Üsküdar Diş Hastanesi Logo
Gülümseyen Emoji

Inley ve Onley Dolgu Nedir?

Inley ve onley dolgular, dişin basit bir dolgu ile tedavi edilemeyecek kadar büyük, kaplama ile kapatılamayacak kadar küçük olduğu durumlarda uygulanabilir. İleri seviye diş çürüklerinde uygulanan tedavi yöntemi olarak da bilinir. Diş dolguları yerine kullanılabilir. Dişlerdeki büyük madde kayıplarında rahatlıkla uygulanır. Dolgu malzemesi seçimi genellikle tamamı seramiktir ve porselen dolgu olarak da adlandırılır.

Inley ve Onley Dolgu Nedir?

Inley ve onley dolgular laboratuvar ortamında model üzerinde hazırlanarak üretilen ve diş hekimi tarafından dişe yapıştırılan dolgulardır. Kanal tedavisi gören dişlerde uygun materyallerle yapılarak dişin daha fazla madde kaybı olmadan restore edilmesini sağlarlar.

Inley ve Onley Dolgu Farkları Nelerdir?

Inley ve onleyler, dolgu olarak uygulandıkları alana ve çürüğün boyutuna göre farklılık göstermektedir. Aralarındaki fark ise şu şekilde sıralanabilir:

Inley Dolgu: Dişlerin tüberkül denilen üst bölümlerini içermeyen doku kayıplarında uygulanmaktadır. Dişin yapısına ve çürüğün büyüklüğüne bağlı olarak üretilir ve dişin iç kısmına yapıştırılır. 

Onley Dolgu: Dişlerin üst kısmında yer alan çürükler için uygulanan bu dolgular genellikle büyüktür. Dişin yapısına ve çürüğün boyutuna bağlı olarak üretilir.

Inley ve Onley Dolgu Nasıl Yapılır?

Inley ve onley dolguların yapımı sırasında temel amaç, doğal diş yapısına zarar gelmemesi ve bu yapının korunmasıdır. Inley ve Onley dolgular uygulanmadan önceki adımlar şu şekildedir: 

 • Ağız ve diş muayenesi yapılır ve ağız içerisindeki çürük dişler tespit edilir.
 • Çürük dişin çevresindeki alan uyuşturularak çürüme temizlenir. 
 • Hastanın ağız ve diş ölçüsü alınır, bu ölçüler laboratuvar ortamında özel bir model oluşturulur. 
 • Diş için üretilen özel modele bağlı olarak dolgu seçimi yapılır ve dolgular hazırlanmaya başlar.
 • Dolgular hazırlanana kadar hastaya geçici dolgu uygulanır.

Inley ve Onley Dolgunun Avantajları

Inley ve onley dolgunun avantajları şu şekilde sıralanabilir:

 • Laboratuvar ortamında model üzerinde hazırlanarak üretilir ve dişlerle uyumludur.
 • Yan dişlerle olan temasları çok iyidir, dayanıklılıkları yüksektir.
 • Renklenme riski düşüktür ve estetiktirler. 
 • Dişin yalnızca hasarlı bölümüne işlem yapılır ve doğal diş dokusu korunur. 
 • Dişi tamamen sardığı için çürük oluşma ihtimali çok düşüktür.
 • Diğer dolgulara oranla ulaşılması zor kısımlara daha rahat ulaşılır ve etkili sonuçlar elde edilir. 

Inley Onley Porselen Dolgular Nasıl Yerleştirilir?

Inley ve onley dolgular uygulanmadan önce bazı işlemler yapılır. Diş hekimi uzmanı işlem öncesinde hastaya ağız ve diş muayenesi yapar.  Muayene sırasında çürük saptanan dişlerin etrafı uyuşturularak çürük olan kısımlar temizlenir. Hastadan ağız ve diş ölçüsü alınarak laboratuvar ortamında özel bir model oluşturulur. 

Hangi tür dolgunun hazırlanacağı ise bu model üzerinde belirlenir. Dolguların üretimi tamamlanana kadar hastalara geçici dolgu yapılır, ardından hastaya inley veya onley porselen dolgu yapılır. Inley ve onley porselen dolguda, doğal diş yapısının korunması ve estetik bir görünüm sağlanması önemlidir.


Yayınlanma Tarihi:28 Nisan 2023