Üsküdar Diş Hastanesi
Centenary year logo

Çocuklarda Kanal Tedavisi

Çocuklarda kanal tedavisi oldukça hassas bir konu olduğu için tedavinin yapılabilmesi, çocuğun yaşına ve diş durumuna bağlı olarak diş hekimi tarafından belirlenir. Çocuklarda kanal tedavisi, problemli pulpa yapısının çıkarıldığı ve dişin geri kalanının korunduğu cerrahi bir uygulamadır. Sağlıklı diş ve ağız yapısına sahip olmanın anahtarı, süt dişlerinin bakımının sağlanması, çürük ya da diğer diş problemlerinde ise gerekli tedavilerin uygulanmasıdır.

Süt dişleri, çocukların beslenmesinde ve konuşmasında önemli rollere sahiptir. Daimi dişlerin gelişimi ve düzgün dizilimi için rehber görevi gören süt dişleri, çürük veya başka sebeplerle kaybedilmeleri halinde kalıcı sorunlara yol açabilirler. Daimi dişler süt dişlerinin yerini alacağından, süt dişlerine gerekli özen ve hassasiyet gösterilmezse kalıcı dişler tam olarak gelişmeyebilir. Bu da çocuklarda beslenme ve konuşma fonksiyonlarının gerilemesine yol açabilir.

Çocuklarda Kanal Tedavisi Uygulaması

Diş çürüğünün derine inmesi durumunda çocuklarda kanal tedavisi uygulaması gerekebilir. Tedavi sırasında, sinir dokusu dişten tamamen uzaklaştırılır ve dişin kalan kısmı sağlıklı bir şekilde kullanılabilir. Uygulama sırasında dişin lokal anestezi ile uyuşturulması gerekebilir. Kanal tedavisi tek seansta tamamlanabileceği gibi dişin durumuna bağlı olarak birkaç hafta süreyle farklı seanslarda da tamamlanabilir.

Çocuklarda Kanal Tedavisi Komplikasyonları

Diş hekimi uzmanı, tedavinin seans aralarında dişe geçici dolgu yapabilir. Geçici dolgu kalıcı dolguya göre daha yumuşak olacağından sert gıdalardan kaçınmak önemlidir. Sert gıdalar tüketilmesi durumunda dolguda kırılma ve düşme gibi birtakım komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Geçici dolgunun düşmesi, kırılması gibi durumlarda vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. Ayrıca hasta, uzman tarafından belirlenen aralıklarla kontrole gitmeli ve bu kontrolleri aksatmamalıdır.

Kanal Tedavisi Kaç Yaşında Başlar?

Herhangi bir nedenle çocuklarda kanal tedavisi yapılması gereken ideal zaman; çocuğun kendini sözel anlamda ifade etmeye başladığı, dişçi koltuğuna tek başına ve yardımsız oturduğu dönem olarak bildirilir. Çocukların diş hekimi ile iletişim kurabilmesi ve verilen komutları anlayıp yerine getirebilmesi sağlıklı bir tedavi için çok önemlidir. Bu şartlar sağlandığında yaklaşık 3 ila 4 yaşından itibaren kanal tedavisi yapılabilir. Daha küçük yaşta veya acil durumlarda anne-baba tarafından duygusal ve fiziksel olarak desteklenerek de tedavi yapılabilir.

Çocuklarda Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Süt dişlerine uygulanan kanal tedavisinin daimi dişlere uygulanan kanal tedavisinden farkı yoktur. İşlemin süresi, dişin durumuna ve çocuğun tedaviye uyumuna bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Öncelikle diş uyuşturulur ve ağrısız bir şekilde işleme başlanır. İlk seansta dişin içindeki çürük doku temizlenir. Enfeksiyonlu kanal kısmına ulaşıldığında, mikroorganizmaların yer aldığı ölü doku çeşitli aletler ile uzaklaştırır. Dişin içi dezenfektan solüsyonlarla yıkanır, kanallar temizlenir ve diş uygun ilaçlarla doldurulur. 
Uzun süre dayanıklı olan kompozit (beyaz) dolgu veya paslanmaz çelik kuron gibi malzemeler uygulanarak sağlıklı dişin yapısı güçlendirilir. Bu işlemler kişinin durumuna bağlı olarak 30 ila 45 dakika arasında sürebilir. Ayrıca uzman tarafından gerekli görülmesi halinde iki ya da üç seans ilaç tedavisi uygulanarak dişin iyileşmesi beklenebilir.

Süt Dişine Kanal Tedavisi Yapılır mı?

Süt dişine kanal tedavisi uygulaması her zaman için gerekli olmayabilir. Çocuklarda kanal tedavisi uygulaması oldukça hassas bir konu olduğundan bu işlemin çocuk için uygun olup olmadığı, çocuğun yaşına ve dişlerinin durumuna bağlı olarak diş hekimi tarafından belirlenir. Süt dişlerinde oluşan çürükler ve bu çürüklerin ilerlemesi, çocuklarda gece ağrılarına ve yemek yeme sırasında hassasiyete yol açabilir. Bu gibi durumlarda ise süt dişine kanal tedavisi uygulaması gerekebilir. 
Ayrıca süt dişlerinin erken düşmesi ya da kaybedilmesi, ilerleyen dönemlerde pek çok farklı tedavinin yapılmasını gerektirebilir. Bu nedenle süt dişlerinde çürük veya benzeri problemler oluşması halinde kanal tedavisi uygulanabilir.


Güncellenme Tarihi:31 Ocak 2024Oluşturulma Tarihi:22 Mayıs 2023