Üsküdar Diş Hastanesi
Centenary year logo

Diş ve Diş Eti Bakımı Nasıl Yapılır?

Ağız, diş ve diş etlerinde oluşabilen bakterilerin uzun süre diş etlerinde yer alması, diş eti hastalıklarının ortaya çıkma riskini artırır. Bu nedenle diş ve diş eti bakımı düzenli ve doğru bir şekilde yapılmalıdır. Diş ve diş eti bakımı nasıl yapılır, sorusu çoğu kişi tarafından merak edilen ağız ve diş sağlığı soruları arasında yer alır. Doğru yapılan ağız ve diş hijyeni ile diş ve diş etleri yaşam boyu sağlıklı kalabilir.

Diş ve Diş Eti Bakımı Nasıl Yapılır?

Diş ve diş eti bakımı için yalnızca dişlerin düzenli fırçalanması yeterli olmayabilir ve farklı bakım uygulamalarının yapılması gerekebilir. Ayrıca yılda en az 2 kez diş hekimine gidilmeli ve diş etlerini korumak için düzenli kontroller yaptırılmalıdır.

Diş Sağlığını Koruyan Yöntemler Nelerdir?


Sağlıklı dişler ve diş etleri genel sağlığa katkıda bulunur. Diş ve diş eti bakımı için yapılması gereken bazı adımlar vardır. Fırçalama ve diş ip kullanımı iyi bir diş rutininin temel unsurlarıdır. Bununla birlikte, genel sağlığa fayda sağlayacak ve diş sağlığını korumaya yardımcı olacak adımlar şunlardır:    

• Diş fırçalama    
• Diş ipi kullanımı    
• Durulama    
• Dengeli ve doğru beslenme    
• Rutin diş hekimi kontrolleri

Sağlıklı Diş ve Diş Etleri İçin İpuçları

Diş ve Diş Etlerini Fırçalamak   
Sağlıklı diş ve diş etleri için yapılacak ilk adımlar arasında diş fırçalama yer alır. Günde en az iki kez diş fırçalamak plak ve bakteri oluşumuna karşı etkilidir. Ayrıca yumuşak fırça seçimi, sert fırçalamamak ve doğru teknik kullanarak fırçalamak çok önemlidir.     

Diş İpi Kullanımı    
Diş ipi kullanımı günde en az bir kez yapılmalıdır. Diş fırçasının ulaşamadığı diş aralarında kalan yiyeceklerde ve plaklardan kurtulmak için diş ipi kullanımı önemlidir. Plak ve bakterilerin uzun süre diş etlerinde kalması diş eti hastalıklarına neden olabileceğinden diş hekimi tarafından temizlenmesi gerekebilir.     

Florürlü Gargara      
Diş minesini güçlendirmeye yardımcı olması için florürlü bir gargara kullanımı uzmanlar tarafından önerilir. Gargara kullanımı, fırçalama ve diş ipi kullanımından sonra geride kalabilecek artık plak veya yiyecek parçacıklarının yıkanmasına yardımcı olur. Uygun gargara seçimi için diş hekimlerinizden destek alabilirsiniz.    

Diş Sağlığı İçin Doğru Beslenmek    
İyi bir diş sağlığı için doğru beslenmek önemlidir. Şeker ve nişasta içeren besinlerin tüketiminden kaçınmak da gelişebilecek diş eti hastalıklarının ve diş çürümesinin önüne geçer. Bu besinler ağızda en fazla asidi üretirler ve ağızda ne kadar uzun süre kalırsa dişlere o kadar çok zarar verebilirler.     
Çok fazla şekerli yiyecek tüketimi diş çürümesine neden olabilir. Bu nedenle şeker, kurabiye, kek, turta, şekerli sakız, ekmek ve cips gibi yiyecekleri çok fazla tüketmemeli ve tüketilmesinin ardından ağız ve diş temizliğinin doğru yapılması önemlidir.    

Düzen Olarak Diş Hekimi Kontrolüne Gitmek    
Uzmanlar diş hekimi kontrollerinin en az altı ayda bir yapılmasını önerir. Diş ve diş eti bakımı için rutin kontroller ve profesyonel temizliği yapılması önemlidir. Diş ve diş eti problemlerinde, ağrı, kanama veya diş eti şişliklerinde diş hekimine başvurmak önemlidir.     

Sigara İçmeyin Ve Tütün Kullanmayın    
Diş ve diş eti sağlığını korumak için sigara ve benzeri tütün ürünlerinden kaçınmak önemlidir. Sigara içen kişilerin dişlerinde lekelenme görülürken, diş eti hastalığına ve ağız kanserine yakalanma ihtimali de fazladır.     

Alkol Tüketiminden Uzak Durun    
Alkol tüketimi sonrası vücuttaki sıvı miktarı ve ağız içi tükürük miktarı azalır. Yetersiz miktarda tükürük, plak ve tartarın büyümesini teşvik edebilir. Ayrıca alkol; diş çürümesine, dişlerde boşluklara yol açabilirken, içeriğinde yüksek miktarda nişasta ve şeker bulundurur.


Güncellenme Tarihi:31 Ocak 2024Oluşturulma Tarihi:21 Şubat 2023