Üsküdar Diş Hastanesi
Centenary year logo

Çocuklarda İlk Diş Muayenesi

Çocuk Diş Doktoruyla İlk Muayene hem çocuk için hem de ebeveynler için çok önemlidir. Çocuklarda diş hekimi ile ilk tanışma sırasında, ilk olarak çocuğun hekimini tanıması ve sevmesi amaçlanır. Bu tanışmada hekimin çocuğun kalbini kazanması önemlidir. İlk muayene sanki bir oyunmuş gibi çocuğa aksettirilir ve tedavide kullanılacak olan aletler çocuğa tanıtılır. Bu durum çocuğun hekimine güven duygusunun gelişmesine katkı sağlar.

Çocuklarda İlk Diş Muayenesi

İlk diş hekimi kontrolünün çocuğun ilk diş çıkarmasının ardından yapılması gerektiğini belirtmektedir. İlk çocuk diş hekimi (pedodontist) kontrolünün ilk süt dişinin çıkmasının ardından (6 ay-1 yaş) yapılması tercih edilir. Ailelerin bu konu ile ilgili bilinçli olması ağız ve diş sağlığının serüveni için oldukça önemli rol oynar.   
Çocuk diş hekimlerinin (pediatrik) ilk görevi; çocukları diş çürüklerine karşı korumaktır. İlk muayenede anlat-göster-uygula yöntemi ile hareket etmek gerekir. Böyle bir durumda çocuk olumlu bir diş hekimliği deneyimi kazanmış olur.

İlk Çocuk Diş Hekimi Muayenesinden Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

Erken yaşlarda uygulanan bu ilk kontrolde asıl amaçlanan; ebeveynlere bebeğin dişlerinin çürümesini engellemek için neler yapılması gerektiğini göstermek ve belirli periyotlar ile muayenelere çağırarak diş sağlığını kontrol etmektir.   
Tedaviden evvel yapılmasından çok yapılmaması gerekenler daha fazla önem taşır. İlk diş hekimliği muayenesinden önce dikkat edilmesi gerekli olan durumlar şu şekildedir;

  • Tedaviden önce çocuğunuza “korkmanı gerektirecek bir durum olmayacak, acı hissetmeyeceksin” gibi cümleler kullanmayın.
  • Çocuklar diş muayenesinin ardından hediye ile ödüllendirilmemelidir. Hediye çocuğun işlemi kolay olmayan bir işlem olarak anlamasına yol açar.
  • Çocuğunuza geçmiş zamanda yaşadığınız diş hekimi kontrolündeki iyi veya kötü tecrübelerinizi anlatmamanız daha sağlıklı olur.
  • Çocuğunuza; diş hekimine gitmediği takdirde dişlerinde daha fazla çürük olacağını ve ardından iğne yapılıp dişlerin çekilmesi gerektiğini belirten cümleler kurmayın. Çünkü bütün bu korkulan operasyonlar bir gün çocuğunuzun ihtiyacı olabileceği tedavilere dönüşebilir. 

Çocuğunuza, diş hekimi sadece dişlerine bakacak diye bir cümle kurmayın. Bırakın çocuğunuz ve çocuk diş hekimi ilk randevu için yapılacak işlemleri birlikte belirlesin.

İlk Çocuk Diş Hekimi Ziyaretinde Yapılması Gerekenler Nelerdir?

İlk diş kontrolünde çocuk diş hekimlerinin amacı; ayna ve ışık yardımı ile çocukların bütün dişlerine bakılır, mevcuttaki problemleri ve tedavi türleri hakkında aileyi bilgilendirir. Beslenme ve koruyucu uygulamalar oldukça önemli uygulamalardır. Bu konular hakkında ebeveynler bilgilendirilir.   
Pedodontistler ilk diş muayenesinde kendilerini çocuklara alıştırmak için onlar ile oyunlar oynar ve pedodontistlerin bu yaklaşımı diş hekimi fobisini kırmasına katkı sağlar.

Çocuklar Kontrollere Getirilirken Neler Yapılmalıdır?

Çocuklarda ilk diş hekimi tecrübesinin güzel geçmesi için sorunlar başlamadan tedbir alınması gerekir. Bundan dolayı bebeklik zamanında ilk diş sürmesinin ardından 1 yıl içerisinde muayene randevusu alınmalıdır. İlerleyen zamanlarda diş hekimi ile tanışıp çocuk hastalardaysa bazı noktalara dikkat edilmelidir;

  • Çocuklar tedavi randevularına bilhassa ebeveynleri ile gelmelidir.
  • Çocuklar tedavi randevusuna tersi söylenmediği müddetçe kesinlikle tok getirilmelidir.
  • Diş tedavilerini başarılı bir şekilde gerçekleştiren çocuklar, yoruldukları ve sıkıldıklarında birden uyumsuz hareketler sergileyebilir. Bu durum, sonraki muayenelerini de kötü yönde etkiler. Bundan dolayı çocuklarınıza ve diş hekimine çok fazla işlem yapılması konusunda ısrarcı olmayın.  

Çocuğunuzun tedavi olduğu sırada “acıdı mı? ne hissediyorsun?” gibi motivasyon bozabilecek sorular sormayın.


Güncellenme Tarihi:31 Ocak 2024Oluşturulma Tarihi:28 Nisan 2023