Üsküdar Diş Hastanesi
Centenary year logo

Diş Eti Çekilmesi (Periodontitis) Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Diş eti çekilmesi veya diş eti hastalığı şeklinde de isimlendirilen periodontitis, dişlerin etrafındaki yumuşak dokuya hasar verir ve tedavi uygulanmazsa kişinin dişlerini desteklemekte olan kemiği ortadan kaldıran önemli bir diş eti enfeksiyonudur. Periodontitis dişlerin gevşemesine ya da diş kaybına neden olabilir.
Diş eti çekilmesi yoğun bir şekilde görülmekte olan, fakat büyük ölçüde engellenebilir bir durum haline gelir. Genel olarak ağız temizliğinin kötü uygulanmasından kaynaklanır. Kişinin günde en az 2 kez dişlerini fırçalaması, gündelik diş ipi kullanması ve düzenli diş kontrolüne gitmesi hem diş eti çekilmesi hem de gelişmesi durumunu düşürmektedir. Bu durum olumlu tedavi ihtimalini büyük oranda yükseltebilir.

Diş Eti Çekilmesi (Periodontitis) Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Diş eti çekilmesi sık görülen bir diş eti rahatsızlığıdır. Her yaş grubunda görülebilir. Birçok birey bu durumun farkına olmayabilir, çünkü diş eti çekilmesi ağır ağır meydana gelir. Diş eti çekilmesi değişik sebeplere bağlı olarak meydana gelebilir. Bu sorunun tedavisi altta yatan etkenlere bağlı olduğundan dolayı diş eti çekilmesinden endişeleniyorsanız, zaman kaybetmeden bir diş hekimine danışmanız gerekir.

Diş Eti Çekilmesi (Periodontitis) Nedenleri Nelerdir?

Pek çok vakada diş eti çekilmesinin temeli bakteriler yüzünden oluşan yapışkan bir film olan plak oluşumu olarak belirtilir. Bu plak tedavi edilmezse, sonunda periodontite dönüşebilir. 
Besinlerdeki nişastalar ve şekerler olağanda kişinin ağzının içerisinde olan bakteriler ile etkileşime girdiği zaman dişlerde plak oluşmaya başlar. Dişleri günde 2 kere fırçalamak ve günde 1 defa diş ipi kullanmak plak oluşumuna engel olabilir, fakat plak hızlı bir şekilde tekrar oluşur.
Dişlerde kalmış olan plak diş etindeki çizginin altında sertleşir, tartar, diş taşı halini alabilir. Tartarın çıkarılması plaklara göre oldukça güçtür. Dişlerde ne kadar uzun süreli plak ve tartar olursa, o kadar fazla problem oluşabilir. Diş taşı dişleri fırçalayıp, diş ipi kullanarak temizlemek mümkün değildir. Çıkarmak için uzman bir diş temizliğine ihtiyaç vardır. Bundan dolayı plak, diş eti hastalıklarından biri ola diş eti iltihabına yol açabilir.

Diş Eti Çekilmesi (Periodontitis) Belirtileri Nelerdir?

Diş eti çekilmesinin ilk semptomu genel olarak dişlerde hissedilmekte olan hassasiyettir. Bunun dışında diş eti çekilmesinin belirtileri şu şekilde sıralanabilmektedir; 

  • Diş etlerinde, diş fırçalama esnasında ya da olağan vakitlerde meydana gelen kanama
  • Sert gıdalar tüketirken oluşan kanamalar 
  • Dişin olağan durumdan daha uzun görünmesi 
  • Diş etlerinde görülen kızarma ya da şişlik
  • Gevşeyen dişler ya da diş kaybetme
  • Dişler ve diş etleri arasına boşluklar

Diş Eti Çekilmesi (Periodontitis) Nasıl Teşhis Edilir?

Diş hekimi, kişide diş eti çekilmesi yaşanıp yaşanmadığını ve mevcutsa yoğunluk seviyesini anlamak için ilk olarak kontrol edecektir. Bu kontrol evresinde diş hekimi sigara içmek ya da ağız kuruluğuna yol açan belirli ilaçları kullanmak gibi belirtilere katkı sağlayacak etkenleri saptamak için kişinin tıbbi geçmişini inceleyecektir.
Plak ve tartar oluşumunun tespiti için kişinin ağız içi kontrol edilir. Diş hekimi, ağzın farklı bölgelerinde diş etleriyle dişler arasında bulunan oluğun cep derinliğini saptamak üzere dişin yanına bir diş probu koyarak ölçer. Sağlıklı bir ağız içerisinde cep derinliği genellikle 1-3 mm aralığındadır. 4mm den daha derin cepler periodontit varlığını gösterebilir. 5mm’den daha derin ceplerin temizliği iyi yapılamaz ve müdahale edilmesi gerekebilir.
Derinlemesine bir cep derinliği gözlenmekte olan kısımlarda kaybedilen kemiğin analizini yapmak için diş röntgeni çekilmesi gerekir. Bu aşamaların ardından diş hekimi rahatsızlığın önemine, tedavinin karışıklığına, mevcuttaki tehlike etkenlerinin ve kişinin sağlığına bağlı şekilde diş eti çekilmesi için bir süreç atayabilmektedir.

Diş Eti Çekilmesi (Periodontitis) Tedavisi

Diş eti çekilmesi tedavisi bir diş uzmanı tarafından yapılabilmektedir. Tedavinin amacı, dişlerin çevresindeki cepleri iyi bir biçimde temizlenmesi ve etrafındaki kemiğin daha çok zarar görmesini engellemektir. Faydalı bir tedavi için bunlar ile birlikte günlük iyi ağız bakımı yapılmalı, diş sağlığını etkisi altına alacak sağlık imkanlarının yönetimi ve sigara kullanımının son bulması gerekmektedir. 
Ancak diş eti çekilmesi gelişmemişse, cerrahi olmayan tedavilerle tedavi süreci son bulabilir. Lazer, ultrasonik cihazlar, ile tartar ve bakterilerin düş yüzeyinden kazınması gerekir.
Topikal antibiyotik, antibiyotikli ağız gargaralarını ya da içeriğinde antibiyotik bulunan jellerin dişlere ve diş etlerinin arasında olan boşluğa ya da detaylı temizliğin ardından ceplere sokulmasını kapsayabilir ve enfeksiyona yol açan bakterileri tamamı ile yok etmek için oral antibiyotik kullanılması gerekebilir.
Fakat kişide ilerlemiş diş eti çekilmesi mevcutsa tedavi evresinde diş cerrahisi gerçekleştirilebilir. Böylelikle cep küçültme ameliyatı uygulanabilir. Diş hekimi, diş etine ufak kesiler uygular.
Kişi diş eti dokusunu kaybettiği zaman, diş eti çekilmektedir. Zarara uğramış yumuşak yapıların bir bölümünün kuvvetlendirilmesi gerekir. Bunun için yumuşak doku greftleri gerçekleştirilebilir.
Kemik aşılama işlemi diş eti çekilmesi diş kökünü saran kemiği yıprattığı ettiği zaman uygulanır. Aşılamada uygulanan parçalar kişinin kendi kemiklerinin ufak parçalarından ve sentetik olan kemiklerden oluşur, ya da bağışlanmış olabilir. Başka bir yöntemse hasta olan bir dişin, diş köküne özel bir jelin, uygulanması durumudur.


Güncellenme Tarihi:05 Şubat 2024Oluşturulma Tarihi:07 Nisan 2023