Üsküdar Diş Hastanesi
Centenary year logo

Bonding Nedir?

Bonding, kelimesinin kökeni, yapıştırma veya tutturma anlamı taşımaktadır. Koruyucu diş hekimliği yöntemleri içinde bulunan bonding, estetik diş hekimliğinde de sıklıkla tercih edilen bir tedavi şeklidir ve birçok avantaja sahiptir. Bunun ile birlikte bu işlemi uygulayacak olan hekimin sanatı ve deneyimi, ortaya çıkacak olan sonuç için oldukça önemlidir.

Bonding Nedir?

Bonding işlemi; kırık, çürük veya çentikli dişlerin kompozit malzemeyle onarılması ve eski estetik görünüm kazanma işlemidir. Diş ve ağız sağlığını koruyup düzeltir, bunlarla birlikte estetik bir gülüş imkanı sağlar. Bonding uygulaması sonucunda dişlerdeki şekil bozuklukları giderilir, bununla beraber dişler üzerinde daha beyaz bir görüntü elde edilebilir. 

Bonding Özellikleri Nelerdir?

Bonding işlemi, estetik diş hekimliği alanında kullanılmaktadır ve koruyucu diş hekimliğinin önemli bir parçasını oluşturur. Birbirinden farklı avantajlarıyla ağız ve diş sağlığının korunmasına katkı sağlar. Bunun yanında da bireylerde estetik bir gülüş ortaya koyar. Bonding özellikleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Bonding işlemi, her şeyden evvel dişlerde belirli bir aşınmaya yol açmadan basit bir şekilde uygulanabilir.
 • Bununla birlikte seans sayısı genellikle düşüktür. Çünkü bir tek seansla ortalama 4- 6 dişe kadar işlem yapılabilir.
 • Bununla birlikte dişler arasında meydana gelen aralıkları ve şekil problemlerini belirli oranlara kadar düzeltir ve böylelikle dişlerde estetik bir görünümün elde edilmesine katkı sağlar.
 • Bununla birlikte kırık veya bölgesel bozukluk olan dişlerin düzeltilmesinde etkili bir tekniktir.
 • Eğer doğru ve düzenli bir bakım yapılırsa oldukça uzun ömürlü olabilir. 
 • Düzenli şekilde yapılan kontroller ve doğru bir cilalamayla doğal diş rengine ulaşılması basittir.
 • Bonding işlemi birçok vakada herhangi bir biçimde anesteziye gerek duyulmadan yapılabilir.

Bonding Uygulaması Nasıl Yapılır?

Bonding, dişlere herhangi bir biçimde müdahale sağlanmadan ve dişlerde hiçbir şekilde aşındırma yapmadan uygulanan estetik işlemler arasındadır. Bundan dolayı özellikle estetik diş hekimliği alanında sıklıkla tercih edilen bir uygulamadır. Bu uygulamanın en önemli prensiplerinden biri dişlere zarar vermeden işlemi sağlamaktır.

Bununla birlikte dişlerde tahribat oluşturmadan dişlerin renginin veya biçiminin değiştirilmesi, boyutlandırılması çeşitli kusurların giderilmesi hedeflenir. Bonding uygulaması için izlenecek olan yöntemler şu şekildedir;

 • İlk olarak hasta hazır duruma getirilir ve daha sonra herhangi bir biçimde anesteziye gerek duyulup duyulmadığı gözlemlenir. Bununla birlikte dişlerde aşındırma gibi olasılıklar üzerinde de değerlendirme yapılır.
 • Daha sonra dişler hazırlanır ve genellikle estetik diş tedavileri için tercih edilen Rubber Dam yani lastik örtüyle dişler olması gerektiği gibi izole edilir.

Daha sonra dolgu malzemesiyle dişlerin yüzey kısmı arasında gereken bağlantının sağlanması adına öncelikle dişleri pürüzlü bir duruma getirir ve bağlayıcı ajanlarla işlem sağlanır. Bununla birlikte dişler üzerinde polimerizasyon uygulanır. 

Sağlanan bu uygulamalardan sonra bonding malzemesi olağan dişlerin rengine uyumlu hale gelecek biçimde tercih edilir ve ardından katmanlar şeklinde yerleştirme işlemi sağlanır.

İşlem esnasında son şekillendirme uygulandıktan sonra ve son olarak cila işlemi de yapılır ve uygulama sona erer. Bonding tekniğinde cila aşaması çok önemlidir. Bu evrede dişlerin renklenmemesi gerekmektedir ve bunun için de pürüzsüz bir yapıda olmaları gerekir. Bununla birlikte bazı vakalarda ortalama 1 hafta sonra yeniden cilalama yapılır. 

Bonding Yönteminin Avantajları Nelerdir?

Sıklıkla tercih edilen bonding yöntemi, estetik ve sağlık bakımından birçok avantaj sağlar. Bonding yönteminin sağladığı avantajlardan bazıları aşağıdaki gibidir;

 • Bu işlemde dişlere genellikle aşındırma işlemi yapılmaz.
 • Bununla birlikte bonding işlemi sayesinde dişler belirli bir oranda uzatılabilir. Böylelikle gülüş esnasında ön planda olan yaşlı görünüm de kaybolmuş olur.
 • Bonding işlemiyle zaman içerisinde dişlerdeki sararmış görüntüler de çözüme kavuşabilir.
 • Bunlarla birlikte dişlerdeki çürük ve kırıklar da yine oldukça basit ve etkili bir biçimde tamir edilebilir.
 • Diğer yandan lamine porselen veya estetik porselen tercih etmeyen kişiler için bonding yöntemi düşük maliyetli bir tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bonding Uygulamasının Yan Etkisi Var Mıdır?

Bonding işlemi çok basit bir işlemdir. Genellikle anesteziye ihtiyaç yoktur. Bununla birlikte işlem esnasında kişi belirli bir şekilde acı ya da ağrı hissetmez. Dişlerde aşındırma olmadığından dolayı acı hissedilmesi oldukça düşüktür.


Güncellenme Tarihi:31 Ocak 2024Oluşturulma Tarihi:28 Nisan 2023