Üsküdar Diş Hastanesi
Centenary year logo

Porselen Diş Kaplama

Yeme- içme alışkanlıkları, ağız hijyeni ve kalıtımsal yatkınlık, dişlerin yapısını etkilemektedir. Düzenli bir şekilde ağız hijyeni sağlanmadığı zaman dişlerde; sararma, çürüme ve aşınma meydana gelir. Bu durumda başta ağrı olmak üzere birçok şikayete yol açmayla birlikte dişlerin görünümünü de olumsuz yönde etkiler. Diş kaplamaları ile dişin sağlığı korunabilir ve estetik görünüm iyileştirilebilir.

Porselen Diş Kaplama

Porselen diş kaplamalar, seçime göre yalnızca bir dişe ya da birden çok dişe yapılabilir. Porselen kaplamalar, kompozit kaplamalara göre lekelere karşı daha dayanıklıdır. Bu kaplamalar, doğal dişlerin ışığı yansıtma özelliğini başarılı bir şekilde taklit edebilir. Bundan dolayı da porselen diş kaplamaları sıklıkla tercih edilir. Fakat, birey için en uygun olan malzeme diş hekimi tarafından planlanır.

Porselen Diş Kaplama Nedir?

Dişlerin ön tarafını saracak biçimde dişe konulan ve ince, diş renginde olan kaplamalar diş kaplaması olarak adlandırılır.  Diş kaplamaları genel olarak porselen ya da kompozit materyaller aracılığıyla üretilir; uygulandıktan sonra kalıcıdır. Diş kaplama işlemi; rengi bozulan, hasar gören ya da normal olmayan boyuttaki dişlere yapılır.

Porselen Diş Kaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

Diş kaplamaları genel olarak estetik rahatsızlık veren bazı durumların tedavi edilmesinde kullanılır;

 • Kırılan dişler,
 • Beyazlatmayla iyileştirilemeyen, önemli renk farklılığı,
 • Dişlerin arasında fazla boşluk oluşması,
 • Ortalamadan daha ufak dişler,
 • Sivri ya da normal olmayan şekilli dişler.

Porselen Diş Kaplama Sonrası Bakım Nasıl Yapılmalıdır?

Kaplama işleminde gerçekleştirilen anestezinin etkisini kaybetmesinin ardından, kişi normal biçimde yeme ve içmeye başlayabilir. Kaplamalar konduktan bir süre sonra bazı noktalarda oluşan sertlikler normaldir. Uygulamadan sonraki birkaç gün içinde normal beslenmeye dönülebilir, ardından dişler fırçalanabilir. Eğer sertlik ya da çıkıntı uzun süre devam ederse, diş hekimi kaplamaların tekrar törpülenmesi için destek verebilir. Kaplamaların ömrünü uzatmak için;

 • Sert objeler çiğnenmemeli,
 • Sert besinleri çiğnerken arka dişleri kullanmaya özen gösterilmeli. Ön dişler yumuşak besinleri çiğnemek için kullanılmalı,
 • Fakat diş sıkma ya da gıcırdatma problemi mevcutsa, retainer kullanılmalı,
 • Spor yaparken ağız koruyucusu kullanılmalı.

Porselen Diş Kaplama Köprü Ne Zaman Uygulanır?

Porselen diş kaplama köprü, bir ya da birden çok diş eksikliğinde komşu dişlerle desteklenen özel kaplamalarla arada oluşan boşlukların giderilmesi için yapılır. Böylelikle çiğneme sırasında hiçbir sorun oluşmaz. 

Porselen Kaplama Dişlerin Avantajları Nelerdir?

Porselen kaplama avantajları bakımından içinde farklı maddeler barındırır. Uzman diş hekimleri tarafından gerçekleştirilen işlem, kişi profilinin uygun olması halinde sağlanır.  Bu işlemin avantajları şu şekildedir;

 • Estetik bir gülümseme tasarımına katkı sağlar.
 • Tedavi süreci diğer diş tedavilerine göre daha kısa sürer.
 • Maliyet açısından daha ekonomiktir.
 • Estetik bir görünüm elde edilmesi sağlanır.
 • Üretildiği materyal bakımından oldukça dayanıklıdır ve uzun süre kullanılabilir.
 • Üretim sırasında kişilerin diş rengi ve şekline uygun olarak tasarlanır.

Zirkonyum Kaplama Dişler ile Porselen Kaplama Dişler Arasındaki Farklar Nelerdir?

Zirkonyum kaplama, fazla gerilme direncine sahiptir. Estetik görünümü, dokusundaki uyum, dayanıklı ve doğal olması sebebiyle de genellikle tercih edilmektedir. Porselen diş kaplama, metal destekli seramik kronlar olarak da bilinir. Bundan dolayı bu yöntemde seramiği destekleyen metal köprüler kullanılır.

Porselen Kaplama Dişlerin Fiyatları Nelere Göre Belirlenmektedir?

Hasta ve doktorlar tarafından genellikle tercih edilen tedavi yöntemleri arasındadır. Porselen diş fiyatları belirleyen pek çok etken bulunmaktadır. Tedavi sürecinin sağlıklı geçmesinde diş hekiminin büyük rolü vardır. Porselen kaplama dişlerin fiyatları, tercih edilen malzemeye, diş hekimine ve kişinin ihtiyacına göre belirlenmektedir.


Güncellenme Tarihi:31 Ocak 2024Oluşturulma Tarihi:28 Nisan 2023