresince sekiz- on gün süre ile kullanılması şeklinde uygulanan bir tedavi tekniğidir.

Ofis Tipi Diş Beyazlatma Nedir?

Bu tip diş beyazlatma yöntemi, ofis ortamında 1 saat içerisinde gerçekleştirilmektedir. Power Bleaching; beyazlatıcı jel ve ışıktan oluşmaktadır. Bunun ile birlikte kısa zamanda dişin rengini üç- dört ton açabilir, oldukça hızlı ve güvenilirdir, oldukça etkili beyazlatma sistemi olarak karşımıza çıkar.

Diş Beyazlatmanın Yan Etkileri Nelerdir?

Bütün beyazlatıcı jeller dişlerde biraz veya çok fazla hassasiyete yol açar. Soğuk, sıcak içeceklere ve havanın durumuna karşı meydana gelen bu hassaslaşma insanları huzursuz edebilir. Bu, işlemin olağan ve beklenmekte olan bir yan etkisidir. Hassaslaşma 1-2 gün içerisinde geçmezse beyazlatıcı kullanımına son verilmesi gerekmektedir. Hassasiyet durumu olduğunda, diş hekiminin yapacağı florür ve önereceği diş macunu ya da kremleri bu diş hassasiyetinin azalmasına yardımcı olacaktır. Hassasiyetin azaltması için bir diğer yöntem ise içinde potasyum nitrat olan diş macunları da tercih edilebilir.

Diş Beyazlatma Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Beyazlatma süresi içerisinde ve sonrasında 2 gün çay, kahve, şarap, kola gibi içeceklerden ve tütün ürünlerinden mutlaka kaçınılmalıdır, çünkü yapılan beyazlatma işleminin etkisi dentin tübüllerinde sürmektedir. Bu süre içerisinde renkli yiyecek ve içecekler tüketilmemelidir. Bunlar ile birlikte ilk birkaç gün yoğun soğuk veya sıcaktan uzak durulmalıdır.


Güncellenme Tarihi:31 Ocak 2024Oluşturulma Tarihi:25 Ocak 2023