Üsküdar Diş Hastanesi
Centenary year logo

Dişlere Zarar Veren Alışkanlıklar

Ağız ve diş sağlığınıza dikkat edebilir, düzenli olarak dişlerinizi fırçalayabilir, diş ipi kullanabilir ve diş hekiminizi ziyaret edebilirsiniz. Ancak dişlere zarar veren alışkanlıklar konusunda bilgi sahibi olmalısınız. Çok fazla şekerli yiyecek tüketmenin kötü bir alışkanlık olduğu herkes tarafından bilinir, ancak dişlere zarar veren diğer bazı alışkanlıklar o kadar bariz değildir. Her gün yapılan ve ağız sağlığını riske atan bazı zararlı durumlar ve alışkanlıklar vardır.
 

Dişlere Zarar Veren Alışkanlıklar

Dişleri olumsuz etkileyen pek çok kötü alışkanlık ve bazı küçük hareketler vardır. Dişler, vücudun en önemli parçalarından biridir, hasar görür veya enfeksiyon kaparsa, bununla bağlantılı olarak şiddetli ağrılar veya farklı durumlar gelişebilir.     

Dişlere Zarar Veren Alışkanlıklar Nelerdir?

Ağız ve diş sağlığına dikkat etmek ve bazı kötü alışkanlıklardan kurtulmak önemlidir. Dikkat edilmesi gereken dişlere zarar veren alışkanlıklar şu şekildedir:      

Diş ve Diş Etlerini Çok Sert Fırçalamak      
Bazı kişiler aşırıya kaçarak dişlerini çok sert fırçalayabilir. Uzmanlar sert kıllı bir diş fırçası kullanmanın veya fırçalarken çok sert bastırmanın diş etlerine ve dişlere zarar verebileceğini belirtmektedir. Bu durumu önlemek için yumuşak kıllı bir diş fırçası kullanılmalı ve dişler geniş darbelerle hafifçe fırçalanmalıdır.      

Tırnak Yeme Alışkanlığı      
Tırnak yemek, günümüzde en yaygın görülen alışkanlıklardan biridir ve bu durum, uzun vadede dişlere zarar veren alışkanlıklar arasındadır. Tırnak yeme alışkanlığı dişlerin şekline çok fazla zarar verebilir ve bu durum dişleri etkilemeye başladığında şiddetli diş ağrısı yaşanabilir. Bu nedenle kişinin böyle kötü bir alışkanlıktan kaçınması diş sağlığı bakımından önemlidir.      

Sigara İçmek ve Tütün Kullanmak      
Sigara içmek ve tütün kullan en zararlı alışkanlıklardan biridir. Tütün kullanımının birçok ciddi sağlık sorunu vardır ve bu sorunların çoğu yaşamı tehdit etmektedir. Tütün kullanımı ayrıca düzenli olarak diş eti problemlerine neden olurken, dişlerin zarar görmesine yol açar. Bu nedenle daha iyi bir sağlık, dişler ve gülümseme için tütünden uzak durulmalıdır.      

Buz Çiğnemek      
Buz çiğnemek zararsız gibi görünse de dişler kadar boğazı da kötü etkileyen bir alışkanlıktır. Buzun düzenli olarak çiğnenmesi nedeniyle dişlerinizin ve köklerinin zarar görme olasılığı her zaman olacaktır. Bazı kişiler buzu çiğnerken keyif alabilir, ancak bu durum diş sağlığı bakımından zarar verebilecek bir alışkanlıktır.      

Diş Sıkma veya Gıcırdatma      
Diş sıkma ve gıcırdatma genellikle bilinçaltı bir alışkanlıktır, ancak dişlerin zarar görmesine, kas ağrısına ve kısıtlı çene hareketine neden olabilir. Uzmanlar bu zararlı önlenmesine yardımcı olmak için, gevşeme egzersizleri, gece ağız koruyucusu önerir. Ayrıca bu durumun ne zaman başladığının farkında olunması ve bu konu üzerine bir uzman görüşü alınması önemlidir.      

Yanlış Kürdan Kullanımı      
Özellikle tavuk veya et olmak üzere belirli türde gıdaları tüketilmesinin ardından, besin kalıntılarının çoğu diş aralarında kalır. Bu durumdan kurtulmak için çoğu kişi kürdan yardımına başvurur. Kürdan veya farklı aletlerin kullanımı diş etlerinin hasar görmesine veya enfeksiyon kapmasına neden olabilir. Uzmanlar böyle durumlar için diş ipi kullanımı veya hekim onaylı diş temizleme aracı önerir.      

Dişleri Yanlış Kullanmak      
Dişler yiyecek tüketimi için kullanılır, ancak bazı kişiler çoğu zaman dişlerini birkaç durum için birincil araç olarak kullanabilir. Şişe açmak veya tırnak yemek gibi durumlarda dişler bir alet olarak kullanılabilir. Ancak bu faaliyetler dişlere zarar verebilecek alışkanlık arasındadır.      

Çok Fazla Şekerli Yiyecek ve İçecek Tüketmek      
Çoğu insan şekerli yiyecek ve içecekleri sever ve bazen bu tür yiyeceklerden kendini alıkoyamaz. Bu besinlerin tadı kişiye güzel gelebilir, ancak bu tür alışkanlıklar dişlere büyük ölçüde zarar verir. Sürekli olarak şekerli yiyecek ve içecek tüketimi dişlerinize zarar vererek diş eti enfeksiyonuna ve diş ağrısına neden olabilir.      

Dişleri Düzenli Olarak Fırçalamamak      
Düzenli olarak diş fırçalamak, daha iyi ve sağlıklı bir dişe sahip olunmasını sağlayan en temel eylemlerden biridir. Çoğu kişi, dişlerinin daha iyi parlaması ve sağlıklı kalması için günde en az iki kez diş fırçalar. Dişleri düzenli olarak fırçalamamak, dişlerin sağlığını riske atar ve diş çürümesi ihtimalini artırır.      

Kahve İçmek      
Çok fazla kahve tüketimi, dişlerde zamanla renk değişimine ve sararmalara neden olabilir. Bu nedenle aşırı kahve tüketimi, dişlere zarar verebilir.      

Sık Sık Atıştırmak      
Sık sık atıştırmalık ve aşırı abur cubur yemek, dişlerde çürümeye yol açabilir. Şeker oranı yüksek olan bazı atıştırmalıklar ilerleyen dönemlerde ağız ve diş sağlığını olumsuz etkileyerek dişlere zarar verebilir.      

Diş Çürümesine Neden Olan Yiyecekler Nelerdir?

Çoğu kişinin her gün yaptığı, ağız ve diş sağlığına zarar verdiği bazı alışkanlıklar vardır. Bu alışkanlıklardan bazıları diş çürümesine neden olabilir. Aşağıda yer alan besinlerin ölçülü tüketilmesi ve çok sık tüketilmemesi önemlidir. Dikkat edilmesi gereken yiyecekler şu şekildedir:      

•   Beyaz ekmek       
•   Atıştırmalıklar      
•   Tatlı ve çikolatalar      
•   Birtakım soslar      
•   Gazlı içecekler       
•   Kuruyemişler      
•   Alkol       
•   Sigara


Güncellenme Tarihi:31 Ocak 2024Oluşturulma Tarihi:21 Şubat 2023