Üsküdar Diş Hastanesi
Centenary year logo

Pembe Estetik (Diş Eti Estetiği)

Göze hitap eden bir gülümsemede dişler kadar diş etlerinin estetik görünmesi de oldukça önemlidir. Estetiğin tamamlanabilmesi için diş etindeki bozuklukların iyileştirilmesi gerekir. Bu bozukluklar diş etlerinin seviyesi, papilleri, zenit noktaları, renk ve kalınlığı gibi konuları içerir.

Pembe Estetik (Diş Eti Estetiği)

Gülüş tasarımı işleminde pembe estetik (diş eti estetiği) uygulamasına genellikle ihtiyaç duyulmaktadır. Diş estetiğindeki gibi diş eti estetiği de bazı kriterler içerir. Burada asıl amaç, kriterlere en yakın ve doğal görünümlü diş etlerini oluşturmaktır. Diş etlerindeki düzenleme yöntemleri vakanın ihtiyacına göre tespit planlanır.

Estetik diş eti düzenlemesine rağmen gülümsemesinde yoğun diş eti görünmekte olan kişilere, bireyin yüz mimiklerinde hiçbir farklılık olmaksızın uygulama yapılabilir. Önemli olan uygulamanın yapılacağı bölge yapısının çok iyi bilinmesi ve doğru noktalara yapılmasıdır.

Pembe Estetik Kimlere Uygulanır?

Bir miktar diş etlerinin görülmesi normaldir ancak fazla görünüyorsa basit müdahaleler ile bu problem çözülebilir. Her zaman ilk muayene çok önemlidir. Bazı durumlarda altındaki kemiğe de müdahale edilebilecek ise cerrahi işlem yapılabilmektedir. Önemli olan burada hastayı dikkatli muayene edip, hangi tekniği kullanacağımıza karar vermektir. Aksi takdirde diş etleri tekrar uzayarak aynı durum nüksedebilir. Dişte pembe estetik (diş eti estetiği)  uygulanacak kişileri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Diş eti seviyesi birbiriyle farklı olan kişiler
 • Diş eti fazla veya az olan bireyler
 • Diş eti iltihabına sahip olanlar
 • Diş etleri asimetrik olan kişiler

Pembe Estetik Nasıl Yapılır?

Diş eti rahatsızlıklarının giderilmesinin ardından pembe estetik uygulaması yapılır. Pembe estetik işleminde genellikle yoğun olarak diş etlerinde oluşa problemlerin ortadan kaldırılması amaçlanır. Bu tedavi sayesinde kişilerin, bir kanama ya da şişlik yaşamadan sağlıklı pembe diş etlerine sahip olmaları sağlanır. Estetik amaçlı uygulanan tedavi, bu aşamadan sonra başlamaktadır.

Pembe Estetik Yöntemleri Nelerdir?

Pembe estetik alanındaki diş eti estetiğinde, pek çok farklı yöntem uygulanmaktadır. Diş eti estetiğinde gerçekleştirilen tedavi yöntemleri şu şekildedir;

Gingivektomi: Bozuk olan diş eti fazlalıklarının ortadan kaldırılması ve diş eti büyümesinin engellenmesi amaçlanır.

Rejeneratif: Bu teknikte, diş eti rahatsızlıklarından kaynaklı zarar görmüş dokular bedenin kendini yenileme işlevini aktif hale getirerek iyileştirilmesi sağlanır.

Kron Boyu Uzatma: Diş eti dokusu ve kemiği tamamıyla tekrar yapılandırılıp, dişlerin daha uzun görünmesi amaçlanır.

Gingivoplasti: Diş eti seviyeleri ve fazla görünen diş etleri düzgün hale getirilir. Gingivektomi işleminden farklı olarak, diş eti ceplerinin de tedavisi sağlanır.

Pembe Estetik İle Kusursuz Bir Gülüş Nasıl Sağlanır?

Kusursuz bir gülüşün elde edilmesi için diş etinin, dişlerin, dudakların ve çenenin uyumlu bir senkronizasyon içinde olması gerekir. Diş eti estetiği halinde, problemin varlığına göre uygulanacak yöntemler belirlenir. Bu uygulanacak olan yöntemlerle gülümseme sırasında, bazı diş etlerinin biraz küçültülmesi gerekebilir, fazla görünen diş etleriyse şekillendirilebilir. 

Diş etlerinde estetik uygulamadan önce diş etlerinin sağlıklı olması gerekir. Sağlıklı diş etleriyse pembe renkli, kanamayan ve yüzeyi hafif pütürlüdür. Diş etlerinde şişlik, kızarıklık ve kanama varsa diş eti estetiğinden önce diş etlerinin tedavi edilmesi gerekir. Bu durumda diş eti küretajı gibi farklı tedaviler uygulanması gerekirken, diş taşı temizliğinin (detertraj) sağlanması da gereklidir.

Diş Eti Hastalıkları Nelerdir?

Diş etleri ağız sağlığı için oldukça önemlidir. Sağlıksız diş etleri, ağız sağlığı ve diş sağlığı için faydalı değildir. Kalıtımsal veya çevresel etkenlerden dolayı bazı diş eti problemleri görülebilir. Diş eti sorunlarının başlıca sebepleri şu şekildedir;

 • Genetik etkenler,
 • Beslenme düzeni,
 • Sigara, alkol gibi zararlı madde kullanımı,
 • Yirmilik dişler,
 • Beslenme problemleri
 • Kullanılan bazı ilaçların yan etkileri,
 • Ağız bakımımın yeterli olmaması.

Pembe Estetik Fiyatları

Pembe estetik fiyatları kişiye uygulanacak olan tedavi yöntemine göre farklılık gösterir. Kişi muayene olduktan sonra diş ve diş etinde meydana gelen problemlere göre uygun tedavi planı hazırlanır. 


Güncellenme Tarihi:05 Şubat 2024Oluşturulma Tarihi:28 Nisan 2023