Üsküdar Diş Hastanesi
Centenary year logo

Diş Hassasiyeti Nedir?

Diş hassasiyeti veya dentin aşırı hassasiyeti, sıcak ya da soğuk besinler gibi belirli uyaranlara karşı bir tepki olarak dişlerde ağrıya yol açabilen yaygın görülen diş rahatsızlıklarından biridir. Geçici ya da kronik bir sorun olabilirken, tek dişi veya bütün dişleri etkileyebilir. Nedenleri arasında birçok faktör yer alabilirken, aşınmış diş minesinin veya açıkta kalan diş köklerinin sonucu olarak ortaya çıkabilir. Bazı durumlarda ise

Diş Hassasiyeti Nedir?

Hassas dişler sonucu rahatsızlık yaşayan kişilerin, diş hekimini ziyaret etmeleri önerilir. Diş hekimi, ağrıların altta yatan nedenini belirleyerek bu sorunların ortadan kalkması için kişiye uygun tedavi planlamasını yapar.

Diş Hassasiyeti Neden Oluşur?

Diş hassasiyeti nedenleri arasında; diş eti hastalıkları, dişlerin sert fırçalanması, uykuda diş gıcırdatma, asitli yiyecek ve içeceklerin sık tüketilmesi gibi durumlar ve bazı alışkanlıklar yer alabilir. Bu gibi durumlar diş minesinin aşınmasına ve dişlerde aşırı hassasiyete yol açabilir.

Diş eti hastalıklarının tedavi edilmemesi durumunda diş eti ve kemik dokusu seviyesinde azalma olabilirken, kök yüzeyi açığa çıkar. Dişlerin sert fırçalanmasına bağlı olarak kök yüzeyi daha fazla aşınabilir ve hassasiyet durumu gelişebilir.

Diş çürüğü, dişlerde kırıklar ya da aşınmış dolgular hassasiyete neden olabilir. Bu gibi durumlarda genellikle dişlerin çoğunda değil, sadece belirli bir dişte ya da ağız içerisinde bir bölgede hassasiyet ortaya çıkabilir.

Dolgu, kaplama veya diş beyazlatma gibi işlemlerin ardından dişlerde geçici olarak da olsa bir hassasiyet durumu meydana gelir. Bu hassasiyet durumu genellikle müdahale edilen bölgede ortaya çıkar ve kısa süreli olarak kişiyi rahatsız eder. 

Diş Hassasiyeti İçin Neler Yapılabilir?

Diş hassasiyeti soğuk veya sıcak yiyeceklerin tüketimi sırasında dişlerde sızlama hissinin olmasıdır. Kişinin yemek sırasında sürekli tetikte olmasına neden olarak yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiler. 

Diş hassasiyeti tedavisinin farklı pek çok yöntemi vardır. Bu yöntemler, diş hassasiyetine yol açan ve neden olan dentin tübüllerindeki açıklığın kapatılmasını hedefler. Tedavide herkes için uygulanan tek bir yöntem yoktur. Tedavi kişiden kişiye farklılık gösterebilir.

Diş Hassasiyeti Nasıl Tedavi Edilir?

Diş hassasiyeti tedavisi, rahatsızlığın şiddetine bağlı olarak yapılır. Hassasiyetin altta yatan nedenleri diş hekimi tarafından belirlenerek, bu durumlara bağlı olarak tedavi planlaması yapılır. Tedavi uygulamaları şu şekilde sıralanabilir:

  • Hassas dişler için özel olarak yapılan diş macunu seçilmelidir
  • Yumuşak fırça seçilmeli ve dişler sert fırçalanmamalı
  • Diş hekimi önerisine bağlı olarak dişlerin minesini güçlendirmek için florür vernik uygulanabilir
  • Dişlerde çürük olma durumunda restoratif tedavi yöntemleri uygulanabilir, kişiye dolgu veya kaplama işlemleri yapılabilir
  • İltihaplanma gibi enfeksiyonlardan kaynaklı hassasiyet durumlarında diş hekimi kanal tedavisi işlemi uygulayabilir

Diş Hassasiyeti Nasıl Önlenir?

Hassas dişler birtakım problemlerden kaynaklı ortaya çıkabilir. Diş hassasiyetini önlemek için yapılması gereken yöntemlerden bazıları şunlardır;

  • Dişlerin günde iki kez yumuşak kıllı diş fırçası ve florürlü diş macunu ile fırçalanması
  • Fırçalama sırasında sert fırçalamak yerine daha hafif baskı uygulamak
  • Diş gıcırdatma rahatsızlığı durumlarında hekim tarafından ağız koruyucu önerilebilir
  • Gazlı içecekleri ve asitli yiyecekleri aşırıya kaçmadan tüketilmesi ve sonrasında ağız ve diş temizliğinin sağlanması
  • Düzenli olarak diş ipi kullanımı

Güncellenme Tarihi:31 Ocak 2024Oluşturulma Tarihi:13 Mart 2023