Üsküdar Diş Hastanesi
Centenary year logo

All-On-Four Uygulaması Nedir?

Son zamanlarda, ağız ve diş sağlığı; kişilerin hayat kalitesini belirlemekte olan etkenler arasındadır. Bu durum diş doktorlarının protez planlamalarında belirleyici rol üstlenmiştir. Hasta memnuniyetini yükselten işlemler ise daha çok dikkat çekmektedir.
 

All-On-Four Uygulaması Nedir?

All-on-Four uygulaması, hiç dişi bulunmayan kişilerde sinüs lift, kemik eklemesi ve kemik eksikliğinden dolayı ileri cerrahi işlem uygulanması gerekli olan durumları sonlandırmak için yapılan hızlı ve etkin tedavi şeklidir.

All-on-4 tedavi biçimi cerrahi operasyonla aynı gün içerisinde 4 -6 implant üzerine sabit tam çene protetik restorasyonun gerçekleştirildiği bir tekniktir. İşlev, estetik, tat, konuşma ve özgüveni amaç edinerek hasta memnuniyeti sağlar.

All On Four Uygulaması Nasıl Yapılır?

All-on-four tedavisinde geleneksel implantlarda olan titanyum vida mekanizması kullanılır. Geleneksel implantlar ile All-on-4 implantlar arasındaki en büyük fark; ağız içinde nasıl yer edindiğidir. Tamamıyla dişsiz olan bir çenede kayıp dişler yerine gelmek üzere 8-10 implant uygulanırken bu yeni yöntemle yalnızca 4 implant yeterli gelir.

Ön kısımda, kemiğin en kalın olduğu alana 2 implant eklenir. Çene kemiğinin arka kısmınaysa 2 implant konur. Ön kısımda bulunan implantlar 90 derecelik açı ile yerleştirilir, maksimum sağlamlık elde etmek amacıyla arkadaki implantlarsa 45 derecelik açı ile yerleştirilir. Bu yerleştirilen 4 implantın yerleştiirlmesinden sonra gelen adımsa implantların üzerine köprü veya kronların konması işlemidir.

All-on-four tedavisinde, tedaviden önce kişilerden alınmakta olan ölçülere göre geçici protezler hazır hale getirilir. Lokal anestezi altında kişinin çekilecek dişleri mevcutsa bunların çekimi sağlanır implantları konur. Hazırlanmış olan geçici protezler bu implantlara yerleştirilir. 90 gün sonraysa kişinin kalıcı protezleri takılır.

All On Four İmplant Tekniği Kimlere Yapılır?

İlk olarak bütün dişleri kaybetmiş kişilerin bu tedaviden faydalanabilir. Bununla beraber dişlerinin büyük bölümünü kaybeden kişiler için protez diş uygulaması bu teknikle gerçekleştirilebilir.

Fakat tedaviden evvel kalan dişlerin çekilmesi gerekir. Özellikle alt ve üst çenenin arka bölümünde kemik kaybının fazla olduğu kişilere bu tedavi önerilir. Kişilerin aynı gün içerisinde protez dişleri kullanmaya başlaması oldukça önemlidir. 

Tedaviden önce gerçekleştirilen muayenede diş eti hastalıkları gibi çeşitliproblemlerin tespiti durumunda ilk olarak bu sorunların iyileştirilmesine yönelik bir tedavi gerçekleştirilir. 

All On Four İmplantın Avantajları Nelerdir?

All-on-four tekniği ile kısa zamanda tedavi sona erer ve hızlı bir biçimde sağlıklı bir görüntü elde edilir. Bu teknik, tamamıyla dişsiz kalan veya dişsiz kalma olasılığı bulunan kişiler için geleneksel implant yöntemine göre ekonomik olarak daha avantajlıdır. Ölçülü konan implantlar, kemik kalitesi daha iyi olan alandan destek görür, böylelikle anatomik yapıların zedelenmesi de engellenir. 

All-on-4 tedavisi, alt çene kısmında 10 yıla kadar, üst çene kısmındaysa 5 yıla kadar kontrolle uzun dönem kanıtlanmış bir tedavi şeklidir. Genel olarak all on four yöntemi uygulanarak yapılan tedavinin avantajları şu şekildedir;

  • Başarı oranı oldukça yüksektir.
  • Bu yöntem kemik kaybını engellemeye katkı sağlar.
  • Tedavi süresi uzun değildir.
  • Rahat bir iyileşme süreci yaşandığı için kişileri zorlamaz.
  • İmplantın gerçekleştirildiği gün geçici protezler de uygulandığı zaman kişiler beslenme ve konuşma işlevlerinde problem çekmez.
  • Konuşma ve çiğneme işlevlerinde önemli bir düzelme sağlanır.
  • Özellikle hareketli protez kullanırken problem yaşayan kişiler için oldukça uygun bir seçenektir.
  • Estetik bakımdan da kişilerin özgüvenine destek olur.
  • Bu tedavide uygulanan implant sayısı fazla değildir ve bundan dolayı daha ekonomiktir.
  • Protezlerin konuşma veya beslenme esnasında yerinden oynaması gibi endişeleri ortadan kaldırır.

All On Four Bakımı Nasıl Olmalıdır?

All on four yöntemiyle uygulanan tedavide protez dişlerin bakımının yapılması gerekir. Ağız ve diş temizliğine dikkat edilmelidir. Protez bakımı ve temizliği için özel olarak geliştirilmiş malzemeler tercih edilebilir. Bu malzemeler aracılığıyla protez dişlerin bakımı gerçekleştirilir.

Bununla beraber çok sert cisimlerin dişle kırılmaya veya çiğnenmeye çalışılması da doğru değildir. Protez dişler sağlam malzemelerle üretilse de tıpkı gerçek dişler gibi kırılma veya çatlama tehlikesi taşıdığı unutulmamalıdır. Diş doktorunuzdan bu tedavinin ardından bakımın nasıl sağlanması gerektiği ve dikkat edilecek noktalar konusunda detaylı bilgi edinebilirsiniz.


Güncellenme Tarihi:31 Ocak 2024Oluşturulma Tarihi:28 Nisan 2023