Üsküdar Diş Hastanesi
Centenary year logo

Diş Pırlantası

Diş pırlantası, dişin daha estetik görünmesini sağlamak için yapılan uygulamadır. Diş kristali olarak da adlandırılan diş pırlantası, diş yüzeyinde ve kişinin gülüşünde farklılık yaratması bakımından popüler olmuştur. Diş yüzeyinden düşmesi oldukça zor olan ve düşme durumunda kolayca tekrar yapıştırılabilen diş kristalleri, her yaşta uygulanabilmeleri nedeniyle avantajlı bir estetik diş hekimliği uygulamasıdır.

Diş Pırlantası

Kişi farklı boyutlarda diş kristali tercihi yapabilir. Dişlerinizin yüzeyine zarar vermediği ve ağız sağlığı açısından herhangi bir risk oluşturmadığı için rahatlıkla kullanılabilir. Bu uygulamalar sadece alanında uzman hekimler tarafından yapılmalıdır. 

Diş Pırlantasını Kimler Taktırabilir?

Diş pırlantasını her yaş grubundan birey taktırabilir. Ancak uygulama öncesi dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. İlk olarak kişinin ağız ve diş sağlığının tam olarak sağlanması gerekmektedir. Diş kristalleri, alanında uzman diş hekimleri tarafından yapılması gereken bir işlemdir. Ağız hijyeni ve dişlerinin dizilimi uygun olan herkes diş kristali yaptırabilir.

Diş Pırlantası Uygulama Aşamaları

Diş pırlantası uygulama aşamalarında, pırlantanın dış yüzeyine gelecek olan kısımda çok hafif bir aşındırma işlemi yapılır. Uygulama yapılacak olan bölgeye diş hekimleri tarafından kompozit bonding adı verilen özel bir yapıştırıcı uygulanır. 

İşlem sonrası diş kristalinin uygulanan bölgeden düşme riski çok düşük olsa da kristalin düşmesi durumunda diş hekimi yenisi ile rahatlıkla değiştirebilir. Diş pırlantasını çıkarmak istediğinizde, çıkarma işleminden sonra cila uygulanarak diş yüzeyi eski görünümüne kavuşturulur.

Diş Pırlantasında Hangi Tür Taşlar Kullanır?

Diş pırlantasında hangi tür taşların kullanılacağı kişinin kendi tercihine bırakılır. Kişi kristal taşlar yerine farklı taşlara da yönelebilir. Diş pırlantaları, diş taşlarına oranla daha maliyetlidir. Bu nedenle kişi, bütçesine uygun bir taş seçebilir. Ancak bu taşlar sadece diş yüzeyine yapıştırma biçiminde uygulandıkları için kullanım süresi daha kısa olur. 

Özellikle yemek yerken veya diş zorlandığında bu taşın diş yüzeyinden çıkma ihtimali yoktur. Kişi, dişten çıkıp ağza giren taşı yemek sırasında yutabilir ve bu durumun farkında olmayabilir. Bu taşları çıkarmak istediğinizde cila işlemine gerek yoktur. Direk çıkarabilirsiniz.

Diş Pırlantası Takmanın Avantajları Nelerdir?

Gülüşünde ve görünümünde farklılık yaratmak isteyen kişilerin tercih ettiği diş kristalleri, estetik diş hekimliği uygulamasıdır. Diş pırlantası takmanın avantajları ise şu şekilde sıralanabilir;

  • Estetik ve dikkat çekici bir gülümseme,
  • Kişinin özgüveninde artış,
  • Daha rahat bir gülümseme,
  • Farklı bir tarza sahip olmak,
  • Diş beyazlatma ile birlikte yapıldığında estetik dişlere sahip olmak yer alır.

Diş Pırlantası Takmanın Zararı Var mı?

Diş pırlantası takmanın sağlığa herhangi bir zararı yoktur. Ancak aşırı sert yiyeceklerin tüketilmesi sırasında düşme ya da yutma ihtimali zararları arasında yer alabilir. Bunların yanında diş kristallerine sadece alanında uzman diş hekimleri müdahale etmelidir. 

Diş pırlantaları genellikle cam ya da plastikten yapılır ve dişlere güçlü bir yapıştırıcı ile yapıştırılır. Yapıştırıcı tipik olarak güvenli olsa da bazen tahrişe ya da alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Nadir de olsa bazı durumlarda bu yapıştırıcılar diş minesine de zarar verebilir.

Diş Pırlantası Takmanın Süresi Ne Kadar?

Diş pırlantası takmanın süresi yaklaşık 15 ila 20 dakika arasındadır. İlk olarak uygulamanın yapılacağı dişe çok hafif bir aşındırma işlemi yapılır ve daha sonra seçilen taş dişin üzerine yapıştırılır. İşlem sonra kişiler günlük yaşantısına devam edebilir. İşlem esnasında herhangi bir ağır veya acı hissi yaşanmaz. Ayrıca aynı andan birden çok dişe uygulanabilecek bir işlemdir. 

Diş Pırlantası Hangi Dişe Takılabilir?

Diş pırlantasının hangi dişe takılacağı kişinin kendi tercihi ve zevki ile ilgili bir durumdur. Ancak bu uygulamanın yapılabilmesi için ağız hijyeninin ve diş diziliminin uygun olması gerekmektedir. Daha çok kadınlar tarafından tercih edilen bu işlem, genç kızlar arasında genellikle üst yan kesici dişlere yaptırılır. Bilindiği üzere birden fazla dişe uygulanabilen bir işlemdir. Uygulamanın hangi dişe veya dişlere yapılacağı belirlendikten sonra diş hekimi uzmanı tarafından bu işlem gerçekleştirilir. 


Güncellenme Tarihi:31 Ocak 2024Oluşturulma Tarihi:28 Nisan 2023