Üsküdar Diş Hastanesi
Centenary year logo

Zigomatik İmplant Nedir?

Zigomatik implant, normal implantlara oranla daha büyük bir implanttır. Üst çenedeki dişlere uygulanan bir yöntemdir. Eksik dişlerin, ciddi düzeyde hasar görmüş ve çürümüş dişlerin veya şiddetli periodontal hastalık nedeniyle sallanan dişlerin tamamını değiştirmek için kullanılabilirler. Klasik implantların uzunluğu 8-10-12 olarak bilinirken, Zigoma türü implantlar, 30 ila 50 mm arasında değişir. Özel bir yüzeye sahip olan farklı bir implant sistemidir.

Zigomatik İmplant Nedir?

Herhangi bir implant yapılamayan kişilere ve ileri seviyelerde kemik erimesi yaşayan hastalara uygulanan bir yöntemdir. Zigoma implantları, elmacık kemiğinin içerisine yapılan bir yöntemdir. Üst çene kemiğini bağlayan ve çok sert bir kemik yapısındadır. Üst çene kemiği üzerinde implant yapılması mümkün olmadığında zigoma kemiğine yerleştirilerek yapılabilir.

Zigoma İmplant Uygulaması Nasıl Yapılır?

Zigoma implant uygulamaları, alanında uzman hekimler tarafından yapılmaktadır. Bu işlemler, üst çene bölgesinde herhangi bir travma ya da tümör gibi nedenlerle diş kaybı yaşayan hastalara yapılır. Uygulamalar genel anestezi altında yapılmaktadır. Elmacık kemiklerine yerleştirilmeden önce implant vidaları yerleştirilmek için o bölgede işlem yapılır. 
Bu işlemler yeterli oranda oyuklar açılarak ve vidalar doğru açıda yerleştirilerek yapılır. İmplant vidalarının yerleşmesi sonrasında geçici diş protezi takılarak, iyileşme süreci başlar. 3 ay gibi bir süre ile temel diş protezleri implantlara uygulanmaktadır. 

Zigomatik İmplant Kimlere Uygulanır?

Zigomatik implant, üst çene bölgesinde ileri seviyelerde kemik erimesi yaşayan hastalara uygulanan bir yöntemdir. Diş ve diş eti hastalıklar, diş kaybı, enfeksiyonlar, travmalar gibi lokal veya sistemi etkenler sonucu üst çene kemiğinde yıkılmalar ortaya çıkabilir. 
Bunun sonucunda eksik dişleri tamamlayıcı implantlar için gerekli olan kemik hacmine ulaşılamaz. Bu gibi durumlarda kemik miktarını artırabilecek cerrahi işlem yapılamaz ve hastaya zigomatik tür implant önerilebilir.
Erken yaşlarda diş kaybı yaşayan, genetik faktörler veya bazı hastalıklar sonucu diş kaybı yaşayan hastalara uygulanabilir. Üst çene bölgesi implant için uygun olmayan her hastaya da uygulanabilen yöntemlerdir.

Zigomatik İmplant Uygulamasının Avantajları Nelerdir?

Zigomatik implant uygulamalarının hastalara sağladığı birtakım avantajları bulunmaktadır. Üst çene kısmında kemik erimesi olan veya travma gibi nedenlerle zigoma kemiğinde hasar gören kişilerde implant için kemik grefti (kemik büyütme) yapılmasına gerek kalmaz. 
Klasik implant uygulamalarının yapılamadığı kişilerde bu tür implantlar çözüm sunmaktadır. Yöntemin uygulanmasının ardından hastalar aynı gün dişlerine kavuşabilir.
Dudak yarığı veya damak yarığı bulunan hastalarda yaşanan diş kayıplarına çözüm sunmaktadır. Başarısız olan normal implant uygulamalarını iyileştirir ve tedavisinde kullanılabilir. Normal implant uygulamalarına oranda daha fazla dişi destekler.

Zigomatik İmplantın Dezavantajları Nelerdir?

Zigoma implant uygulamasının bazı dezavantajları olabilir ve bunlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Tedavi süreci zorlu ve zahmetlidir
  • İyileşme süreci uzun olabilir
  • İmplantların uygulanmasının ardından birtakım ciddi komplikasyonlar yaşanabilir
  • Farklı implantlara oranla daha maliyetli olabilir

Tedavi işlemi sonrası dikkatli olmak önemlidir. İyileşme süresince beslenme düzeni hekim tarafından belirlenen programa uyarak devam edilmeli ve bunun dışına çıkılmamalıdır. Ayrıca kırık gibi durumların yaşanması halinde uzman hekime giderek onarılması sağlanmalıdır. Önem verilmediği durumlarda implant kaybı yaşanabilir.

Zigomatik İmplant Tedavi ve İyileşme Süreci

Zigoma implant ameliyatı sonrası, hastalara belli bir süre sıcak yiyecek ve sıvılardan uzak durmaları önerilir. Hasta kendine tamamen gelmeden, katı besinler verilmemelidir. Ameliyat sonrası işlem yapılan bölgeye 1 gün boyunca buz takviyesi uygulanmalıdır. Ayrıca bu bölgelere uygulanacak buz desteği ile oluşabilecek kanamaların da önüne geçilir.
Yaklaşık 3 aylık bir iyileşme süreci vardır. Bu süre zarfında hekim tarafından belirlenen beslenme programına uyulmalı ve bu program dışına çıkılmamalıdır. 3 ay sonrasında asıl protezler takılarak hastalar istediği besinleri tüketebilir. 
Daimi protezlerin yerleştirileceği zamana kadar, yalnızca yumuşak olan gıdaların tüketilmesi önemlidir. İmplantlar, kemik ile kaynaşana kadar katı yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Tedavi ve iyileşme sürecinin tamamlanmasının ardından, doğal dişlerden herhangi bir farklı olmaz ve kullanılabilir.

Tedavi Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Zigoma implant tedavi öncesi dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Hastanın tomografisi alınarak, üst çene bölgesinin incelenmesi gerekmektedir. Ayrıca uygulama öncesi hastanın bir KBB uzmanı tarafından muayene edilmesi de önemlidir. Sinüs bölgesi üzerinde birtakım patolojik sorunların varlığı söz konusu olduğunda iyileştirilmesi gerekir. Bunun nedeni yapılacak tedavi uygulamasının sinüs bölgesine çok yakın olmasıdır.

Zigomatik İmplant Komplikasyonları Nelerdir

Zigomatik implant uygulaması sonrası ortaya çıkabilecek bazı ciddi komplikasyonlar bulunmaktadır. Ortaya çıkabilecek en ciddi komplikasyon, uygulanan implantta kayıp yaşanmasıdır. Elmacık kemiğine yerleştirilen bu implantlar, sinüs boşluğundan geçen, yanak içi ve çene kemiği dokusundaki sinüslerin yapısında bozulmalara yol açabilir.


Güncellenme Tarihi:31 Ocak 2024Oluşturulma Tarihi:25 Ocak 2023