Üsküdar Diş Hastanesi
Centenary year logo

Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

Diş kaplama, diş yapısında bozukluk, travma, yetersiz ağız ve diş bakımı gibi farklı nedenlerle meydana gelen problemleri düzeltmek ve dişlere doğal görünümünü geri kazandırmak amacıyla diş hekimleri tarafından uygulanan bir tedavi yöntemidir. Diş kaplama uygulamaları birçok farklı adım ve işlemden oluşur. Tercih edilen kaplama türüne ve düzeltilecek olan diş sayısına bağlı olarak aynı gün ve tek seansta yapılabileceği gibi yaklaşık 10 gün kadar da sürebilir. Diş hekimi tarafından yapılan muayene ve değerlendirme sonrası hastanın şikayet ve isteklerine bağlı olarak kaplama çeşidi belirlenir.

Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

İşlemlerin ilk adımında diş hekimi tarafından kaplama uygulaması yapılacak olan dişin veya dişlerin ölçüsü alınır. Hastanın isteği doğrultusunda renk ve boyut çalışmalarının hazırlanması için laboratuvara gönderilir. İstenilen kaplama materyaline ve sayılarına bağlı olarak yaklaşık 1 ila 2 hafta içerisinde hazırlanır. Kaplama işlemi öncesinde diş temizlenir, ağrı ya da enfeksiyon gibi durumların yaşanmaması için dişlerdeki mevcut çürük veya öncesinde olan dolgular tümüyle temizlenir.    
Diş kaplama uygulaması öncesi doğal ve rahat dişler için denemeler ve provalar yapılır. Bu süre içerisinde herhangi bir sorun ile karşılaşılmadığında kaplama işlemi yapılmaktadır. Kaplamaların yapılabilmesi için dişin ön tarafındaki katmanda yaklaşık yarım milimetre taşlama yapılır. Bazı durumlarda yalnızca ön yüzeyde taşlama yeterli olmaz. Bu gibi durumlarda hastanın ağrı veya sızı yaşamaması için ilgili bölgeye lokal anestezi yapılarak diş yan kısımları da törpülenerek küçülür.    
Uygulamanın yapılacağı bölgeye özel yapıştırıcılar uygulanarak, lazer ışınları ile sertliği ve devamlılığı sağlanır. Hazırlığı tamamlanan kaplamalar dişe yapıştırılarak işlemler tamamlanır.

Diş Kaplaması Temizliği Nasıl Yapılır?

Kişiye yapılan kaplamaların uzun süreli ve sağlıklı kullanılması için kaplama temizliğine ve bakımına özen gösterilmelidir. Günde en az iki defa fırçalama ve diş ipi kullanarak kaplama aralarında kalan besin artıkları temizlenmelidir. Diş aralarında biriken kalıntılar zamanla ağız kokusuna neden olabilir. Bu durumun önüne geçebilmek için misvak kullanımı, diş fırçalama ve diş ipi kullanımına dikkat edilmelidir. 

Diş Kaplama Çeşitleri

Diş yapısında yaşanan bozukluk veya kayıplara bağlı olarak diş hekimi ile birlikte hasta için uygulan alan kaplama çeşidi belirlenir ve uygulaması yapılır. Birçok farklı kaplama çeşidi mevcuttur ve genellikle yapısında yer alan malzemelerin adını taşırlar. Kaplama yapılacak dişlerin sayısı bireye bağlı olarak değişir. Diş kaplama çeşitleri şu şekildedir:    

Metal Altyapı Porselen Diş Kaplama    
Diş yapısı ölçüsü alınır ve bu ölçülere uygun olarak metal altyapı oluşturulur. Herhangi bir uyumsuzluk yaşanmadığı durumlarda diş teknisyenleri tarafından özel fırçalar kullanılarak diş şekli oluşturulur. Sonrasında tekrardan kontrolleri sağlanan kaplamanın cilalanması ile kullanımı hazır hale gelir.    

Tam Seramik Empress Diş Kaplama    
Tek diş kaplaması için uygulanan bir yöntemdir. Metal altyapılı kaplamalardan farklı olarak ön tek dişe yapılan bir işlemdir. Diğer kaplamalara oranla dayanıklılığı daha az ve sert darbeler alınması sonucunda kırılma riski fazladır.    

Zirkonyum Altyapılı Porselen Diş Kaplama    
Pek çok farklı kazanım sağlayan bu tür bir kaplama tekniği, estetik görünüm sağlaması amacıyla uygulanmaktadır. Doğal ve normal bir dişe en yakın olan kaplama türü olarak bilinir. Diş etinde herhangi bir probleme neden olmaması bakımından sık tercih edilir.    

Porselen Laminate Veneer Diş Kaplama    
Dişin yalnızca ön kısmında yapılan bir uygulamadır. Son dönemlerde çok fazla tercih edilen kaplama çeşitlerinden biridir. Dişin görünüm bakımından kusursuz ve mükemmel olmasını sağlayan kaplama işlemidir.    

Kompozit Laminate Veneer Diş Kaplama    
Kaplama işlemi olarak görülmese de gülüş tasarımı açısından sık tercih edilen yöntemler arasındadır. Dişlerdeki çatlaklıkların onarımında ya da ayrık dişlerin doldurulmasında yapılan uygulamalardır.   

Diş Kaplamalarının Avantajları Nelerdir?

Ağız ve diş sağlığının işlevselliğine sağladığı avantaj ve faydaların yanı sıra kişilerin kusursuz bir gülümsemeye ve estetik bir görünüme sahip olmasını da sağlar. Dişlere yapılan kaplama işlemleri uzman hekimler tarafından doğru bir şekilde uygulandığında herhangi bir probleme neden olmaz ve aksine birçok fayda sağlar. Diş kaplamalarının avantajları şu şekilde sıralanabilir:

  • Doğal ve estetik bir görünüm sağlar
  • Biyouyumlu olan kaplamalar, herhangi bir alerjik reaksiyona neden olmaz
  • Çapraşıklık ya da eksik diş bulunan hastalarda diş tellerine farklı bir seçenek olarak kullanılabilirler
  • Normal dişlere oranla leke tutmaz ve daha güzel bir görünüm sağlar

Diş Kaplama Tedavisi Sonrası Ağız Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Dişlere yapılan kaplama işlemleri sonrasında kişilerin dikkat etmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır. Uygulama sonrasında diş hekimi ile görüşüp dikkat edilmesi gereken noktalar öğrenilmelidir. Bunun yanında kaplama tedavisi sonrası ağız bakımı için yapılması gerekenler şunlardır:

  • Kaplama sonrası ağız ve diş hijyeni doğru bir şekilde yapılmalıdır ve ihmal edilmemelidir.
  • Doğal dişlere yapılan bakım ile aynı olarak günde en az 2 defa diş fırçalanmalı, diş ipi kullanmalı ve gargara yapılmalıdır.
  • Kaplamaların temiz tutulması ve temizlenmesi için bazı bakım ürünleri kullanılabilir ve kullanmadan önce diş hekimi uzmanlarından bilgi alınabilir.
  • Kaplamaların yapımında kullanılan malzemeler diş çürümesine eğilimli değildir. Ancak temizliğinin iyi yapılması gerekir. Yetersiz ve kötü bir ağız ve diş hijyeni diş çürümesine yol açabilir.
  • Kaplama sonrası 6 ayda 1 kez diş hekime gidip muayene olunmalı ve kaplamaların durumu hakkında bilgi alınmalıdır.

Kaplama Diş Çürürse Ne Yapılır?

Diş hekimleri tarafından doğru bir şekilde uygulanan kaplamalarda çürüme ihtimali yok denecek kadar azdır. Ancak diş kesimi gibi işlemler yapılarak uygulanan kaplamalar, doğru bir şekilde yapıştırılmadığında diş ile kaplama arasında boşluk kalabilir ve bu durumda çürüme ihtimali ortaya çıkar.    
Yanlış yapılan uygulamalar ve işlemler sonrasında diş çürükleri ile karşılaşma riski yüksektir. Bu gibi durumlarda diş hekimleri tarafından kaplama diş yüzeyi dişten kaldırılarak çürük dişe tedavi yapılır. Gerekli koşulların sağlanmasının ardından kaplama tekrardan dişe yapıştırılır.


Güncellenme Tarihi:31 Ocak 2024Oluşturulma Tarihi:21 Şubat 2023