Üsküdar Diş Hastanesi
Centenary year logo

Diş Kırılması Neden Olur?

Diş kırılması, ağız sağlığı bakımından büyük problemlere yol açabilecek tehlikelerden birini oluşturmaktadır. Dişleri kaplayan mine, beden en sert dokusu olsa dahi diş çürüğü öncelik olmak üzere düşmek, yüz bölgesine darbe almak ya da sert bir şeyi ısırmak gibi türlü faktörler dişin kırılmasına yol açabilir. Diş kırığının tespitin yapılması durumunda hemen tedavi uygulanması, o dişin kurtarılması bakımından oldukça önemlidir. Kırılan bir dişin tedavisinde hangi tekniğin uygulanacağıysa dişte meydana gelen zarara bağlı olarak değişmektedir.

Diş Kırılması Neden Olur?

Kırık diş sendromu olarak da tanımlanan diş kırılması, dişte bir çatlak veya kırık meydana gelmesi anlamı taşımaktadır. Çatlaklar, bazı durumlarda ufak ve zarar vermezken bazı durumlarda dişte parçalanmaya ve ağız içerisinde türlü işlevlerin bozulmasına neden olabilir. 
Diş kırılması pek çok değişik faktöre bağlı olarak oluşabilir ve dişin yapısındaki bütünlüğün kaybolmasına yol açar. Genellikle hasta kişiler ağız içerisinde bir boşluk hissedilmesi ile diş hekimine başvururlar. Diş kırıkları en fazla çocuklarda ve yaşlılarda görülmektedir, fakat her insanın dişinin kırılabileceği bilinmelidir.

Diş Kırılması Neden Olur?

Diş kırılmasının pek çok nedeni olabilmektedir. Dişin derin dokularından başlamakta olan bir çürük mine tabakasının kırılmasıyla görünür duruma gelmektedir. Diş kırıldığı zaman çürük artık derinleşmiş olabileceğinden dolayı diş kırığı yaşanmadan belli aralıklar ile diş hekimi kontrolü yaptırmak çürüklerin derinleşme olmadan tedavi edilmesine olanak sağlar.
Bunun haricinde dişe gelmekte olan herhangi bir darbe sonucunda dişlerde kırılma yaşanabilir. Spor yaralanmaları, araba kazası ya da düşmeye bağlı dişlerde meydana gelen kırılmaların takibinin yapılması gerekir. Bunun haricinde ilk anda dişin kökünde meydana gelen hasarların farkına varılmaz ve bu durum dişin beslenmesinde bozulmaya ve dişin canlılığını kaybetmesine neden olur. 
Dişlerin sıkılmasına bağlı olarak dişlerde kırılma yaşanabilir. Diş sıkma durumu, çene eklemine, pek çok kasa ve diş yüzeylerine yoğun oranda baskı iletmektedir. Diş yüzeyine iletilmekte olan baskının sonucu olarak; dişlerde aşınma, çatlak, kırıklar görülür. Sert besinler, kabuklu kuruyemişler tüketildiğinde de dişlerde kırılma görülebilir. 
Yaşın ilerlemesi diş kırıkları sebepleri içinde gösterilebilir. Çünkü 50 yaş ve üzeri bireylerde diş çatlağı daha çok oluşmaktadır. Sakız çiğneme, buz çiğneme gibi durumların yanı sıra dişin zayıflamasına neden olan büyük diş dolguları da diş kırılma sebepleri arasındadır.

Diş Kırılmasının Belirtisi Nelerdir?

Diş kırılmalarını kişiler genellikle kırık diş ön kısımdaysa diş bütünlüğünün kaybolduğunu görerek, arka taraftaki bir kısımda ise ağız içerisinde dil yüzeyine gelen bir farklılık ile hissederler. Bunun ile beraber bilhassa çiğneme esnasında ağrı hissi, sıcak ve soğuk gıdalarla tatlı besinler tüketildiği zaman meydana gelen duyarlılık, diş etrafında şişlik görülmesi de diş kırılmasının belirtileri içerisinde bulunmaktadır.

Kırık Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kırık dişlerin tedavisi için genel olarak bir ortodontist ile görüşmek gerekmektedir. Diş kontrolüne kadarki süreç içerisinde belirtilerin azalmasına katkı sağlayabilecek bazı teknikler uygulanabilir. Şişkinliği ve enfeksiyon gelişme evresinin hızlı olmasını engellemek amacı ile buz ile soğuk kompres yapmak, dişlerin ve ağız hijyeninin sağlamak için tuzlu su ile ağzı çalkalamak evde yapılabilecek kolay ancak etkili yöntemler içindedir.

Diş Kırılmasının Teşhisi Nasıl Konulur?

Ağız içerisinde kırık diş olup olmadığı gerçekleştirilecek fiziki kontrol ve çekilecek olan röntgenle belirlenmektedir. Olası diş kırığının hangi duruma bağlı olarak gerçekleştiği, kırık hissinden evvel ne yapıldığı, geçirilmiş olan bir diş tedavisi varlığı yaygın olarak sorgulanır. Travma hikayesi veya geçirilmiş kazalar da göz ardı edilmemesi gerekli olan problemler içindedir. Uyku veya uyanıklık sırasında diş gıcırdatma veya çeneyi sıkma problemleri, buz çiğneme veya genellikle sakız çiğneme alışkanlıkları teşhis de yol gösterici olabilmektedir.

Diş Kırılması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kırılmış olan bir dişin tedavisinin yapılmasında hangi tekniğin uygulanacağı, dişte meydana gelen hasara göre belirlemektedir. Bu tedaviler içinde yapıştırma, kozmetik olarak şekil verme, kron, diş çekme, kanal tedavisi ve kaplama vardır. Diş kırılması tedavisi genel olarak geride kalan sağlıklı diş dokusu oranına göre dolgu ya da kron ile uygulanabilmektedir. Çürüğe bağlı gelişen kırıklarda restorasyonlar gerçekleştirilmeden evvel çürük dokusunu temizlemek gerekir.

Kırık Diş Komplikasyonları Nelerdir?

Çatlak ve kırık dişlerde görülen en önemli komplikasyonlar kemik ve yumuşak dokulara yayılabilen bir enfeksiyondur. Diş enfeksiyonları belirtileri şu şekildedir; 

  • Ateşlenme (yüksek ateş)
  • Çiğneme veya ısırma sırasında ağrı oluşması
  • Şiş ya da kızaran diş etleri
  • Soğuk ve sıcağa karşı yoğun hassasiyet
  • Boyun kısmında hassaslaşma
  • Ağız içerisinde kötü koku

Diş enfeksiyonunda genellikle gelişim gösteren apse, diş uzmanı tarafından boşaltılıp ve gerek görülmesi durumunda antibiyotik reçete edilmektedir.

Diş Kırılması Önlenebilir mi?

Diş kırılması durumunun engellenmesi için diş kırıklarına yol açan alışkanlıklardan uzak durmak gerekir.

  • Sert besinlerin tüketilmemesi
  • Kabuklu gıdaları dişler ile kırmamak
  • Ağız hijyenine dikkat etmek
  • Bruksizm durumunda veya spor sırasında ağız koruyucu ya da plaklar kullanmak uygulanabilecek tedbirler içindedir.

Alınan bu önlemlere rağmen diş kırılması veya çatlamasına net bit şekilde engel olunamayabilir. Hiçbir etkene bağlı olmadan yaşanan diş kırılmalarının da altta yatan sebebinin bulunması bir uzman kontrolüyle sağlanabilir. Tedbirli olmak ile birlikte belirtiler fark edildiği zaman bir sağlık kuruluşundan destek almak ve detaylı muayene olmak tavsiye edilir.


Güncellenme Tarihi:31 Ocak 2024Oluşturulma Tarihi:25 Ocak 2023