Üsküdar Diş Hastanesi
Centenary year logo

Restoratif Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Restoratif tedavi uygulamaları, dişlerin görünümü iyileştirmek ve diş sağlığını korumaya yönelik belirli tedavi yöntemlerinin uygulandığı diş hekimliği dalıdır. Dişlerde ortaya çıkan sorunların onarılması hedeflenen tedavi yöntemlerinde, kişiye özel ölçülerde hazırlanan dolgular ve dolguların yanında çeşitli porselen ve porselen-kompozit karışımı dolgular uygulanır.

Restoratif Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Tedavi uygulamaları, diş beyazlatma, gülüş tasarımı ve özellikle estetik dolgular ile kişiye doğal bir görünüm kazandırmayı amaçlar. Bu kapsamda diş çürüğü ya da travmatik bir olaydan kaynaklı ortaya çıkan bozuklukların tedavisi ve onarımı da sağlanır.

Restoratif Tedavide Uygulanan İşlemler Nelerdir?

Restoratif tedavilerde, bireylerin daha parlak dişlere ve estetik bir görünüme kavuşması için dolgu uygulamaları yapılmaktadır. Dolgu ile birlikte, çürük dişlerin, hassas dişlerin, kırık dişlerin, aşınmış dişlerin ve rengi bozulmuş dişlerin tedavisi yapılır. Tedavide uygulanan yöntemler şu şekilde sıralanabilir:

 • Diş hassasiyeti tedavisi
 • Koruyucu diş uygulamaları
 • Gülüş tasarımı
 • Dolgu uygulamaları
 • Porselen dolgu uygulamaları
 • Porselen-kompozit karışımı dolgular
 • Protetik restorasyon
 • Diş beyazlatma işlemi

Tedavi uygulamaları, kişinin ağız ve diş sağlığının yanında yaşı ve genel sağlık durumuna bağlı olarak yapılmaktadır.

Restoratif Dolgu ve Kaplama Uygulamaları

Restoratif tedavilerde, bireylerin daha parlak dişlere ve estetik bir görünüme kavuşması için dolgu uygulamaları yapılmaktadır. Dolgu ile birlikte, çürük dişlerin, hassas dişlerin, kırık dişlerin, aşınmış dişlerin ve rengi bozulmuş dişlerin tedavisi yapılır. 

Kompozit Dolgular  
Diş çürüğü, diş rengi bozulması, çatlama ya da onarma için yapılan uygulamalardır. Dişler arasında oluşan boşlukların kapatılması, dişleri daha uzun göstermek veya dişlerin şeklini veya rengini değiştirmek için de kullanılabilir. 

Laminate Veneer Restorasyonlar  
Gülüş tasarımını sağlamak ve kişilere estetik bir gülüş kazandırmak için sık tercih edilen yöntemlerden biridir. Bu tedavi uygulaması ile dişlerin arasındaki boşluk, ayrıklık, renklenme, aşınma, kırıklık ve çapraşıklık durumlarını iyileştirmek mümkün olabilir.

İnley Dolgular   
Bu tip dolgular genellikle arka dişlere uygulanır ve çiğneme gibi durumlara karşı daha dayanıklı dolgulardır. Dişlerde çok fazla madde kaybı olması ve kompozit restorasyonun yapılamadığı durumlarda tercih edilebilir.

Restoratif Tedavi Kimlere Uygulanır?

Restoratif tedaviler, diş ve diş eti rahatsızlığı olan kişilerin yanı sıra, estetik görünümünden rahatsız olan, diş yapısında bozulma veya diş kaybı yaşayan kişilere uygulanabilir. Bunların yanında; 

 • Dişlerde leke problemi olan bireylere
 • Onkoloji ve geriatri hastalarına
 • Dolgu problemi olan bireylere
 • Diş beyazlatma ve estetik görünüm kazanmak isteyenlere
 • Diş kırığı olan bireylere

Tedavi süreci öncesi kişi, hekim tarafından muayene edilir ve değerlendirmeler sonucunda kişiye özel tedavi planlaması yapılır.

Diş Beyazlatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Diş beyazlatma işlemi, restoratif tedavi uygulamaları arasında yer alır. Bu işlemler evde uygulanan ya da klinikte uygulanan yöntemler olarak ikiye ayrılır. Evde uygulanan yöntem ile kişinin ağız yapısına göre bir plak hazırlanır. Kişinin ihtiyacına göre belli bir süre boyunca bu plağın içine özel bir malzeme yerleştirerek kullanması önerilir. 

Klinik uygulamada ise daha güçlü bir malzeme hekim tarafından dişlere uygulanır. Kişinin beslenme alışkanlıklarına göre belli aralıklarla tekrarlanması gerekebilir. Ancak, hekim tarafından aktarılan dikkat edilmesi gereken durumlara uyulduğu takdirde ilk beyazlatma, yapılmadan önceki kadar sarı ve kahverengi tonlarda olmaz.


Güncellenme Tarihi:05 Şubat 2024Oluşturulma Tarihi:10 Mart 2023