Üsküdar Diş Hastanesi
Centenary year logo

Diş Lezyonu Nedir?

Diş lezyonu, dişleri saran ve çevreleyen parçalarda bozulma veya farklılık olması sonucu ortada çıkan durumlara denir. Diş problemleri arasında sık karşılaşılan bir sorundur. Bu durumun nedenleri arasında dişlerde çürüme, iltihaplanmalar ya da bazı travmalar yer alır. Özellikle iltihaplanma sonucu gelişme gösterdiği ve hastalarda ciddi şikayetlere neden olduğu gözlemlenir. Tedavi edilmesi gereken ağız ve diş problemleri arasında yer alır. Tedavi edilmediği durumlarda ciddi komplikasyonlara yol açabilir ve diş kaybı gibi istenmeyen durumlarla karşılaşılabilir.

Diş Lezyonu Nedir?

Lezyonlar, diş kökünde ortaya çıkan kistler olarak da adlandırılabilir. Diş köklerindeki doku hasarı sonucu gelişme gösterebilir. Lezyonlar akut ya da kronik olarak 2’ye ayrılabilir. Akut lezyonlar kişilerde ağrılara neden olabilirken, kronik lezyonlar herhangi bir belirti göstermeden uzun süreli devam edebilir. Kronik durumlar genellikle rutin diş kontrollerinde ya da görüntüleme sırasında tespit edilebilir.

Diş Lezyonu Belirtileri Nelerdir?

Diş lezyonu belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Dişte lezyon gelişmesi sonucu genellikle çok fazla semptom ve belirti görülmez. Ancak belirtiler arasında en yaygın görüleni dişte ağrı olmasıdır.
Ağrıların şiddeti her vakada farklı düzeylerde olabilir. Bazı vakalarda ağrı dayanılmaz bir hal alabilirken, bazılarında ise herhangi bir belirti göstermeden hafif bir basınç şeklinde hissedilebilir.
Lezyonlar, genellikle rutin diş muayenesi sırasında veya diş hekiminin radyografi gibi farklı görüntüleme teknikleri uygulaması sonucunda tespit edilmektedir. Lezyonların gelişme gösterdiği kısımdaki ağrılar, hastanın ağrı eşiğine bağlı olarak daha az veya daha şiddetli hissedilebilir. 
Lezyon gelişimi sonrası diş etinde şişlik görülebilir. Şişkinlik bazı durumlarda hastanın fark edebileceği kadar büyük olabilir. Bazı durumlarda ise diş hekimi tarafından fark edilebilecek kadar küçük de olabilir. Bu nedenle diş hekimi kontrollerinin rutin olarak belli aralıklarla yapılması önemlidir.

Diş Lezyonu Nasıl Oluşur?

Diş lezyonu gelişimi ve oluşumu konusunda dikkat edilmesi gereken üç etken bulunmaktadır. Bu etkenler şunlardır;

  • Çürük
  • İltihaplanma
  • Travma

Diş etlerinde ve diş köklerinde gelişme gösterebilen diş lezyonu nedenleri arasında genellikle ağız ve diş sağlığının korunmaması ve kötü hijyen koşulları yer alır. Lezyonlar gelişme gösterdiği durumlarda çoğunlukla diş etlerine tutunur ve zaman içerisinde plak haline gelerek bakterilerin artmasına neden olur. 
Bu gibi durumlar ise diş eti kanamalarına neden olur. Erken müdahale gerektirebilen sorunlardır. Tedavi edilmediği durumlarda dişlerde çürümeye, diş eti çekilmesine veya diş kaybına neden olabilir. 
Diş kanalında gelişen lezyonlarda ise çürükler belirleyici faktördür. Bu gibi durumlarda dikkat edilmesi gereken nokta, bozulmaların pulpaya ne oranda zarar verdiğidir. Diş özü olarak da bilinen pulpaya ilerleyen lezyonlar ciddi ağrılara neden olabilirken, bu bölgeye yapılacak olan müdahaleyi de zorlaştırır.
Bazı travmatik olaylar sonucu lezyon oluşumu görülebilir. Ayrıca gece diş sıkma, diş gıcırdatma veya çok fazla çiğneme gibi durumlarda bu sorunun gelişiminde etkilidir.

Diş Lezyonu Nasıl Tedavi Edilir?

Diş lezyonu tedavisi, diş hekimleri tarafından yapılır. Dişteki lezyonların erken tespit edilmesi iyileşme sürecini hızlandırır. Bu nedenle diş hekimlerine rutin kontrole gidilmelidir. Hasta diş hekimi tarafından muayene edilir. Muayene sırasında dişteki lezyon tespit edilebilir veya bu durumu netleştirmek için farklı görüntüleme teknikleri kullanılabilir. 
Dişteki lezyonun tespiti sonucunda genellikle kanal tedavisi uygulanır. Kanal tedavisi sonucunda lezyon çoğunlukla ortadan kaldırılır ve tedavi başarılı olur. Ancak bazı durumlarda lezyonlar diş köklerine ilerlemiş ve pulpaya zarar vermiş olabilir. Bu gibi durumlarda farklı tedavi yöntemleri uygulanabilir.
Bu tür vakalarda hem kanal tedavisi hem de apikal rezeksiyon adı verilen kök ucu tedavileri uygulanabilir. Bu yöntemlerle sorun yaşanan bölgenin onarılması ve tedavisinin yapılması mümkün olabilir. Ancak apikal rezeksiyon uygulaması sadece ön dişlere yapılmaktadır. Arka dişlerde genellikle çekme tedavisi uygulanmaktadır. 
Lezyonların tedavi edilmesi önemlidir. İlerleyen dönemlerde ağız ve diş yapısında farklı sorunlara neden olabilir ve kişinin günlük yaşantısını olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle erken teşhis edilmesi ve tedavisinin yapılması önem taşır.

Lezyonlu Diş Çekilir mi?

Diş çekimi, genellikle diş hekimleri tarafından en son tercih edilen işlemler ve tedavilerdir. Lezyonlu diş onarılacak veya kurtarılacak durumda ise kanal tedavisi veya kök ucu tedavisi gibi farklı tedavi yöntemleri uygulanarak iyileşme sağlanabilir.
Kanal tedavisi uygulamaları genellikle tek başına bir çözüm olarak görülür. Ancak bazı durumlarda kanal tedavisinin yanında ek olarak apikal rezeksiyon adı verilen kök ucu tedavisinin de yapılması gerekebilir. Bu uygulama diş kökünde ortaya çıkan enfeksiyonlar için yapılan cerrahi işlemlerdir. 
Gerekli görülmediği durumlarda sorunlu da olsa bir diş çekilmez, onarılmaya ve kurtarılmaya çalışılır. Dişte lezyon olması durumunda diş çekimi uygulamasının yapılıp yapılmayacağına diş hekimi karar vermelidir. Bu süreçte ilk olarak tedavi seçenekleri değerlendirilir ve dişteki sorunlar ortadan kaldırılmaya çalışılır. Ancak gerekli görülmesi durumunda lezyonlu diş çekilebilir.


Güncellenme Tarihi:31 Ocak 2024Oluşturulma Tarihi:26 Ocak 2023