Üsküdar Diş Hastanesi
Centenary year logo

Çocuklarda Ağız Kokusu Tedavisi

Çocuğunuzun her akşam uyumadan evvel dişlerini fırçalaması onun iyi bir ağız bakım pratiği edinmesine yardımcı olur. Günde iki kez diş fırçalama alışkanlığı kazanmak gelişmekte olan dişler için yararlıdır. Bununla birlikte çocuklarda her zaman ağız kokusu engellenemeyebilir. Ağız kokusu sadece ağız sağlığıyla ilgili bir konu değildir; başka çözümler gerektiren farklı nedenleri de olabilir.

Çocuklarda Ağız Kokusu Tedavisi

Fizyolojik ağız kokusu bireyden bireye farklılık gösterebilir. Çocuğun sıvı alımı, salya üretimi, ağız temizliği, ağız ve burun florası, mikrobiyotası, en son tüketilen gıdanın kimyasal, biyokimyasal, hormonal etkisi, açlık ya da tokluk hissi, uyku düzeni, gastrointestinal sistemdeki enzimlere göre fizyolojik ağız kokusu değişiklik gösterebilir. 

Çocuklarda Ağız Kokusu Nedenleri

Fizyolojik ağız kokusunda altta yatan bir rahatsızlık ve patolojik bir durum bulunmamaktadır. Patolojik ağız kokusununsa pek çok nedeni bulunmaktadır. Çocuklarda ağız kokusu nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Sübjektif ağız kokusu,
  • Ağız içerisindeki sebeplere bağlı ağız kokusu,
  • Solunum yolu sebeplerine bağlı ağız kokusu,
  • Mide-bağırsak sorunlarına bağlı ağız kokusu,
  • Kan gazındaki problemlere bağlı gelişebilir.

Pamukçuk Birikimi

Bedenin doğal florasında birçok bakteri ve mantar çeşidi bir denge içinde yer alır. Bu denge bozulmadığı sürece rahatsızlıklar meydana gelmez. Ancak belirli bir sebepten dolayı bu dengenin bozulmasıyla bir bakteri ya da mantar çeşidi galibiyet kazanıp çok hızlı çoğalmaya ve sayısını fazlalaştırmaya başladığı zaman enfeksiyon rahatsızlıklar görülür. Bunlardan biri de bir mantar hastalığı olarak karşımıza çıkan oral pamukçuktur. Pamukçuk ağız içerisinde meydana gelen, her yaştan kişide görülebilmekle beraber genel olarak bebekleri ve çocukları etkilemekte olan bir mantar hastalığıdır. Yeni doğmuş bebeklerde genellikle görülen bebekte huzursuzluk ve emmeyi kabul etmeme gibi olumsuz durumlara neden olan bu rahatsızlık, sadece anne sütüyle gıda alan bebeklerde daha seyrek olarak görülür.

Pamukçuk ve enfeksiyon gibi sağlık problemleri de ağız kokusuna neden olabilir. Bu mantar hastalığı, bebeğinizin dilinin üzerine, damaklarına, diş etlerine ve dil altına kadar yayılabilmektedir. Bakteri oluşumuna yol açıp bebeğinizde iştah kaybına neden olabilir.

Diş Çıkarma Süreci

Bebeklerde diş çıkarma sürecinin ne kadar devam edeceğine dair net bir veri bulunmamaktadır. Fakat yapılan araştırmalara göre bir dişin çıkış evresi 8 günden fazla olabilir. Diş patlamadan 4-8 gün evvel semptomlar kendini belli eder. Özet olarak diş eti kabarıyorsa, dişin ortalama 4 gün sonra çıkması mümkün hale gelir.

Diş çıkarma evresinde bebeğinizin ağız içi etleri hassaslaşır ve yapılacak olan ağız temizliği, bebeğinizin canını acıtabilir. Bundan dolayı diş çıkaran bebeklerde ağız kokusu fark edildiğinde, ağız ve diş eti bakımına her zamankinden daha hassas bir şekilde özen göstermeniz gerekir. Mama ile gıda alan bebeklerde de yoğun ağız kokusu görülebilir. Bu durumu engellemek amacıyla doktorunuza danışıp farklı bir mama tercih edilebilir, fakat problem sürüyorsa ağız bakımına her gıda alımından sonra devam edilebilir.

Diş Problemleri

Kalıcı ağız kokusu ya da ağızda kötü bir tat, diş eti (periodontal) rahatsızlığın bir göstergesi de olabilir. Dişlerdeki plak birikmesi ve diş etlerini yıpratan toksinler diş eti rahatsızlıklarına yol açabilir. Ancak ağız kokusu diş eti hastalığından kaynaklı oluyorsa en kısa zamanda tedaviye başlanmalıdır.

Ağız İçi Enfeksiyonları

Diş çürükleri, diş eti iltihapları ağız kokusunun önemli sebeplerinden biridir. Ağız içi belirli bir enfeksiyon, bakteri üremesini artırmaktadır. Bu durumda sürekli ağız kokusuna yol açabilir. Bundan dolayı diş hekiminin tavsiyelerini kesinlikle dinlemelisiniz.

Çocuklarda Ağız Kokusu Nasıl Önlenir?

Çocuğunuzla birlikte dişlerinizi ve dilinizi fırçalamalısınız, çünkü bakteriler dilde de çoğalabilir. Günde bir kere diş ipi kullanımı, dişlerin arasında sıkışmakta olan parçacıklardan kurtulmaya katkı sağlar. Bununla birlikte, düzenli kontroller ve temizlik için yılda iki kere ailece, diş hekiminizi ziyaret etmelisiniz.

Diş hekimi, detaylı bir ağız ve diş temizliği yapmanın yanı sıra, ağız kokusuna yol açabilecek problemler için ağzınızdaki her bölgeyi kontrol edecektir. Örneğin, periodontal hastalık olarak da bilinmekte olan dişeti hastalığı, ağız kokusuna yol açabilir ve dişlere zarar verebilir.


Güncellenme Tarihi:31 Ocak 2024Oluşturulma Tarihi:10 Mayıs 2023