Üsküdar Diş Hastanesi
Centenary year logo

Diş Eti Kanaması Neden Olur?

Diş eti kanaması, genellikle diş etlerinde ortaya çıkan hastalıkların bir belirtisidir. Ancak, farklı sağlık problemlerinden kaynaklı da gelişme gösterebilir. Genellikle yanlış diş fırçalama, yanlış diş ipi kullanımı veya protezlerin yanlış kullanımı nedeniyle görülmektedir. Bunların yanında diş eti enfeksiyonları (periodontitis), vitamin eksikliği veya lösemi gibi bazı hastalıkların belirtisi de olabilir. Bu nedenle diş etlerinde tekrar eden kanamalar yaşayan kişilerin vakit kaybetmeden bir uzmana görünmesi önemlidir.

Diş Eti Kanaması Neden Olur?

Diş etlerinin yapısının bozulmasına ve diş etlerinde kanamalara neden olabilen bazı etken faktörler bulunmaktadır. Bu durumun önüne geçebilmek için kişilerin ağız ve diş hijyenine önem vermesi ve bakımın doğru bir şekilde yapılması gerekir. Ağız ve diş bakımının eksik veya yanlış yapılması halinde diş eti kanamasına neden olur. Ayrıca bu tür kanamalara neden olabilecek farklı rahatsızlıklar ve hastalıklar da bulunmaktadır. Bu nedenle altta yatan nedenin tespit edilip bir an önce tedavisinin yapılması gerekmektedir.

Diş Eti Kanaması Nedir?

Diş eti kanamaları, sık görülen diş problemleri arasında yer alır. Dişlerde plak birikimi sonucu ortaya çıkabilir ve gelişme gösterebilir. Plak birikimi; diş eti iltihabı, diş kaybı ve çene kemiği hastalığı gibi kişinin sağlığını tehdit edebilecek ciddi durumlara da neden olabilir.  
Bu gibi hastalıkların ve rahatsızlıkların ortaya çıkması kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyerek sağlığın bozulmasına yol açabilir. Bu sebeple diş etinde yaşanan kanamalar göz ardı edilmemelidir. 
Bu tür sorunlara yol açabilecek rahatsızlıkların ve nedenlerin belirlenmesi için bir diş hekimine gidilmelidir. Diş hekimi muayenesi ile altta yatan sorular tespit edilir ve tedavi sürecine başlanır.

Diş Eti Kanaması Belirtileri Nelerdir?

Diş fırçalama sırasında karşılaşılan en sık problemlerden biri de diş eti kanamalarıdır. Bunun yanında diş etlerinde kanamalara neden olan problemleri farklı belirti ve semptomları olarak da bazı hassasiyet problemleri de meydana gelebilir.
Diş eti kanaması belirtileri şu şekilde sıralanabilir 

  • Sıcak yiyeceklerin veya soğuk içeceklerin tüketilmesi sırasında diş etlerinde hissedilen sızlama
  • Yiyecekleri çiğneme sırasında diş etlerinde baskı hissi
  • Diş etinin doğal rengine oranla daha kırmızı olması 
  • Diş etlerinde şişlik 
  • Protez kullanımına bağlı olarak diş etlerinin çok fazla sıkması

Diş Eti Kanaması Nedenleri Nelerdir?

Diş etine bağlı rahatsızlıkların yanında pek çok farklı durum da diş eti kanaması nedenleri arasında yer alabilir. Bu gibi durumlar arasında en sık karşılaşılan nedenler şu şekildedir:

Diş Eti İltihabı
Diş eti hastalıklarında ilk aşama olarak yer alır. Sık görülen belirtileri arasında diş etinde hassaslaşma veya kızarma bulunur. Diş etinde ortaya çıkan plakların birikmesi ve bakterilerin artması sonucu meydana gelir.

İlaçlar
Birtakım ilaçların yan etkisi olarak da diş etinde kanamalar görülebilir. Kan sulandırıcı ve pıhtılaşmayı artıran ilaçlar diş eti kanamalarını hızlandırır. Bu gibi sorunların ortaya çıkması halinde diş hekimi uzmanı tarafından kontrol edilmesi önemlidir. 

Ağız ve Diş Bakımı Ürünleri
Kişilerin kullandığı bazı ağız bakım ürünleri veya bu ürünlerin değiştirilmesi de bu gibi durumlara neden olabilir. Ağız ve diş hijyeninin yapılmasında aksaklık olması veya yanlış yapılması halinde diş etlerinde kanamalar görülebilir. Normal rutin bakımın yapılması halinde bu problemler ortadan kalkacaktır.

Hamilelik Dönemleri
Hamilelik dönemlerinde kişinin hormonlarında farklılaşmalar görülebilir. Bu tür hormonal değişiklikler diş etinde hassasiyete neden olabilir. Diş etlerinde artan kan akışı sonucunda ağız ve diş temizliğinin yapıldığı sırada kanamalar görülebilir.

Ağız Bakımının Yapılmaması
Ağız bakımının yeterli oranda yapılmaması veya yanlış uygulamalar yapılması bu tür kanamaların başlıca nedenleri arasındadır. Ağız ve diş sağlığının düzenli ve günlük olarak yapılması halinde kanamalar ortadan kalkar.

Sağlıksız Beslenme
Diş eti kanamalarına neden olabilen farklı bir unsur da sağlıksız ve düzensiz beslenmelerdir. İşlenmiş gıdalarda yer alan birtakım bileşenler diş etlerinde tahrişe yol açarak hassasiyetlere eden olabilir. Ayrıca bazı vitaminlerin eksikliğine bağlı olarak da ortaya çıkabilen diş eti kanamalarının önüne geçilmesi için dengeli ve sağlıklı beslenmeye önem verilmelidir.

Strese Bağlı Kanamalar
Stres pek çok hastalığa ve rahatsızlığa neden olabilir. Bu rahatsızlıklar arasında diş eti kanamaları gibi problemler de yer almaktadır. Uzun süreli strese maruz kalan kişilerin damar sağlığında bozulmalar ve bağışıklık sisteminde zayıflamalar görülebilir. Bu gibi durumlarda ağız sağlığı olumsuz etkilenir ve diş etinde kanamalar gelişebilir.

Sigara
Pek çok zararı olan sigaranın ağız ve diş sağlığını da kötü ve olumsuz etkilediği bilinmektedir. Sigara dumanında yer alan zararlı maddeler diş etlerinde çoğalarak enfeksiyonlara yol açabilir. Bu gibi durumların yaşanmaması için ve vücut sağlığının korunması için sigara kullanımından uzak durulmalıdır.

Diş Eti Kanaması Teşhisi Nasıl Konulur?

Diş eti kanamaları genellikle bir soruna bağlı olarak ortaya çıkan bir belirtidir. Ancak altta yatan nedenin teşhisi ve tedavisi için bir uzmandan destek alınması gerekir. Günlük olarak ağız ve diş hijyeninin sağlanması ve doğru bir şekilde uygulanması gerekmektedir. Ayrıca 6 ayda bir diş hekimi muayenesini rutin haline getirmek önemlidir. 
Diş eti kanaması teşhisi, diş hekimleri tarafından kişiye yapılan muayene sırasında konabilir. Muayene esnasında hastanın yaşadığı şikayetleri diş hekimi ile paylaşması, problemlere tanı konulmasını kolaylaştırır.
Bazı durumlarda teşhisin netleşmesi ve altta yatan nedenin belirlenmesi için birtakım testler de istenebilir. Diş eti kanamalarının neden olduğu belirlendikten sonra tedavi süreci planlanır.

Diş Eti Kanaması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş eti kanaması tedavisi için ilk önce kişisel ağız ve diş hijyeninin düzenli ve doğru olarak yapılması gerekir. Tanı konulmuş kişilere günlük olarak ağız ve diş temizliğinin yanında 6 ayda bir düzenli olarak diş hekimi muayenesine gidilmesi de önerilir. Diş eti hastalarının erken teşhisi tedaviyi kolaylaştırır ve hastanın ilerleyen dönemlerde yaşayabileceği bazı ciddi komplikasyonların da önüne geçer.
Dişlerde doğru fırçalama ve doğru diş ipi kullanımı, plakların birikmesini ve gelişmesini en aza indirerek diş etlerinde kanama riskini de büyük oranda azaltır. Kanamalar genellikle bakteriyel enfeksiyonlardan kaynaklandığı için diş hekimi tarafından bazı antiseptik gargaraların kullanılması önerilebilir.
Diş fırçalama sırasında diş etlerinin zarar görmemesi için diş fırçası seçimi de önemlidir. Genellikle tavsiye edilen diş fırçası ise yumuşak uçlu olanlardır. Özellikle hassas diş etine sahip kişiler için bu tür fırçaların kullanılması önemlidir. 
Diş eti kanamaları ileri seviyelerde ve günlük yaşantıyı zorlaştıracak durumda olduğunda diş hekimi tarafından bazı ilaçlar kullanılarak tedavi uygulanabilir. Hekim tarafından önerilen ilaç tedavileri ve doğru bir ağız hijyeni sağlanması ile birlikte diş etlerinde kanama gibi problemlerin ortadan kalkması mümkündür.


Güncellenme Tarihi:05 Şubat 2024Oluşturulma Tarihi:25 Ocak 2023