Üsküdar Diş Hastanesi
Centenary year logo

Kuron Kaplama

Kuron, aşırı derecede hasar görmüş ve kırılma tehlikesi bulunan veya bireyi estetik açıdan rahatsız eden dişlerin kaplanması işlemidir. Bir veya birden fazla dişin eksik olduğu durumlarda diğer dişler kullanılarak kaplama yapılır. Hasarlı bir dişin veya dişlerin görünümünü, şeklini veya hizasını düzeltmek için kullanılmaktadır. Kuron, diş benzeri bir şekil veya yapı sağlamak amacıyla implantın üzerine yerleştirilir.

Kuron Kaplama

Halk arasında kaplama olarak da bilinen kuron, çoğunlukla çürük veya kırık dişlerde dolgunun yetersiz kalacağı durumlarda kullanılır. Dişin hasarlı kısmı sarılarak veya bir arada tutularak güçlendirme yapılır. Alt yapıda metal ve zirkonyum kullanılabilirken üst kısımda porselen kullanılmaktadır. Dişin hasarlı kısımlarının güçlenmesini sağlayan kronlar, kırık veya çürümüş dişlerin yanı sıra renklenmiş veya deforme olmuş dişlere de uygulanabilir.

Kuronların Fonksiyonu Nedir?

Kuronlar, hasar görmüş dişlerin tamamen kaplanması için kullanılmaktadır. Hasarlı dişe uygulanan kaplama işlemi, dişi güçlendirmenin yanı sıra görünüşünü, şeklini ya da hizasını düzeltmek için de kullanılabilir. Kuron, işlevini yerine getirmesi için dişe benzer bir şekil ve yapı sağlamak üzere implantın üzerine de yerleştirilebilir. 

Dişin doğal renginde porselen veya seramik kuronlar da üretilebilir. Ayrıca; altın ve metal alaşımları, akrilik ya da seramik gibi malzemeler de kullanılabilir. Bu alaşımlar genellikle porselenden daha sağlamdır ve arka dişlere önerilmektedir. Güçlü ve çekici olması nedeniyle metal altyapılı porselen kullanılabilir. Kuron kaplama yapılması önerilebilecek durumlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Dolgu için yeterli diş hacmi bulunmadığında, 
  • Zayıf dişlerde çatlama durumunu önlemek amacıyla,
  • Kırık bir dişi onarmak için,
  • Köprü yapabilmek için
  • Diş implantı kaplamak için
  • Sararmış veya deforme olmuş dişi kaplamak için
  • Kanal tedavisi yapılan dişi kapatmak için

Kuron Çeşitleri Nelerdir?

Kuron çeşitleri; metal destekli porselen kuron, zirkonyum kuron, empress kuron, porselen kuron olmak üzere 4’e ayrılmaktadır.

Empress Kuron Kaplama

Empress kuron kaplama yönteminde herhangi bir metal malzeme kullanılmadan doğal bir görünüm sağlar. Kaplama türlerinden biri olması sebebiyle ışık geçirgenliği oldukça fazla olan bu kaplama türü, seramik parçası üzerine cam seramik yerleştirilerek hazırlanmaktadır. Bu sayede dayanıklılığı çok daha yüksek oranlara karşılık gelebilmektedir. Estetik ve doğal diş görünümü isteyen hastalar için ideal bir seçenek olan bu diş kaplama yöntemi hakkında merak edilen tüm sorulara değineceğiz. Ama önce hangi hastaların bu işlemden fayda görebileceğini düşünelim.

Porselen Kuron Kaplama

Kalıcı bir kaplama türü olan porselen kuron kaplama diş üzerine uygulanmaktadır. Aşırı derecede madde kaybı olan dişler porselen kaplama tedavisi ile korunur. Estetik nedenlerle dişlerinin şeklini ve rengini değiştirmek isteyen kişilerin taleplerini karşılamak için porselen kaplama tedavisi de uygulanabilmektedir. Problemli dişler, diş şeklinde porselen içerikli malzemelerle kaplanır. Porselen kaplamalar içindeki malzemeye göre değişiklik göstermektedir. Metal-porselen ve tamamen-porselen kronlar en yaygın tiplerdir.

Zirkonyum Kuron Kaplama

Zirkonyum altyapılı porselenler diğer çeşitlere oranla daha estetik olduğu için en sık tercih edilen çeşittir. Işık geçirgenliği diğer çeşitlere göre daha iyi olan bu kaplama türü, gülüş estetiği bakımından da tercih edilmektedir. Zirkonyum kuron kaplama diş estetiğinde etkili sonuçlar veren, dayanıklı, sağlam ve doğal bir diş kaplama yöntemidir. Zirkonyum kuron ile diş kaybı ortadan kaldırılır ve sağlıklı bir gülümseme elde edilir.

Kuron Nasıl Uygulanır?

Kuron kaplama uygulaması öncesinde kişiye uzman doktor tarafından muayene yapılır. Daha sonra herhangi bir problemle karşılaşmamak için tedavi edilecek dişlerde herhangi bir çürük veya kalıntı varsa temizlenir ve dişler kesilerek kaplamaların yapıştırılmasına hazır hale getirilir. 
Bu dönemde hassasiyeti önlemek için hazır dişlerin ölçüsü alınır ve geçici kaplamalar yapılır. Laboratuvarda hazırlanan ve kişiler tarafından seçilen diş rengindeki dişlerin provası son muayenede yapılır ve diş kapanışları kontrol edilir. Bireylerin onayı ile kaplamalar kalıcı olarak yapıştırılır.


Güncellenme Tarihi:31 Ocak 2024Oluşturulma Tarihi:28 Nisan 2023