Üsküdar Diş Hastanesi
Centenary year logo

Inley ve Onley Dolgu Nedir?

Inley ve onley dolgular, dişin basit bir dolgu ile tedavi edilemeyecek kadar büyük, kaplama ile kapatılamayacak kadar küçük olduğu durumlarda uygulanabilir. İleri seviye diş çürüklerinde uygulanan tedavi yöntemi olarak da bilinir. Diş dolguları yerine kullanılabilir. Dişlerdeki büyük madde kayıplarında rahatlıkla uygulanır. Dolgu malzemesi seçimi genellikle tamamı seramiktir ve porselen dolgu olarak da adlandırılır.

Inley ve Onley Dolgu Nedir?

Inley ve onley dolgular laboratuvar ortamında model üzerinde hazırlanarak üretilen ve diş hekimi tarafından dişe yapıştırılan dolgulardır. Kanal tedavisi gören dişlerde uygun materyallerle yapılarak dişin daha fazla madde kaybı olmadan restore edilmesini sağlarlar.

Inley ve Onley Dolgu Farkları Nelerdir?

Inley ve onleyler, dolgu olarak uygulandıkları alana ve çürüğün boyutuna göre farklılık göstermektedir. Aralarındaki fark ise şu şekilde sıralanabilir:

Inley Dolgu: Dişlerin tüberkül denilen üst bölümlerini içermeyen doku kayıplarında uygulanmaktadır. Dişin yapısına ve çürüğün büyüklüğüne bağlı olarak üretilir ve dişin iç kısmına yapıştırılır. 

Onley Dolgu: Dişlerin üst kısmında yer alan çürükler için uygulanan bu dolgular genellikle büyüktür. Dişin yapısına ve çürüğün boyutuna bağlı olarak üretilir.

Inley ve Onley Dolgu Nasıl Yapılır?

Inley ve onley dolgular uygulanmadan önce bazı işlemler yapılır. Inley ve onley dolguların yapımı sırasında temel amaç, doğal diş yapısına zarar gelmemesi ve bu yapının korunmasıdır. Inley ve Onley dolgu işlemleri şu adımları içerir: 

Muayene ve Planlama: Diş hekimi, dişleri muayene ederek hasarlı veya çürümüş bölgeleri belirler. Inley ve onley dolgular, dişlerin iç veya dış yüzeylerini düzelten estetik dolgular olarak kullanılır.

Anestezi Uygulama: İşlem sırasında ağrı veya rahatsızlık hissedilmemsi için lokal anestezi uygulanır.

Hasarlı Bölgenin Hazırlanması: Hasarlı dişin çevresi temizlenir ve şekli düzeltilir. Inley dolgu, dişin iç yüzeyine, onley dolgu ise dış yüzeyine uygulanır.

Ölçü Alımı: Dişlerin ölçüleri alınır ve laboratuvar ortamında özel bir model oluşturulur.

Dolguların Hazırlanması: Diş hekimi, özel modele dayanarak inley veya onley dolgu türünü seçer ve bu dolgular laboratuvar ortamında hazırlanır. Bu aşamada geçici bir dolgu da uygulanabilir.

Kalıcı Dolgu Yerleştirme: Özel olarak hazırlanan inley veya onley dolgu, diş hekimi tarafından kalıcı olarak yerleştirilir. Dolgu, dişin şekline ve rengine uygun olarak yerleştirilir.

Bitirme ve Parlatma: Dolgu yerleştirildikten sonra, diş hekimi dolgu yüzeyini düzgün bir şekilde bitirir ve parlatır. Böylece doğal dişlerle uyumlu hale gelir.

Son Kontrol ve Ayarlamalar: Diş hekimi işlemin sonuçlarını kontrol eder ve gerekirse ağız yapısına uygun hale getirmek için ayarlamalar yapar.

Inley ve Onley Dolgunun Avantajları

Inley ve onley dolgunun avantajları şu şekilde sıralanabilir:

  • Laboratuvar ortamında model üzerinde hazırlanarak üretilir ve dişlerle uyumludur.
  • Yan dişlerle olan temasları çok iyidir, dayanıklılıkları yüksektir.
  • Renklenme riski düşüktür ve estetiktirler. 
  • Dişin yalnızca hasarlı bölümüne işlem yapılır ve doğal diş dokusu korunur. 
  • Dişi tamamen sardığı için çürük oluşma ihtimali çok düşüktür.
  • Diğer dolgulara oranla ulaşılması zor kısımlara daha rahat ulaşılır ve etkili sonuçlar elde edilir. 

Güncellenme Tarihi:31 Ocak 2024Oluşturulma Tarihi:28 Nisan 2023