Üsküdar Diş Hastanesi
Centenary year logo

Diş Telleri Konuşmayı Etkiler mi?

Ortodontik tedavi öncesinde bazı kişiler ortodonti uzmanına birtakım sorular yöneltebilir. Bu sorular genellikle ortodontik işlemler ve gülüşün düzelmesi hakkındadır. Bunların yanında özellikle “Diş telleri konuşmayı etkiler mi” gibi soruların cevapları da merak edilebilir. Diş teli tedavisi konuşmayı doğrudan etkilemez, yalnızca işlem sonrası adaptasyon süreci olacağından kişi, konuşma sırasında birkaç gün de olsa ufak zorluklar yaşayabilir. Bu sorunlar genellikle 1 hafta sonra ortadan kalkar.

Diş Telleri Konuşmayı Etkiler mi?

Etkililik, görünürlük ve hastanın konuşmasını nasıl etkilediği dahil olmak üzere her yaklaşımın artıları ve eksileri vardır. Ortodontik tedavilerin başlangıçta bazı küçük konuşma sorunlarına neden olması doğal olsa da bu etki neredeyse her zaman geçicidir. 

Diş Tellerine Uyum Sağlamak İçin İpuçları

Diş tellerinin konuşma üzerindeki etkileri kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Diş teli uygulaması sonrası bazı kişiler bu duruma daha hızlı adapte olurken, bazı kişiler için bu uyum süreci zorlu veya biraz ağrılı geçebilir.       

Diş teli tedavisinin ardından, yaşanan ağrılar genellikle 1 hafta sonra azalır ve kişi bu duruma alışmaya başlar. Ancak zorlu bir süreç geçiren kişilerin diş tellerine uyum sağlamaları için yapabilecekleri bazı uygulamalar ve ipuçları bulunmaktadır. Bu ipuçları şu şekilde sıralanabilir:       

İyi Bir Ağız Hijyeni Rutini      
Diş tellerine birikebilecek yiyecek artıklarını gidermek için diş tellerini her yemekten sonra temizlemek gerekir. Dişleri günde en az iki kez fırçalamak ve günde en az bir kez diş ipi kullanmak için düzenli bir rutin, dişlerin ve diş etlerinin sağlıklı kalmasına yardımcı olur.      

Yumuşak Yiyecekler Tüketin      
Diş tellerine uyum sağlamak için ilk birkaç gün yumuşak yiyecekler tüketilmelidir. Dişlerde ilk birkaç gün ağrı olabileceğinden yumuşak besinlerin tüketilmesi yaşanacak herhangi bir ağrının da hafifletilmesine yardımcı olur. Ağrı durumunun ortadan kalkması ile sert besinler yavaş yavaş alınabilir.      

Tuzlu Su ile Gargara Yapın     
Herhangi bir ağrı veya tahriş durumunda tuzlu su ile gargara yapılarak iyileşme sağlanabilir. Ağız içerisinde yaklaşık 20 saniye kadar hafifçe çalkalanmalıdır ve günde altı defaya kadar yapılabilir. Tuzlu su herhangi bir rahatsızlığı azaltır ve ayrıca mevcut olabilecek yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar.      

Sigarayı Bırakın     
Sigara içmek dişleri ve diş etlerini olumsuz etkileyerek diş tellerinin görevini yapmasını zorlaştırır. Sigara nedeniyle ağız sağlığı tehlikede olan kişilerin diş tellerini daha uzun süre takmaları gerekebilir.      
 

Ortodontik Bozukluklar Neden Tedavi Edilmelidir?

Dişlerde ortaya çıkan çapraşıkların giderilmesi sadece diş teli tedavisi ile yapılabilir. Bireyin sağlıklı bir ağız ve diş yapısına sahip olabilmesi bakımından uygulanan diş teli tedavisi ile çiğneme veya konuşma gibi durumlarda yaşanan sorunların düzeltilmesi ve birtakım diş eti problemlerinin önüne geçilmesi sağlanır. Ortodontik tedavi konuşmayı bozmaz ve bu düşüncenin aksine konuşma bozukluklarının düzelmesini ve kişinin daha akıcı konuşmasını sağlar.      
 

Ortodontik Tedavinin Faydaları Nelerdir?

Ortodontik tedavinin faydası sadece güzel bir gülüş elde etmekle sınırlı değildir. Ortodontik diş telleri, kişinin genel sağlığının da iyileşmesine yardımcı olur. İlk olarak kişinin özgüveni artar ve diş problemleri nedeniyle girmek istemediği sosyal ortamlara katılabilir.       

Kötü bir diş görünümüne sahip olduğunu düşünen kişiler yemek yerken, gülerken ve konuşurken dişlerini saklamaya çalışır. Ortodontik tedavi sonrası bu gibi sorunların ortadan kalktığı görülür. Ayrıca psikolojik sorunlara da neden olan diş rahatsızlıkları tedavi sonrası kişinin mutlu ve huzurlu hissetmesini sağlar.      

Ortodontik tedavi, dişlerin ağız içerisinde olmaları gereken çizgiye konumlandırır ve ağız sağlığını iyileştirir. Bu nedenle gelişme gösterebilecek diş eti hastalıklarının, diş çürüklerinin ve diş kayıplarının da önüne geçilir. Bunların yanı sıra çiğneme sorunları ortadan kalkar, diş aşınma problemi giderilir, yüz ve çene gibi bölgelerde ağrı yaşanması engellenir.      
 

Diş Teli Konuşmayı Düzeltir mi?

“Diş telleri konuşmayı etkiler mi” sorusunun cevabının yanı sıra konuşma bozukluklarını ve konuşma sorunlarını düzeltip düzeltmeyeceği de merak edilenler arasındadır. Ortodonti tedavisinin hastalara sağladığı birçok fayda ve avantaj bulunmaktadır. Diş teli tedavisi ile birlikte kişinin ağız ve çene sağlığı iyileştirilir, oluşabilecek diş hastalıklarının önüne geçilir ve kişiye kusursuz bir gülüş sağlanabilir.      

Bunların yanında tedavinin konuşma üzerinde de birçok faydası vardır. Kişiye özel uygulanan bu tedavilerde hastanın ağız ve çene yapısına uygun teller kullanılır. Bu şekilde kişinin sahip olduğu bozuklukların tedavi edilmesi sağlanır. Bu tedaviler arasında konuşma bozuklukları da yer alır. Kişiye uzun vadede çok daha akıcı ve anlaşılır konuşmayı sağlar.


Güncellenme Tarihi:01 Şubat 2024Oluşturulma Tarihi:21 Şubat 2023