Üsküdar Diş Hastanesi
Centenary year logo

Biberon Çürüğü

Biberon çürüğü, üst çenenin ön bölümünde yer alan süt dişlerinde ortaya çıkan küçük lekeler olarak adlandırılır. Bu lekeler diş çürükleri olarak bilinirken, çürüklerin ortaya çıkması ve uzun süre tedavi edilmemesi durumunda dişlerde kırılma gibi sorunlar yaşanabilir. Biberon çürüğünün temel nedeni ise bebeğin biberonla uykuya dalması, biberonun veya emziğin ucuna şekerli ya da ballı ürünlerin sürülmesidir. Bebeklerde ağız bakımının sağlanması zor olduğundan ve tam olarak yapılamadığından biberon çürükleri kısa sürede oluşabilir.

Biberon çürüklerinde çürümeye neden olan biberon kullanımı değil, biberonun ucunda veya içerisinde yer alan maddelerdir. Bu nedenle özellikle gece besin alımından sonra süt dişlerinin temizliğine önem verilmelidir.

Biberon Çürüğü Belirtileri Nelerdir?

Biberon çürüğü belirtilerinin erken yaşlardaki çocuklar tarafından tespit edilmesi mümkün değildir. Ancak ebeveynler, çocuklarının diş sağlığını gözlemleyerek sorunun ne olduğunu anlayabilirler. İlk semptomların anlaşılamaması sebebiyle bu çürükler, çoğu zaman dayanılmaz ağrı ya da kırıkların ortaya çıkmasıyla anlaşılabilir. Erken çocukluk döneminde görülen bu problemlerin çözülebilmesi için bebeklerde ağız ve diş sağlığına özen gösterilmesi ve çürük önleyici yöntemlerin kullanılması önemlidir. Bunların yanı sıra biberon çürüğünde ortaya çıkan semptomlar şu şekilde sıralanabilir: 

 • Diş ağrısı,
 • Diş hassasiyeti,
 • Dişlerin yüzeyinde veya diş eti çizgisinde beyaz lekeler,
 • Diş etlerinde kızarıklık veya şişlik,
 • Diş eti kanaması,
 • Ateş ve ağız kokusu,
 • Dişlerde koyu veya kahverengi lekeler.

Çocuklarda Biberon Çürüğü Neden Ortaya Çıkar?

Çocuklarda biberon çürüğünün pek çok farklı nedeni olabilir. Genellikle üst ön dişlerde karşılaşılan bu sorunun tedavi edilmemesi veya önlem alınmaması halinde ilerleyerek diğer dişlerde de görülebilir. Yaygın olarak karşılaşılan nedenleri arasında ise bebeğin dişlerinin şekerli sıvılar veya asitli maddeler ile temas etmesi yer almaktadır. Bebeklerde beslenme sonrası diş bakımının yapılmaması durumunda çürük sorunları artarak devam eder. Bunun yanı sıra biberon, emzik ya da anne memesi ile uyuyan çocuklarda biberon çürüklerinin oluşma riski fazladır. 

Biberon Çürüğü Nasıl Tedavi Edilir?

Biberon çürüğü tedavisi, çocuğun yaşına ve çürüğün durumuna bağlı olarak farklılık gösterebilir. Diş problemlerinde erken teşhis, tedavinin daha hızlı ve kolay olmasını sağlar. Biberon çürüğünün ilk belirtileri arasında diş yüzeyinde ortaya çıkan beyaz lekeler yer alır. Bu semptomlar çocuk tarafından erken yaşlarda tespit edilemeyeceği için anne ve babanın bu konuda dikkatli olması, çocuğun gelişim sürecini ve diş sağlığını yakından takip etmesi önemlidir. 

Erken teşhis edilen biberon çürüklerinin tedavisinde tüm dişleri yeniden mineralize etmek için oral florür tedavisi ya da bölgesel florür verniği uygulanabilir. Ayrıca bu aşamada çocuğun şekerli yiyecek ve içeceklerden uzak durması da çürüğün ilerlemesinin önüne geçer. Sonraki aşamalarda tespit edilen çürüklerde florür tedavileri etkili değildir. Bu durumda dolgu, amputasyon veya kanal tedavisi gibi uygulamaların yapılması gerekmektedir. 

Biberon Çürüğü ve Çocuklarda Diş Sağlığı İçin Koruyucu Önlemler

Biberon çürüğünün önlenmesi için öncelikle ebeveynlerin bu konu hakkında uzman tavsiyesi alması ve doğru adımları izlemeleri gerekmektedir. Ayrıca çocuklarda bu tip sorunların erken tespit edilebilmesi için 1 yaşından önce bir pedodontiste götürülmesi önerilir. Bunların yanı sıra çocuklarda diş sağlığı için yapılabilecek koruyucu önlemler şu şekilde sıralanabilir:

 • Uyku sırasında herhangi bir besin verilmemeli,
 • Beslenme sonrasında ağız ve diş temizliği yapılmalı,
 • Özellikle öğün aralarında şekerli yiyecek veya içecek tüketimi azaltılmalı,
 • Uzman tavsiyesi üzerine fissür örtücü kullanımı,
 • Emzik ya da biberona bal ya da çeşitli tatlandırıcı maddeler sürülmemeli,
 • Çocuklara sağlıklı beslenme alışkanlığı aşılanmalı,
 • Bir diş hekimi ile düzenli olarak kontrol yapılması önerilir.

Güncellenme Tarihi:31 Ocak 2024Oluşturulma Tarihi:22 Mayıs 2023