Üsküdar Diş Hastanesi
Centenary year logo

Flor Uygulaması

Koruyucu diş hekimliği alanında fissür uygulaması kadar dikkat çeken olan bir diğer işlem de flor uygulamasıdır. Çürüğü engellemede en etkin korumayı amaçlayan flor uygulaması, süt dişler ile daimi dişlere de uygulanır. Çürük bakımından yüksek tehlike kategorisinde olanlar öncelikli olmak üzere ortodontik tedavi gören kişilere de uygulanır. Hedeflenen, başlangıç çürüklerinde çürüğün gelişmesini engellemek, bu aşamayı tersine döndürmektir.

Flor Uygulaması

İnsan bedeni için yaşamsal değeri bulunan yedi eser elementten bir tanesi ise flordur.  Çürüğe engel olmak için kullanılmakta en önemli mineral, flordur.  

Çocukların süt dişleri daimi dişler kadar önemlidir. Topikal flor uygulaması çocuklarda hem süt dişlere hem de daimi dişlere yapılmaktadır. Bu işlem sayesinde dişlerin kuvvetli olması ve çürümeye karşı oldukça sağlam olması amaçlanır. Flor dişin yapısını kuvvetlendiren bir maddedir. Bu madde uygulandığı zaman, dişin organik yapısı ile etkileşim haline girer ve çürüğe karşı dayanıklılığı artar.

Flor Uygulaması İle Çürükler Nasıl Engellenir?

Flor içerikli diş macunları, diş çürüklerini engellemede etkin bir rol oynar. Yüksek ve orta çürük tehlike kategorisindeki kişilerde düzenli flor uygulaması ve iyi bir oral temizlik sayesinde çürükler büyük ölçüde azaltılabilir.  

Günlük düzenli şekilde florlu diş macunlarını kullanmak, diş çürüklerinde en az %20-40 seviyelerinde azalmaya neden olur. Ancak flor uygulaması yapılsa bile, en önemli nokta çocuğun ağız temizliğini iyi sağlamaktır. Çürük tedavisi ve koruyucu tedaviler uygulandıktan sonra çocuğun ağız hijyeni güzel sağlandığı takdirde çocuğun ağız ve diş sağlığını uzun yıllar koruyabilecektir. Ağız temizliğinin sağlanması iyi bir takip gerektirir. Bundan dolayı diş hekiminin vereceği kontrol randevularının aksatılmaması gerekir.

Flor Uygulaması Ne Şekillerde Yapılabilir?

Flor işlemi sistemik ve topikal şekilde uygulanmaktadır. Sistemik uygulama flor tabletler, damlalar gibi florun bütün bedene yayılması ile etki eder. Bu işlemlerde hem bütün bedene etki ettiği hem de diş üzerindeki dozu oldukça az olduğundan dolayı tercih edilmez. Dişteki asıl etkin korumayı sağlamakta olan işlem türü; topikal flor uygulaması, yani florlu jel, köpük ya da verniklerin doğrudan dişe uygulanmasıdır.  

Flor jel işleminde değişik aroma ve kokuları taşıyan jel formundaki flor dişler kurutulur ardından taşıyıcı kaşıklar yardımı ile 1-5 dakika kadar dişlere uygulanır. Flor jel işleminin ardından ağız içerisindeki yoğun flor tükürük emici sayesinde çekilir, ağız içerisinde kalan florun tükürülmesi gerekir bundan dolayı küçük çocuklar bunu tam sağlayamayacağı için 6 yaş altı çocuklarda jel formları tercih edilmemektedir. 5 yaş ve altı çocuklarda hızlıca dişlerin üstünü kaplayarak kuruması amaçlanan flor vernik işlemleri uygulanır.

Flor Uygulaması Zararlı mıdır?

Flor vernik uygulaması florün dişlere sürülmesinin hemen ardından tükürük ile temas etmesi ile sertleşir, bundan dolayı yutma ve florür intoksikasyon tehlikesi oldukça azdır. Bundan dolayı 6 yaşın altında olan çocuklarda dahi güven ile kullanılabilir.  

Florun günlük 2mg ya da daha yoğun yutulması dişler üzerinde beyaz beneklenmelere yani florosise yol açabilir. Ancak çocuğunuzun florlu diş macunuyla dişlerini fırçalaması ya da flor vernik uygulamasıyla bu dozlara gelmesi mümkün değildir.   

Erişkinlerin kullandığı macunlarında bulunan flor miktarı çocuklar için yoğun olduğundan dolayı çocuğun yaşına uygun flor içeren macun seçilmelidir. Bu konuda çocuğa uygun macunu diş hekiminize danışarak belirleyebilirsiniz.  

Florun olumsuz etkilere neden olmaması için çocuğun doğru macunu kullandığından emin olunmalıdır ve çocuğun macunu yutmamasına dikkat edilmelidir. 3 yaş gurubuna kadar olan çocukların pirinç tanesi kadar, 3-6 yaş aralığında olan çocukların ise bezelye tanesi kadar macun kullanması gerekir. Bununla birlikte fırçanın üst kısmına sürüntü biçiminde macunu koymak, macunun yutulma riskini azaltır.


Güncellenme Tarihi:31 Ocak 2024Oluşturulma Tarihi:28 Nisan 2023