Üsküdar Diş Hastanesi
Centenary year logo

Ortodontik Problemler Neden Oluşur?

Ortodontik sorunların büyük bir kısmı kalıtsal olsa bile, bir bölümü daha sonra meydana gelebilir. Diş sayısının eksik veya fazla olması durumunda, dişlerin aralıklı veya çapraşık olması, çeneyle ilgili uyumlu olmayan durumlar kalıtımsal geçişli olabilmektedir. Daha sonra meydana gelen ortodontik problemler ise genellikle; parmak emme, süt dişlerinin oldukça erken eksilmesi, diş eti rahatsızlıkları, solunuma bağlı gelişmekte olan sorunlar ve kazalar şeklinde sıralanır.

Ortodontik Problemler Neden Oluşur?

Ortodontik tedaviler bütün yaş grupları için yapılsa da çeşitli sağlık sorunlarının henüz oluşmadan evvel geçilebilmesi ve mevcuttaki estetik sorunların hızlı bir şekilde iyileştirilmesi için erken yaş guruplarında yapılması önerilmektedir. Bu tedavi yöntemiyle kişiler daha sağlıklı bir ağız yapısına, daha etkileyici bir görüntüye ve daha uzun süreli ağızda kalacak dişlere sahip olabilirler. 

Ortodontik Anomaliler Hangi Nedenlerden Oluşur?

Ortodonti; doğuştan ya da daha sonradan meydana gelen çene ve yüz bölgesindeki problemlerin tedavi edilmesinde, tıp ve diş hekimliğinin türlü branşlarıyla ortaklaşa çalışmalar yapmaktadır. Ortodontik anomaliler birçok değişik sebeple oluşmuş olabilir;

 • Genetik sorunlar
 • Doğumsal anomaliler
 • Travmalar
 • Fiziksel faktörler
 • Sağlıksız beslenme
 • Kötü alışkanlıklar
 • Rahatsızlıklar

Sabit Ortodontik Tedavi Sırasında Hasta Nelere Dikkat Etmelidir?

Sabit ortodontik tedavi esnasında braketlerin kopması, diş yüzeyinden ayrılması, tellerin bükülmesi gibi problemlere yol açabilecek besinlerin tüketilmemesi gerekir. Bunun ile birlikte tedavi esnasında dikkat dilecek diğer durumlar şu şekildedir;

 • Sabit ortodontik tedavi gören hastalar tellerini çıkartamadığı için, özellikle çok sert besinlerden uzak durmalıdır. (Elma, erik, büyük çekirdekli yiyecekler, asitli içecekler, sakız) aksi takdirde yapıştırılan braketler yerlerinden çıkar ve yeniden yapıştırılması gerekir.
 • Hastalar özel fırçalarıyla her yemekten sonra çok dikkatli şekilde dişlerini fırçalamalıdır. Uzaklaştırılamayan yiyecekler uzun süreçte dişte leke ve çürüklere, diş eti hastalıklarına neden olabilirler.
 • Rutin kontrollerin düzenli yapılması, tedavinin toplam süresinde en etkili faktördür. Bu nedenle hasta kontrollerine düzenli gelmelidir.
 • Hastaya takması için verilen lastikler doktor tarafından belirtilen saatlerde, sürekli ve düzgün kullanılmalıdır.

Ortodontik Tedavi Ne Kadar Gereklidir?

Ortodontik tedavi sadece estetik kaygısı olmayıp, ileriki zamanlarda karşılaşması muhtemel olabilen diş eti rahatsızlıklarının engellenmesi, çene eklemindeki sorunların önlenmesi, çiğneme fonksiyonunun sağlanması ve konuşma problemi yaşayan kişilerin bu sorununu gidermesini hedefler.

Ağızda mevcut olan ortodontik soruna göre, hareketli apareyler, fonksiyonel apareyler ve sabit apareylerle tedavi şekilleri belirlenebilir. İleri seviyede görülmeyen kolay ortodontik problemler, kişinin takıp-çıkararak kullanımını sağlayabileceği lastik hareketli apareylerle çözülebilir.

Öncelikli ortondotik tedavilerin bitmesiyle uygulanan tedavilerde geriye dönmesi, bozulmanın engellenmesini sağlamak için pekiştirme tedavilerinin aksatılmaması oldukça önemlidir. Bu dönem için pasif şekilde çalışan farklı apareyler kullanılabilir.

Ortodonti bölümü, diş hekimliğinin öteki yan dallarıyla devamlı iş birliği içinde çalışır.

İlk Ortodonti Kimlere Uygulanır?

Çocukların süt dişleri 6-8 aylıkken devam etmeye başlar, 2,5 yaş civarında ise tamamlanır. Kalıcı diler 6-7 yaşlarında sürmeye başlar. Bu dönemde yapılacak ilk ortodontik kontrol; ileride oluşabilecek problemlerin teşhisi ve gerekiyorsa erken dönem tedavilerin yapılabilmesi için en uygun zamandır. Bazı durumlarda ortodontist oluşabilecek ortodontik problemi görür ancak tedavisi için daimî dişlerin tamamlanmasını bekler. Erişkin hastalardaysa, kemik ve diş etinin sağlıklı olması şartıyla dişler her zaman hareket ettirilebilir. Bazı iskeletsel bozuklukların ortognatik cerrahi tedavisi için ise, kemik gelişiminin bitmiş olması gerekmektedir.


Güncellenme Tarihi:31 Ocak 2024Oluşturulma Tarihi:29 Mart 2023