Üsküdar Diş Hastanesi
Centenary year logo

Diş Apsesi Nedir?

Diş apsesi bedenin bakterilere karşı verdiği tepkimeler şeklinde tanımlanır. Apseler ağızda meydana geldiği gibi bedenin belirli bir bölgesinde de görülebilir. Meydana gelen apseler ağrı ve kızarıklık gibi yakınmalara neden olabilir. Apse meydana gelen bölge tedavi edilmezse kişinin çenesinde uyuşma yaşanabilir.

Diş Apsesi Nedir?

Diş apsesi, iltihabın toplanmış olduğu dişin iç bölümünde bulunmakta olan bakteriyel bir iltihaptır ve bu durumdan şikayet eden bireylerin orta veya yoğun ağrılar yaşamasına yol açabilir. Çürüyen diş, uzun süre tedavi edilmediği zaman diş apsesi meydana gelebilir ya da dişte oluşan bir çatlak ya da kırılma, bakterinin dişin pulpa (dişin en iç kısmındaki yumuşak yapı) kısmı içinde kendi yolunu bulmasına ve enfeksiyon meydana gelmesine yol açar.
Bakteri iç kısımda kendi yolunu yapmaya başladığı zaman diş köküne doğru yayılıp hem enfeksiyona hem de şişliğe yol açacaktır. İltihap oluştuğu zaman bakteri, şişliğin olduğu kökün uç kısmında dar bir bölüm içinde (apse olarak bilinmektedir) irine bası yapar.

Diş Apsesi Belirtileri

Diş apsesi, bakteriyel bir iltihabın sonucunda dişlerde ya da diş etlerinde meydana gelen irin birikintisi olarak ifade edilir. Dişlerde meydana gelen apseler pek çok belirti gösterebilmektedir. Diş apsesinin belirtileri şu şekildedir;

 • Dişlerde devamlı sızı ve şiddetli şekilde kendini belli eden ağrılar
 • Isıya karşı fazla hassasiyet olması
 • Bir besini normal çiğnerken veya ısırırken ağrı hissetme
 • Ateşlenme
 • Yüz ve yanak bölgesinde şişlik
 • Çene kısmının altındaki, boyun bölgesindeki lenf bezlerinin hassaslaşması ya da şişmesi
 • Apsenin patladığını gösteren, ağrının kesilmesini takip eden ağız içinde kötü tat veren sıvı oluşması

Diş Apsesi Türleri Nelerdir?

Apseler 2 değişik şekilde incelenebilir. Bunlar; diş köklerinde birikmiş olan, dişlerin arasında meydana gelen apseler olarak değerlendirilir. Diş köklerinde birikmiş olan apseler genel olarak yerli seviyede ağız bakımı uygulanmaması, çürüklerin tedavisinin yapılmaması, ile meydana gelirler. Dişlerin aralarında oluşmakta olan apselerse yeniden yeterli ağız bakımının sağlanmaması sonucu kendini gösterir.  Gün içinde dişlerin aralarında kalan besinler temizlenmediği zaman bu tür apselerin meydana gelmesi kaçınılmazdır.

Apseler Nasıl Teşhis Edilirler?

Diş hekimi öncelikle hastanın şikayetlerini dinleyerek, hastanın dişlerini fiziki olarak kontrol eder. Daha sonra hastadan röntgen isteyecektir, ardından ise teşhis ile apseli bölgeyi tespit eder. Röntgen apsenin hangi durumda, hangi aşamada olduğu konusunda oldukça yol gösterici olacaktır.

Apse Tedavisi Nasıl Yapılmalıdır?

Öncelikle örnek verilen diş kökünde meydana gelen apseler için genellikle kanal tedavisi yapılabilmektedir. Kanal tedavisi endodontist uzmanları tarafından profesyonel bir biçimde yapılacaktır. Ancak bazı apselerde kanal tedavisi yalnız başına yeterli olmayabilir. Bu gibi durumlarda cerrahi operasyonlara başvurulabilir. Her iki vakada da tedaviye cevap alınamıyorsa dişin çekilmesi ve implant tedavisi yapılması gerekebilir.
Dişlerin arasında meydana gelen apseler içinse o kısım hijyenik bir biçimde temizlenerek iltihap boşaltılır. Ardından yenilememesi için dişin kök yüzeyi temizlenir. Bu işlem yapılırken hasta ağrı hissetmez.
Apseli kısım düzelirken, diş hekimi ağzınızı tuzlu ılık su ile düzenli bir şekilde gargara yapmanızı ve karşı karşıya kalabileceğiniz hastalıkları hafifletmek amacı ile gerekli görürse reçetesiz satılmakta olan ağrı kesici ilaçları kullanmanızı tavsiye edebilir.

Diş Apsenin Tekrar Etmemesi İçin Neler Yapabilirim?

Apse belirtileri ile karşı karşıya kalan bireylerin yapması gerek ilk iş uzman bir diş doktoruna görünmektir. Diş doktorunun müdahalesine kadar geçecek sürede yapılacak bazı uygulamalar tek başına yeterli olmamakla birlikte apsenin sebep olduğu problemleri azaltabilir. Bu yöntemlerden bazıları şunlardır:

 • Diş apselerinin yenilememesi için devamlı şekilde ağız bakımı yapılmalıdır ve ihmal edilmemelidir. 
 • Ağza düzenli olarak gargara yapılmalıdır.
 • Yemek yendiği sırada mevcuttaki apseli bölge mümkün olduğunca kullanılmamalıdır. 
 • Dişlerin aralarındaki yemek artıkları için diş ipi kullanılabilir. Diş ipi çeşitleri olarak tercih edilmesi gerekenler naylon ve tek filamanlı olanlardır.
 • Düzenli olarak diş kontrolleri yapılmalıdır.

Diş Apsesine Ne İyi Gelir?

Apse semptomları yaşayanların uygulaması gereken ilk şey uzman bir diş hekimine başvurmaktır. Uzmanın müdahalesine kadar geçecek zamanda yapılması gereken bazı işlemler yalnız başına yeterli değildir ancak apsenin neden olduğu sorunları azaltabilir. Bu yöntemlerden bazıları şu şekildedir;

Tuzlu veya karbonatlı su ile ağzı çalkalamak: Diş etrafında meydana gelen enfeksiyonu temizleyip ağrının azalmasına neden olur.

Soğuk kompres uygulamak: Apsenin meydana geldiği kısma yapılan soğuk kompres şişliği indirir ve ağrının azalmasına yardımcı olur.

Apsenin meydana geldiği kısma taze sarımsak sürmek: Sarımsak antibiyotik özelliği taşıdığı için bakterilerin ölmesine neden olur.

Apse oluşan kısma karanfil yağı sürmek: Evde uygulanan öteki yöntemler arasındadır.

Diş Apsesi Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Apse oluşan bölge tedavi edilmediği zaman bireyin çenesinde uyuşmanın oluşmasına yol açar.  Çene kemiğini ve siniri etkileyip kemiğin zarara uğramasına neden olabilir. Dişlerin arası boşluksa ve ağız diş bakımı düzenli yapılmıyorsa dişlerin arasında birikmiş olan gıda atıkları diş kökünde apse oluşmasına yol açar.


Güncellenme Tarihi:31 Ocak 2024Oluşturulma Tarihi:25 Ocak 2023