Üsküdar Diş Hastanesi
Centenary year logo

Zirkonyum Diş Kaplama Nedir?

Zirkonyum diş kaplama, zirkonyum altyapılı bir porselen diş kaplama yöntemidir. Çoğunlukla güzel dişlere ve estetik bir gülüşe sahip olmak isteyen bireylere uygulanır. Bireyler daha çok ön dişlerde estetik görünüm kazanmak için tercih etmektedir. Diş eti ile uyumlu bir malzemedir. Uygulama sonrası günlük yaşantıda ağız ve diş hijyenine dikkat edilmesi gerekir.

Zirkonyum Diş Kaplama Nedir?

Özel işlemlerden geçerek zirkonya seramiğine dönüştürülen zirkonyum, diş kaplamada kullanılır. Alt yapısında metal bulunmayan zirkonyumun işlenerek yapıldığı uygulamalardır. Zirkonyum kaplamalar, estetik görünüme ve doğal dişe en yakın kaplamalar olarak bilinir. Bu nedenle estetik diş hekimliğinde en sık tercih edilen ürünlerdir.

Zirkonyum Kaplama Nasıl Yapılır?

Zirkonyum diş kaplama, diş hekimleri tarafından yapılan bir uygulamadır. İlk olarak kişinin dişindeki problem belirlenir. Uygulama öncesi hastanın herhangi bir hassasiyet yaşamaması için ele alınan bölgeye lokal anestezi uygulaması yapılır. Dijital uygulamalar ile dişler gerekli ölçülerde küçültülür.
Kaplanacak dişlerin rengi ve beyazlığı hastanın isteğine göre seçilir. Kaplamaların hazırlık sürecinde hastaya geçici dişler takılır. Yaklaşık 3 ila 5 gün süreyle zirkonyum dişler hazırlanmaktadır. Hasta onayı alınır ve geçici olarak takılan dişler çıkartılarak yerine hazırlanan zirkonyum kaplamalar yerleştirilir. Yapıştırma işlemi özel ve şeffaf yapıştırıcılar ile yapılır. 
İşlem bittikten sonra hasta, yarım saat bir şey yememelidir. Daha sonra düzenli kontrollere gidilmelidir. Kontroller diş hekimi tarafından belirlenen tarihlerle gerçekleştirilir. 

Zirkonyum Diş Kaplamaları Özellikleri

Zirkonyum kaplama işlemi alt ve üst dişlere yapılır. Arka dişlerde sağlamlığı artırmak ve ön dişlerde ise güzel bir görünüm kazanmak amacıyla sık tercih edilir. Birçok avantajı bulunan zirkonyum diş kaplamaları özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Özel fırınlama işlemi uygulandığı için yapısı sağlamdır 
 • Kırılma, çatlama ve aşınma gibi durumlara karşı dirençlidir
 • Korozyona karşı dirençlidir
 • Şeffaf bir özelliği vardır
 • Ön dişler için ideal bir estetik görünüm sağlar
 • Arka dişleri güçlendirir ve sağlamlığı artırır
 • Metal yapı içermez
 • Diş eti ile uyumludur ve diş eti sağlığına katkı sağlar
 • Zirkonyum kaplamanın rengi uzun yıllar geçse de değişmez.
 • Isı geçirgenliği çok azdır, sıcak veya soğuktan etkilenmez
 • Metal kaplamalara oranla ağız içerisinde herhangi bir tat farklı olmaz 
 • Diş eti ile uyumludur, ağızda koku oluşturmaz ve diş etlerini koyu renk yapmaz 
 • Biyouyumlu bir malzeme olduğu için alerji yapmaz
 • Yüzeyi parlaktır, pürüz bulunmaz ve plak birikimine yol açmaz

Zirkonyum Kaplama Yaptıranlar

Dişlerin görünümü bakımından mutsuz olan, daha estetik ve güzel bir gülüşe sahip olmak isteyen her birey için zirkonyum kaplama uygulaması yapılabilir. Ancak, 18 yaşından küçük kişilerde çene gelişimi tamamlanmadığından, süreç bitene kadar uygulama için beklenmesi uygun görülür. Genellikle zirkonyum kaplama yaptıranlar, aşağıdaki diş yapısına sahip olan bireylerdir:

 • Dişleri çürük olanlar
 • Dişlerin arası ayrık olanlar
 • Travma sonucu diş kırıklığı
 • Farklı nedenlerle rengi değişen dişler
 • Diş beyazlatma işleminin faydalı olmaması
 • Dişleri eksik olanlar
 • Diş eti çekilmesi sonucu estetiği bozulan dişler
 • Görünüş bakımından estetik olmayan dişler
 • Dişlerde çarpıklık

Zirkonyum Kaplama Nerelerde Kullanılır?

Zirkonyum diş kaplama uygulamaları, günümüzde estetik gülüşe sahip olmak isteyen kişiler tarafından sık tercih edilen kaplama yöntemidir. Sonuçları genellikle memnun bırakan zirkonyum kaplama; diş yapısında bozukluk olan, diş görünümünden memnun olmayan, renk bozukluğu olan ve dişlerinde eksiklik olan kişilere uygulanabilen bir tedavi yöntemidir. Zirkonyum kaplama nerelerde kullanılır sorusuna cevap olacak maddeler şu şekilde sıralanabilir:

 • Daha çok estetik beklentisi olan kişilerde
 • Dişlerde renk kaybı yaşayan veya çok fazla renk değişimi yaşayan kişilerde
 • Diş rengi genetik olarak farklı olan kişilerde
 • Dişlerinde çarpıklık olan ve dişlerinin arası ayrık olan kişilerde
 • Önceden yaptırılan diş dolgusunun rengi ve yapısı bozulan kişilerde
 • Madde kaybı yaşayan dişlerin restorasyonunda
 • Arka dişlerde köprü ya da diş kaplaması olarak da kullanılabilir

Zirkonyum Diş Modelleri

Hastanın sağlıklı ve estetik bir gülüşe sahip olabilmesi için diş yapısındaki bozukluklar bazı durumlarda estetik kompozit dolgular kullanılarak giderilebilir. Bu yöntemin fayda sağlamadığı durumlarda devreye zirkonyum kaplamalar ve porselen lamine uygulamaları girer.
Porselen lamine uygulamasında dişlere aşındırma yapılmaz veya çok az düzeylerde yapılabilir. Diş hekimi tarafından zirkonyum ya da porselen uygulamalar gerekli görüldüğünde süreç içerisinde gerçekleşen provalarda hastanın fikirleri sorularak ve onayı alınarak bazı değişiklikler yapılabilir.

Zirkonyum Kaplama ile Lamine Kaplama Arasındaki Fark
Uygulandıkları yüzeye göre farklılık gösterirler. Zirkonyum kaplama, dişi tümüyle saran bir uygulama ve yöntemdir. Lamine kaplama, yalnızca ön dişlere uygulanır. Daha az ölçüde diş inceltilir. Ayrıca her diş için ayrı ayrı uygulama yapılır.

Zirkonyum Kaplama ve Metal Kaplama Arasındaki Fark
Temel fark porselendeki destek malzemesidir. Zirkonyumda bulunan malzeme zirkonyum altyapılı malzemedir. Metal kaplamalar, metal altyapılı malzemeler ile yapılır.
Zirkonyum kaplama, ışığı geçirgendir ve doğal diş görünümü kazandırır. Metal kaplamalar porselen ve mat beyaz bir görünüm kazandırır. Zirkonyum kaplamalar diş eti ile uyumluyken metal kaplamalar diş eti ile uyum göstermez. Bu sebeple diş etinde morarmaya yol açar. 
Metalden kaynaklanan alerjik tepkimeler, zirkonyum kaplama yaptıran kişilerde görülmez. Metal kaplama uygulamaları sonrası ağız kokusu veya tat bozukluğu gibi sorunlar yaşanabilirken, zirkonyum kaplama tedavisi sonrası bu durumlarla karşılaşılmaz.

Zirkonyum Kaplama Yaş Sınırı

Zirkonyum kaplama yaş sınırı tam olarak belli değildir. Çene gelişimi tamamlanmış ve 18 yaşın üstünde olan kişilere rahatlıkla uygulanabilen tedavilerdir. Ancak, 18 yaş altı kişilerin çene yapısı gelişmeye devam ettiği için gelişim sürecinin tamamlanması beklenmelidir. Gelişim süreci tamamlanan kişilere zirkonyum kaplama uygulaması, diş hekimleri tarafından yapılabilir.

Zirkonyum Diş Hangi Durumlarda Tercih Edilmektedir?

Özellikle estetik diş hekimliğinde en önemli materyallerden biri olan zirkonyum diş kaplama, son dönemlerde estetik görünüm bakımından sık tercih edilen tedavilerdir. Zirkonyumun yapılabilmesi için hastanın diş etlerinin sağlıklı olması, dişlerin düzgün bir şekilde hazırlanabilmesi ve belirli bir süreç içerisinde zirkonyum bazlı porselenlerin hastanın ağzına takılması gerekir. 
Estetik gülüş sadece zirkonyumlarla sağlanmamaktadır. Estetik gülüş için bir gülüş tasarımı ve gülüş tasarımının yanında dudakların, çene yapısının ve bütün yüzün bir arada değerlendirilmesi gerekmektedir. Bir bütün olarak ele alınarak çalışma yapılmalıdır.
Dişlerin renginde koyulaşma veya sararma olması halinde tercih edilebilir. Ayrık diş tedavisinde, diş yapısı bozukluğu olan kişilerde, estetik görünümü kaybetmiş dolgularda, arka dişler üzerine yapılacak olan kaplama işlemlerinde ve estetik gülüş görünümünü tekrardan sağlamak amacıyla tercih edilmektedir.

Zirkonyum Kaplama Fiyatları

Zirkonyum kaplama fiyatları, uygulama yapılacak diş miktarına ve bölgeye bağlık olarak değişiklik gösterebilir. İçeriği metal olan kaplamalara oranla daha pahalı uygulamalardır. 
Diş hekimliği bölümünde zirkonyum kaplama, metal destekli kaplama, laminate kaplama, kron, köprü gibi birçok farklı protez diş uygulamaları bulunmaktadır.
Tedavi için en uygun yöntemin seçilmesi için hastanın beklentilerinin göz önünde bulundurulması ve diş hekimi tarafından onaylanması gerekmektedir.


Güncellenme Tarihi:31 Ocak 2024Oluşturulma Tarihi:25 Ocak 2023