Üsküdar Diş Hastanesi
Centenary year logo

20'lik Diş Nedir? Yirmilik Diş Belirtileri

Yirmilik dişler, halk arasında 20 yaş dişleri şeklinde de isimlendirilen genel olarak 17 -25 yaş aralığında çıkan yetişkin dişlerdir. Çene kısmının en arka bölümünde bulunan azı dişleri olan 20’lik dişler genel olarak çenenin yapısına uyum sağlamazlar, bundan dolayı kişide ağrı, apse ve hastalıklara neden olur. Bundan dolayı pek çok yirmilik dişin diş çekimi ya da diş ameliyatı ile çıkarılması gerekir. 
Çene yapısı müsait olan bireylerde bu dişlerin çekilmesine gerek kalmaz. Bazı durumlardaysa yirmilik dişler uygun bulunmayan çene yapısı sebebiyle yanlış açıyla çıktıklarından dolayı diş etine gömülü biçimde kalabilir ve dışarıdan bakıldığı zaman fark edilmeyebilir. Gömülü yirmilik diş şeklinde de isimlendirilen bu dişler genel olarak neden oldukları ağrılar ile kendisini gösterir. Düzenli diş kontrolüyle yirmilik dişlerin çıkmaya başlaması ve gelişim sürecinin takibi yapılabilir ve olumsuz bir durumun yaşanması halinde ağız ve diş sağlığı zarara uğramadan dişler çekilebilir.

20'lik Diş Nedir? Yirmilik Diş Belirtileri

Bu dişler, 17-25 yaş aralığında üçüncü büyük azı dişi şeklinde çene kısmının en arka tarafında meydana gelen dişlerdir. Alt ve üst çene kısmında ikişer tane olmak üzere dört tane 20 yaş dişi görülür. Bazı bireylerde daha çok sayıda 20 yaş diş oluşumu da görülmektedir. Bu dişler genellikle çene kemiğinde bulunmak için yeteri kadar yer edinemeyerek gömülü kalabilir ya da ağız içerisine sürseler bile önde olan dişlere zorlama yapabilirler. Bu durum ağız içerisinde ağrı ve enfeksiyonlara yol açabilir. 
Söz konusu problemler yirmilik dişlerin çıkarılması için çene kısmında yeterli alanın olmamasından kaynaklıdır. Yol açtığı yoğun ağrılar ile birlikte çene yapısının zarar görmesine ve ağız içerisinde yer alan öteki dişlerin sağlığının kötü yönde etkilenmesine de neden olabilir. Bundan dolayı yirmilik dişlerin çıkmaya başlamasıyla beraber diş hekimlerine başvurarak muayeneden geçilmesinde yarar vardır. 

20'lik Dişler Kaç Yaşında Çıkar?

20’lik dişler her ne kadar böyle adlandırılsalar da 20 yaşında çıkmak gibi bir zorunluluğa sahip değillerdir. Toplamda 4 tane olan bu dişler genel olarak 17-25 yaşlarında meydana gelir. Ancak bu yaşlarda meydana gelmezse bile bu durum, dişlerin olmadığı anlamı taşımaz. Genellikle gömülü olmalarından dolayı bireyde ağrı görülmemesi durumunda yirmilik dişlerin farkına varılamayabilir. Böyle bir durumda gömülü dişlerin akıbeti ancak diş hekimi muayenesinde çekilen röntgen incelemesinde fark edilebilir. 17-25 yaş grubundaki bireyler yirmilik dişlerin çıkacağı yerde ağrı yaşamaları ya da anormal görünüm taşıyan bir diş çıkarmaları halinde diş hekimlerine danışmalıdır.

20'lik Diş Belirtileri Nelerdir?

Diş etlerinde yetecek kadar yer bulabilen ve hiçbir problem oluşturmadan çıkan yirmilik dişler sağlıklı bir biçimde gelişim gösterir ve belirli bir hastalık belirtisi göstermez. Ancak birçok kişinin yirmilik dişleri bu kısmın bulunmamasından dolayı problem oluşturur. Yirmilik dişlerin çıkması ya da gömülü kalması esnasında görülen semptomlar şu şekildedir;

 • Diş-diş etlerinde şiddetli ağrı
 • Diş etlerinin aşırı hassas olması
 • Çene ya da kulakta ağrı hissedilmesi
 • Lenf bezlerinin şişmesi
 • Baş ağrısı
 • Ağız içinin yoğun bir şekilde kokması
 • Çiğneme esnasında ağrı hissi

17-25 yaş arasında olan kişilerde bu gibi semptomların bir bölümü yirmilik dişler ve bu dişlerin neden olduğu olumsuz etkilerden kaynaklanmaktadır. Bundan dolayı bu durumlardan şikayet eden kişiler diş hekimlerine danışmalıdır.

20'lik Dişler Ne Zaman Çekilir?

20 yaş dişleri, 17-25 yaş aralığında kendini belli eder, ağız içerisinde sürme sonucu üçüncü azı dişler şeklinde çıkmaktadır ve çekilmeleri mecburi değildir. Ancak; bu dişler, ağız içinde düzgün ve karşısındaki bir dişi kapatacak biçimde çıkıyorlarsa çekilmeyebilir.

20’lik Diş Hangi Durumlarda Çekilir?

Enfeksiyon ya da çürük olması halinde zaman geçmeden yirmilik dişlerin çektirilmesi gerekir. Yirmilik dişlerin ağız içerinde bulunan diğer dişlere zarar verme gibi bir durumu söz konusu olduğunda çekilmeleri gerekir. Köklerin çevresinde kemik kaybı yaşanmaya başlanırsa; bu dişler kesinlikle çektirilmelidir. Bunlar ile birlikle 20’lik dişlerin çekilmesi gereken durumlar şu şekildedir;

 • Basınç nedeniyle oluşan ağrı
 • Dişetinde görülen rahatsızlıklar
 • Ortodontik sebepler
 • Protezler ile ilgili sorunlar 
 • Kist oluşması

20'lik Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Dişte oluşan ağrı, çenenin ağrımasına da yol açar. Bundan dolayı 20 yaş dişi çene ağrısını da tetikler. Özellikle 20 yaş dişi çıkarken kulağın alt kısmı ve çene arasındaki bölümle, göz ve şakak kısmında yoğun ağrı ve şişlik yaşanabilir. Dişlerin fırçalanması, yemek artıklarının temizlenmesi gerekir. Diş ipi kullanılabilir. Yüksek yastık kullanmak da diş ağrılarını hafifletir. 20’lik diş ağrısına iyi gelen diğer etkenler şu şekildedir;

 • Ağrı oluşan bölgeye buz konulabilir.
 • Sıcak su kompresi ve sıcak su ile ağız içerisinde gargara yapılması ağrıyı hafifletir.
 • Sarımsağı ezerek ağrı yapan dişin üzerine sürmek ağrıyı hafifletir.
 • Çörek otu diş ağrısının hafiflemesine yardımcı olur.
 • Su ile seyreltilmiş oksijenli suyla ağız çalkalanabilir.
 • Bunlar kalıcı çözümler değildir, mutlaka bir diş hekimine başvurmak gerekir.

20'lik Diş Ameliyatı Nasıl Yapılır?

20’lik diş ameliyatı, dişin kemik içinde gömülü kaldığı ya da tam olarak çıkamadığı hallerde devreye girer.  Bu diş ameliyatının nasıl yapılacağı tamamı ile dişin röntgen incelemelerinde dişin bulunduğu yere göre belirlenir. Yirmilik dişin diş eti içinde bulunduğu, kısım diş köklerininse çene kemiğinin içerisinde gömülü şekilde olduğu hallerde dişin tek parça halinde alınması genel olarak mümkün olmaz. Böyle durumlarda çekilecek olan yirmilik diş, diş hekimi tarafından parçalara ayrılır ve böylelikle çekimi sağlanır. 
Diğer bir yöntemse dişin çekilmesi için diş etinde kesinin açılmasıdır. Açılmış olan bu kesi yardımı ile diş oldukça kolay bir biçimde çıkarılır. Diş çekimi ve o kısmın temizlenmesinden sonra diş etine dikiş atılır. Bu dikişler işlemden bir süre sonra alınır. Bu gibi cerrahi operasyonlar ağız ve çene cerrahlarının uzmanlık alanıdır. Lokal anestezi ile uygulanan ameliyatın ne kadar sürede biteceği dişin bulunduğu yere ve çekilecek diş sayısına göre değişiklik gösterir. Yirmilik diş ameliyatı geçiren kişilerde ameliyat olunan bölgede belirli bir zaman boyunca kan sızıntısı bulunması olağandır.
Ameliyat kısmında pıhtılaşma olması için uzmanın tavsiye ettiği zaman boyunca katı veya sıvı besinler tüketilmemelidir. Operasyonun ardından o kısımda şişlik yaşanabilir, anestezinin etkisini kaybetmesiyle beraber yoğun ağrılar yaşanabilir. Böyle bir durumda diş hekimi tarafından reçete edilen ağrı kesicilerin alınması faydalıdır. 
Dişin çekilmiş olduğu kısma el ile ya da dil ile temas edilmemeli, yemek tüketilirken ağzın öteki kısmı kullanılmalıdır. Kanamayı artıracağı için 1 gün boyunca sigara içilmemelidir. Şişliklerin geçmesi içinse buz kompresleri uygulanabilir. Dişlerde daha fazla hasar bulunan bireylerde de implant nasıl yapılır konusunda bilgi edinmek için diş hekimlerine danışılabilir.


Güncellenme Tarihi:31 Ocak 2024Oluşturulma Tarihi:24 Ocak 2023