Üsküdar Diş Hastanesi
Centenary year logo

Diş Kökü İltihabı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Diş kökü iltihabı, bakterilerin dişin en iç dokusunda iltihaplanmaya yol açması sonucu ortaya çıkar. Periapikal apse olarak da adlandırılan bu durum, tedavi edilmemiş diş çürüğü, önceki diş tedavisinin yanlış uygulanması veya bir yaralanma sonrasında ortaya çıkabilir. Tedavi edilmezse iltihap kötüleşebilir ve kanal tedavisi ya da diş çekimi gibi işlemler yapılabilir. Bu durumu önlemek için iyi bir ağız ve diş hijyeni ve rutin diş hekimi ziyaretleri önerilir.

Diş Kökü İltihabı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Dişin kökünde meydana gelen iltihap vücuda yayıldığında vücutta ağrı, ateş, şişlik, halsizlik ve yorgunluk gibi genel belirtiler ortaya çıkabilir. Bu nedenle vücutta farklı komplikasyonlara yol açmamak için tedaviyi geciktirmemek önemlidir.

Diş Kökü İltihabı Neden Olur?

Diş kökü iltihabının ortaya çıkmasındaki en büyün etken, bakterilerin dişin pulpa kısmına girmesi ve enfeksiyona yol açmasıdır. Dişlerin üstünde ve kök kanallarındaki boşluklarda bulunan pulpa; dişlerin sinirlerini, bağ dokusunu ve damarlarını oluşturan iç dokusudur. Bunların yanı sıra diş kökü iltihabının diğer nedenleri şu şekilde sıralanabilir: 

Kötü Ağız ve Diş Bakımı

Dişlerin düzenli fırçalanmaması diş problemleri riskini artıran en önemli faktörlerden biridir. Diş çürükleri başta olmak üzere dişlere gerekli bakımın yapılmaması; diş kökü iltihabı, diş eti iltihabı ve diğer ağız-diş problemlerine yol açabilir. 

Şekerli Gıdaları Tüketmek 

Yüksek miktarda şeker içeren besinlerin tüketilmesi ağız ve diş sağlığına zarar verebilir. Tatlı, karbonhidratlı, asitli yiyecek ve içecekler diş çürümesine neden olabilir ve diş apsesi oluşumuna yol açabilir.

Ağız Kuruluğu

Var olan bir ağız kuruluğu durumu çeşitli diş hastalıklarına yol açabilir. Ağız kuruluğu bazı ilaçların yan etkisi olarak veya ilerleyen yaşla birlikte ortaya çıkabilir.

Anatomik Nedenler

Yeterli ağız hijyeni ve sağlıklı beslenmeye karşın bazı kişilerde çene ve diş anatomisindeki farklılıklar nedeniyle diş kökü çürükleri daha sık görülebilir.

Diş Kökü İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Diş kökü iltihabında sık görülen semptom, şiddetli diş ağrılarıdır. Bu ağrılar uzun süre devam eden, bazen lenf bezlerini ve kulağı etkileyen tipte olabilir. Diş kökü iltihabı ayrıca yoğun diş hassasiyetine ve yutma güçlüğüne neden olabilir. Diş kökü iltihabının yaygın belirtileri şu şekildedir:

 • Çene kemiği, boyun ve kulağa yayılan şiddetli, zonklayıcı, inatçı ağrı,
 • Sıcak ya da soğuk besinlere karşı ağrı ve hassasiyet hissi,
 • Yutma güçlüğüne neden olan yüz, yanak ve boyunda şişlik,
 • Çene altındaki lenf bezlerinin şişmesi,
 • Ağız kokusu ve ağız içinde kötü bir tat hissi,
 • Ateş.

Diş Kökü İltihabı Nasıl Teşhis Edilir?

Diş kökü iltihabının teşhisi diş hekimleri tarafından yapılan bazı teşhis yöntemleri ile konur. Çeşitli şikayetlerle diş hekimine başvurabilen hastalar öncelikle muayene edilir. Uzman, muayene sırasında dişte ağrı veya sızlama gibi durumların olup olmadığına bakmak için problemli dişe dokunur. 

Muayene sonrası diş kökünde iltihap şüphesi varsa röntgen ve BT (Bilgisayarlı tomografi) gibi görüntüleme yöntemlerinden yararlanılabilir. Röntgen, dişlerin apse ve yayılımını belirlemek için uygulanan bir yöntemdir. Ayrıca uzman, bilgisayarlı tomografi ile boyun bölgesindeki apsenin boyutunu ve şiddetini de görüntüleyebilir.

Diş Kökü İltihabı Nasıl Geçer?

Diş kökü iltihabının tedavisinde temel amaç iltihabı iyileştirmektir. Bunu sağlamak için aşağıdaki tedavi yöntemleri uygulanabilir. Bu yöntemlerden bazıları şu şekildedir:

Antibiyotik Tedavisi

Diş apsesi için genellikle uygulanan birincil tedavi yöntemdir. Diş hekimleri genellikle dişe herhangi bir müdahalede bulunmadan önce enfeksiyonun iyileşmesini bekleyerek hastaya antibiyotik reçete eder.

Apsenin Boşaltılması

İnsizyon olarak da adlandırılan bu yöntemde apse bölgesine küçük bir kesi yapılır ve o bölgede oluşan irinin dışarı akması sağlanır. Daha sonra bölge temizlenir ve bölgedeki şişlikler iner.

Kanal Tedavisi

Kanal tedavisi diş kökü iltihabında sık uygulanan tedavi yöntemidir. Bu işlemde diş açılarak hastalıklı pulpa dokusu çıkarılır. Daha sonra burada oluşan boşluk doldurularak kapatılır. Kanal tedavisi uygulanan ve arka taraflarda bulunan diş, işlem sonrası kaplanarak daha güçlü hale getirilebilir.

Diş Çekimi

Diş eti iltihabı tedavisinde son seçenek olarak diş çekimi yapılmaktadır. Bu işlemin yapılabilmesi için kişinin yukarıda belirtilen çeşitli yöntemler ile tedavi edilmesi ve olumsuz sonuçlar alınması gerekmektedir.

Diş Kökü İltihabı Nasıl Önlenir?

Diş kökü iltihabını önlemek için öncelikle diş çürüğü oluşumunu engellemek gerekir. Diş çürüklerini önlemek için rutin ağız ve diş bakımı uygulamalarının düzenli olarak yapılması önemlidir. Diş kökü iltihabını önlemenin yollarından bazıları şunlardır:

 • Dişler günde 2 defa etkin bir şekilde fırçalanmalı,
 • Diş ipi, diş arası fırçalama gibi destek temizlik yöntemleri kullanılmalı,
 • Az tuzlu su ile gargara yapılmalı,
 • Sigara ve alkol kullanılmamalı,
 • Düzenli olarak diş hekimi kontrolüne gidilmelidir.

Güncellenme Tarihi:31 Ocak 2024Oluşturulma Tarihi:06 Temmuz 2023