Üsküdar Diş Hastanesi
Centenary year logo

Emax Diş Kaplama

Emax diş kaplama, son yıllarda sık tercih edilen, kişinin dişlerine estetik ve doğal bir görünüm kazandıran uygulamalardır. Emax kaplamaların içerisinde metal yer almaz ve bu sebeple metalden kaynaklanan alerjik reaksiyon riski taşımaz. Yarı saydam yapısı ve ışık geçirgenliği ile doğallık bakımından kişilerin beklentilerini karşılayan bir yöntemdir. Alanında eğitimli uzmanlar tarafından uygulanan bu kaplamalar, kişiye özel olarak yapıldığı için tam uygunluk sağlar.

Emax Diş Kaplama

Emax kaplamalar, standart zirkonyumlara oranla daha saydam bir yapıda olduğu için ışığın daha fazla geçmesini sağlayarak, doğal bir görünüm kazandırır. 

Emax Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

Emax diş kaplama tedavisi uygulanacak hastaların diş ölçüleri alınır. Emax diş kaplama üretiminde kullanılan maddeden ince bir tabaka halinde yapılıp daha sonra altı doldurularak diş örnekleri elde edilir. Kronlar bloklar halinde kesilerek yapılacak olan dişlerin sıralarına göre birleştirilir. Hazırlanan dişler hastaların dişleri üzerine yerleştirilerek Emax diş kaplama tedavisi tamamlanır.

Emax diş kaplama hem dayanıklı hem estetik görünen sonuçlar almayı sağlayan bir diş hekimliği prosedürüdür. Emax diş kaplama üretiminde metal içerik kullanılmadığından dişlerde ağırlık hissine neden olmaz. Porselen kaplamada yaşanması riski bulunan dişe tam oturmama ya da boşluk kalması gibi durumlar Emax diş kaplamada görülmez.

Emax ile Zirkonyum Arasındaki Farklar Nelerdir?

Emax diş kaplama ile zirkonyum diş kaplama arasındaki temel fark yapım aşamalarında kullanılan maddedir. Hangi diş kaplama yönteminin hasta için daha uygun olacağı ve daha iyi sonuçlar sağlayacağı konusunda karar diş hekimi tarafından verilmelidir.

Emax kaplama camsı bir seramikten yapıldığı için daha kırılgan bir yapıya sahiptir ve genellikle daha küçük çaplı tedavilerde tercih edilir. Özellikle dental köprü gibi daha kapsamlı ve daha uzun süreçlere ihtiyaç duyulduğu durumlarda zirkonyum daha sık kullanılır. Emax daha saydam bir yapıya sahip olduğundan yapısal olarak daha az bozulmuş dişlerde kullanımına sıklıkla rastlanır. Zirkonyumun her tür diş kaplama ihtiyacında kullanılması mümkündür.

Özellikle damağın arkasında konumlanan dişlere yönelik kaplama tedavisinde işlevsel özellikleri nedeniyle zirkonyum ön plana çıkar. Yalnızca ön grup dişlerine kaplama yapılacağı durumlarda ve sadece ufak ölçüde şekil bozuklukları varsa zirkonyum yerine Emax kullanımı gündeme gelebilir.

Emax porselen daha fazla ışık geçirgenliğine sahip olduğundan zirkonyum diş kaplamaya göre daha estetik sonuçlar alınmasını sağlar. Bununla birlikte dayanıklılık noktasında zirkonyum daha ön plandadır. Birden fazla dişin eksik olduğu durumlarda kırılgan yapıları nedeniyle Emax köprü protezleri uygulanmasındansa zirkonyum köprü protezlerinin uygulanması tercih edilir.

Emax Kaplama Kimlere Yapılmaz?

Emax diş kaplama uygulaması, dişlerinin görünümünden ve yapısından şikayetçi olan hastalar üzerinde yapılır. Bu uygulama; çok fazla diş eksikliği bulunan, arka dişleri çürük olan ve arka dişlerinde yapı bozukluğu bulunan hastalar için tavsiye edilmez.

Emax Kaplama Uygulama Endikasyonları

Emax kaplamalar, uzun ömürlü olmasının yanı sıra metal içeriğinin olmaması, ışık geçirgenliğinin yüksek olması, kişiye doğal ve estetik bir görünüm sağlaması gibi nedenlerle diş hekimleri tarafından ön kesici dişlere sıklıkla uygulanmaktadır. 

  • Diş ve gülüş estetiği uygulamaları
  • Renk değişikliğine uğramış dişler
  • Kırık ya da çatlak dişler
  • Çapraşık ve eğri dişler
  • Doku kaybına uğramış dişler
  • Lamine diş uygulamaları

Güncellenme Tarihi:31 Ocak 2024Oluşturulma Tarihi:28 Nisan 2023