Üsküdar Diş Hastanesi
Centenary year logo

Diş Teli Temizliği Nasıl Yapılır?

Diş teli temizliği, ortodontik süreçte kişilerin ağız hijyenini sağlayabilmeleri için önemli bir konudur. Diş tellerinin temiz tutulması ve ağız hijyeninin sağlanması, braketlerin etrafında oluşabilecek lekelenmelerin, diş çürüklerinin, iltihaplanmanın ve farklı komplikasyonların ortaya çıkmasını engeller. Bu nedenle dişlerde çürüklerin ya da herhangi bir rahatsızlığın oluşmaması için diş teli temizliğinin günlük olarak doğru bir şekilde yapılması gerekir.

Diş Teli Temizliği Nasıl Yapılır?

Ağız ve diş sağlığına gereken önemin verilmemesi ve ağız hijyeninin doğru bir şekilde yapılmaması halinde dişlerde bakteri oluşumu artar ve bu bakteriler braketlere yerleşerek diş taşı oluşumuna yol açabilir. Diş taşlarının oluşması sonucunda diş ve diş eti rahatsızlıkları meydana gelebilir. 

Ortodontik Tedavi Sonrası Ağız Bakımı Nasıl Yapılır?

Diş telleri takılmasının ardından ağız ve diş temizliğini sağlayabilmek önemlidir. Dişlerin yüzeyine yapıştırılan braketlerin ve tellerin aralarında gıda artıklarının birikmesi çürük oluşumunu tetikleyebileceği için diş tellerinin düzenli olarak temizlenmesi önemlidir. Diş tellerinin temiz tutulması, ağız ve diş sağlığının korunması için yapılabilecek uygulamalardan bazıları şunlardır:

Diş Fırçalama: Diş fırçalama, ağız hijyenini sağlamanın önemli bir parçasıdır. Diş teli tedavisi sonrası diş hekimi tarafından önerilen diş fırçası kullanılmalıdır. Ortodontik diş fırçaları olarak özel üretilen bu fırçalar, yumuşak uçlu ve düz bir yapıya sahiptir. Diş fırçalama sırasında fırçanın sert kısımlarının braketlere çarpmamasına özen gösterilmelidir. Ayrıca günde en az 2 kez doğru yöntemle dişler fırçalanmalı, ağız ve diş temizliği sağlanmalıdır.

Diş İpi Kullanımı: Ortodonti tedavisi sonrası diş ipi kullanımı diş tellerinin temiz kalması bakımından önemlidir. Bu konuda doğru diş ipinin seçilmesi ve diş iplerinin kullanımı sırasında braketlerin zorlanmaması önemlidir. 

Diş Macunu Kullanımı: Diş etlerinde kızarıklık veya kanamanın olmaması için ortodonti uzmanları önerilen koruyucu diş macunları kullanılmalıdır. Tedavi sonrası uzman tarafından önerilen diş macunlarının kullanılması durumunda kişi herhangi bir sorunla karşılaşmaz.

Ağız Bakım Suları: Ortodonti tedavisi sonrası ağız hijyeni yalnızca diş fırçalama ya da macun ile yeterli olmayabilir. Ağız çalkalama suyu veya gargaralar, bakteri oluşumunun önüne geçerek diş plaklarını da temizler.

Diş Teli ile Diş Fırçalama Nasıl Yapılır?

Diş teli tedavisi sonrası zor olan adımlardan birisi de ağız içi bakımı sağlamaktır. Ağız hijyenini sağlamak için dişlerin doğru ve düzenli olarak fırçalanması gerekmektedir. Ancak, diş telleri bu durumu biraz zorlaştırabilir. Diş fırçalama sırasında tellere zarar vermemek ve bu konuda dikkatli olmak önemlidir. 

Diş tellerinin takılı olması durumunda tel aralarına yiyecek artıklarının kaçması olası bir durumdur. Diş ve diş eti rahatsızlıklarını önlemek için özellikle tel aralarını doğru bir şekilde fırçalamak ve bakterilerden arındırmak gerekir. Diş hekimi tarafından önerilen diş fırçası kullanılmalıdır. Ortodontik tedavi sonrası diş tellerine özel üretilen diş fırçaları kullanılmalıdır. 

Doğru ve etkili bir fırçalama tekniği uygulanarak ağız içi temizliği sağlanabilir. Kişi dişlerini fırçalarken çok fazla baskı uygulamamalı ve yumuşak hareketler ile fırçalamalıdır. Tel aralarında herhangi bir artığın kalmadığından emin olunmalı ve dikkatlice fırçalama işlemi yapılmalıdır.

Küçük daireler çizerek fırçalama işlemine devam etmeli ve en az 3 dakika kadar yumuşak hareketlerle bütün yüzey temizlenmelidir. Ortodonti tedavi sonrası uzman tarafından önerilen diş ipi kullanılmalıdır. Diş ipi kullanımı, diş fırçasının ulaşamadığı noktalardaki yiyecek artıklarının temizlenmesini sağlar.


Güncellenme Tarihi:31 Ocak 2024Oluşturulma Tarihi:29 Mart 2023