Üsküdar Diş Hastanesi
Centenary year logo

Diş Eti Şişmesi Nedir?

Diş eti şişmesi, diş eti iltihabı ya da farklı sebeplerden kaynaklı olarak ortaya çıkabilir. Bu şişlikler, hafif ve kişiye rahatsızlık vermeyecek düzeylerde olabilirken, kişinin günlük yaşantısını olumsuz yönde etkileyebilecek şiddetli ağrılara da yol açabilir. Genellikle ağız ve diş sağlığına özen gösterilmediği ve gerekli olarak yapılmadığı durumlarda görülebilir. Ancak ağız ve diş hijyenine dikkat eden kişilerde görüldüğü durumlarda altta daha farklı sağlık sorunları gelişebilir. Bu nedenle diş hekimi muayenesinden geçmek altta yatan nedenlerin belirlenmesi için ve tedavinin gerçekleşmesi için önemlidir.

Diş Eti Şişmesi Nedir?

Diş eti şişmesi, çoğu zaman, ağız ve diş hijyeninin sağlanması ve sert gıdaların tüketilmemesi halinde yaklaşık birkaç gün içerisinden iyileşme gösterir. Ancak bir hafta gibi uzun bir süre devam etmesi halinde diş hekimi tarafından kontrol edilip müdahale edilmesi gerekir. Çok fazla dikkate alınmayan bir konu olsa da ilerlemesi ve tedavi edilmemesi halinde ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Diş eti çekilmesi ya da diş kaybı gibi problemlerle karşılaşılabilir. Bu gibi durumların önüne geçebilmek adına öncelikle diş hekimi uzmanına başvurulmalı ve tedavi olunmalıdır.

Diş Eti Şişmesinin Belirtileri Nelerdir?

Diş etinde şişme, diş eti rahatsızlıkları arasında sık karşılaşılan bir problem olarak yer alır ve hemen hemen herkesin yaşadığı bir sağlık sorunu olarak bilinir. Farklı semptom ve belirtiler ile ortaya çıkabilen bu rahatsızlık dişlerde ağrı veya acı hissine yol açabilir. Diş eti şişmesi belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Diş etinin bir ya da birden fazla bölümünde şişlik oluşumu
 • Diş etlerinde ortaya çıkan kızarıklıklar
 • Diş etlerinde ağrı veya rahatsızlık hissi
 • Kişi konuşurken, yemek yerken ve ağız hareketleri esnasında zorlanma yaşayabilir
 • Sıcak yiyeceklerde veya soğuk sıvılarda ortaya çıkan aşırı hassasiyet durumları
 • Şişliğin gelişme gösterdiği bölgede beyaz renkte iltihaplanmalar
 • Diş etlerinde kanama yaşanması

Diş Eti Şişmesi Tanısı Nasıl Konur?

Diş hekimleri tarafından yapılan rutin muayenelerde diş etleri de kontrol edilmektedir. Diş eti şişmesi tanısı için diş hekimi uzmanı hastanın dişleri ile diş etleri arasındaki boşlukları ölçer ve diş eti çekilmesi veya diş etinden kaynaklı ortaya çıkabilecek problemlere bakılır. Genellikle rutin kontrol ve muayene sırasında yapılan ölçümler ile diş etlerinin ve problem yaşanan bölgenin genel durumu ortaya çıkar.

Bazı vakalarda dolgu sonrası da bu tür geçici bir rahatsızlık yaşanabilir. Ancak ciddi sağlık sorunları nedeniyle de diş etlerinde şişlikler görülebilir. Diş etlerinde şişme teşhisi için ağız içerisinde kanama, diş etlerinde kızarıklık, şişkinlik, ağız kokusu gibi durumlara bakılır. Bu sorunların ne kadar süredir devam ettiği altta yatan farklı sağlık sorunlarının belirlenmesinde de önemli noktalardır. Ayrıca uzman farklı sorunlardan şüphe edebilir ve bu sorunların tespit edilmesi bakımından diş etinden bir parça alarak inceleme isteyebilir. 

Ayrıca bireyler diş ya da diş eti rahatsızlığı yaşamasa bile en az yılda bir ya da iki kez rutin diş muayenesi yaptırmalıdır. Uzmanlar 6 ayda 1 düzenli kontrol önermektedir. Yapılan kontrol ve muayene sonrasında diş hekimi tarafından tespit edilen herhangi bir sorun veya rahatsızlığın tedavisi yerinde ve zamanında yapılabilir.

Diş Eti Şişmesi Nasıl Geçer?

Diş eti rahatsızlığı veya diş etlerinde şişme gibi problemler yaşayan kişilerin evde yapabileceği bazı uygulamalar ve yöntemler bulunmaktadır. Diş etlerine ne iyi gelir, diş eti şişmesi evde nasıl geçer, gibi sorunların cevapları şu şekilde sıralanabilir:

 • Özellikle yumuşak fırça tercih edilmeli ve nazik bir şekilde düzenli olarak fırçalanmalı
 • Diş temizliği sorasında diş ipi kullanarak diş aralarında kalan gıda kalıntıları temizlenmeli
 • Diş temizliğinin yanında dil temizliği yapılması diş eti şişme problemlerinin daha hızlı iyileşmesine fayda sağlar
 • Ağız içi bakterilerin ortadan kalkması için tuzlu su ile gargara yapılabilir
 • Diş eti hassasiyeti yaşamamak için sıcak veya soğuk gıdalardan uzak durulmalıdır
 • Yumuşak gıdalar tercih edilmelidir
 • Ağrı yaşanan durumlarda buz yardımı ile soğuk kompres uygulaması yapılabilir

Bunların yanı sıra bol su ve sıvı tüketimi ağız içerisinde bakteri oluşumunu önler. Alkol ve tütün gibi zararlı maddeler de diş eti problemlerine yol açan maddeler arasındadır. Bu nedenle bu tür maddelerden uzak durmak şişliklerin ortadan kalkmasını sağlayabilir. 

Diş Eti Şişmesi Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Diş eti şişmesi tedavisi öncesinde dikkat edilen bazı noktalar vardır. Bir ya da iki hafta gibi uzun süren şişliklere hekim tavsiyesi üzerine medikal tedavi uygulanabilir. Bu gibi durumlarda ilk olarak şişliğe neden olan sorun tespit edilir ve bu durum üzerine tedavi planlaması yapılır. Genellikle ilaç tedavisine yönelik uygulamalar tercih edilir.

Diş eti iltihaplanmaları veya plakların önüne geçilebilmesi adına farklı yöntemler uygulanabilir. Diş hekimi tarafından reçetelendirilen ağız gargaraları ve evde uygulanabilecek bazı yöntemler iyileşme için genellikle yeterli olur. 

Ağız ve diş temizliğini sağlamak diş eti şişliklerinin tedavisinde önemli bir yer alır. Bu nedenle dil temizlemek ve ağız içerisindeki bakterileri dışarı atabilmek için tuzlu su ile gargara yapmak fayda sağlar.

Tedavi süresince bol sıvı tüketimi, alkol veya sigara kullanımından uzak durmak da tavsiye edilenler arasındadır. Bunun yanı sıra, şişlik gelişme gösteren bölgenin korunması ve sert besinler yerine yumuşak besinlerin tercih edilmesi önerilir. 

Tedavi sonrası rahatsızlığın tekrar etmemesi için dikkatli olunması gereken bazı noktalar vardır. Bunlar arasında en önemlisi ağız ve diş bakımını sağlamak ve hijyene önem vermektir. Ağız bakımını günlük olarak yapmak ve bunu rutin haline getirmek ağız ve diş hastalıklarının ortaya çıkmaması için önemlidir.

Diş Eti Problemi Olan Bir Hasta Nasıl Bir Yol İzlemelidir?

Diş eti problemi yaşayan kişilerin öncelikle diş fırçalamaya özen göstermeleri, ağız ve diş sağlığına önem vermeleri ve gerekli hijyen koşullarını sağlamaları gerekmektedir. Bunların yanı sıra izlenmesi gereken yollar şu şekildedir:

 • Diş ipi kullanarak diş fırçalama sonrası diş aralarında kalan besin artıkları temizlenmelidir
 • Düzenli beslenme alışkanlığı benimsenmelidir
 • Beslenme programlarına meyve ve sebze eklenmelidir
 • İyileşme sağlanana kadar baharatlı, asitli, gazlı yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalıdır
 • Tuzlu su ile gargara yaparak diş eti ağrıları hafifletilebilir
 • Dil temizliği yapılmalı, ağız ve diş hijyenine özen gösterilmelidir
 • Solunumu ağız yolu ile yapan kişilerin bu alışkanlığı yenmek için destek alması gerekebilir.

Güncellenme Tarihi:05 Şubat 2024Oluşturulma Tarihi:24 Ocak 2023