Üsküdar Diş Hastanesi
Centenary year logo

Diş İpi Nedir?

Diş ipi, dişlerin arasını temizlemek amacıyla uygulanan ağız ve diş bakımını sağlayan araçlardan biridir. Diş fırçasıyla birlikte düzenli olarak kullanıldığında sağladığı etki artar. Diş fırçası, dişlerin arasında kalan yiyecek ve besin kalıntılarına her zaman ulaşamayabilir. Bu nedenle diş fırçalama işleminden önce veya sonra kullanılması gerekir. Uzmanlar tarafından önerilen diş ipleri, doğru ve düzenli olarak kullanıldığında ağız kokusunu ve diş çürümesini önlemede önemli bir rol oynar.

Diş İpi Nedir?

Ağız ve diş hijyenini sağlamak açısından diş iplerinin kullanımı önemlidir. Besin ve gıdalarla temas eden ve dışarıya açık olan ağız; mikroorganizma ve bakterilerin yetişmesine uygun bir ortamdır. Bu nedenle ağız sağlığını korumak için günlük düzenli olarak kullanılması önemlidir.

Diş İpi Nasıl Kullanılmalıdır?

Diş ipi kullanımı, ağız yapısına ve bireyin kullanımına bağlı olarak farklılık gösterebilir. Doğru kullanıldığı zaman diş fırçasının temas edemediği kısımlardaki besin ve gıda artıklarını çıkararak, diş çürümesi veya diş eti hastalıklarına karşı önlem alınmasını sağlar. 
Diş iplerinin nasıl kullanılması gerektiği ise maddeler halinde şu şekilde sıralanabilir:

 • Yaklaşık 40 cm uzunluğunda ipin büyük bir kısmı orta parmaklara sarılmalı ve ipte yaklaşık 5 cm boşluk bırakılmalı 
 • Baş parmak ve işaret parmakları arasında sıkıca tutulmalı, dişlerin arasında yukarı ve aşağı doğru hareket ettirmeli
 • Uygulama tüm diş yüzeylerine ve diş eti çizgisini geçecek şekilde yapılmalı ancak zorlanmamalıdır
 • Farklı dişlere geçiş sırasında ipin temiz kısımları kullanılmalı
 • Uygulama ve ipi çıkarma sırasında çok hızlı hareket edilmemeli

Diş İpi Çeşitleri Nelerdir?

Diş ipi çeşitleri üretim malzemesine ve tasarımına göre farklı sınıflandırılır. Birçok farklı materyalden üretilen diş iplerinin üretim malzemesine göre iki çeşidi bulunmaktadır. Üretim malzemesine sınıflandırılan diş ipleri şunlardır:

 • PTFE
 • Naylon

Ayrıca tasarım olarak da diş ipleri iki farklı tipte incelenir. Bunlar; 

 • Kürdanlı
 • Rulo

Hangi Tip Diş İpini Kullanmalıyım?

Kişilerin ağız ve diş yapısına uygun türde ip tercih etmesi ve kullanması önemlidir. Çok filamanlı (Naylon) ve tek filamanlı (PTFE) olarak 2 tip vardır. Sıkı diş yapısına sahip kişiler tek filamanlı PTFE tip ipini kullanabilir. Bu tür ipler sıkı diş aralarında daha kolay kayar ve yırtılmaya karşı dirençlidir.  
Naylon tip diş ipleri, mumlu ve mumsuz olarak farklı aromalarla satılabilir. Birden çok naylon telden oluştuğundan birleşme kısımları sıkı dişler arasında aşınabilir veya yırtılabilir. 
Kişiler, ağız ve diş yapısına hangi diş iplerinin uygun olduğunu öğrenmek için diş hekimine başvurarak destek alabilir.

Diş İpi Dişlerin Arasını Açar mı?

Diş iplerinin kullanımı konusunda insanlar tarafından bilinen bazı yanlışlar vardır. Bunlardan biri de diş iplerinin diş aralarında boşluğa neden olduğu ve diş aralarını açması durumudur. 
Diş ipleri, insanların ağız ve diş yapısına uygun olarak üretilir. Kişiler kendilerine uygun olanı tercih ettiğinde ve kullanıldığında herhangi bir sorun yaşamaz. Diş ipleri dişlerin arasını açmaz ve diş yüzeyinde aşınmaya neden olmaz.
Doğru ve düzenli kullanıldığında ağız ve diş sağlığına pek çok faydası vardır. Dişinde dolgu bulunan kişiler bu materyallerin kullanımı konusunda tedirgin hissedebilir. Ancak diş dolguları, diş iplerinden etkilenmeyecek malzemelerden üretilir. Bu nedenle diş dolgularında herhangi bir zarara ve hasara yol açmaz.

Yanlış Diş İpi Kullanımı

Diş iplerinin kullanımı konusunda kişilerin sık yaptığı bazı hatalar vardır. Bu hatalardan biri aynı ipin sürekli kullanılmasıdır. Bu ürünlerin tek kullanımlık olduğu unutulmamalıdır. Kullanılan kısmın uygulama sonrası atılması gerekir. 
Diğer bir yanlış diş ipi kullanımı ise dişlerin yalnızca diş etlerine uzak olan bölümlerinin temizliğinin yapılmasıdır. Diş ipleriyle diş yüzeyleri ve diş eti çizgisini geçecek şekilde temizlik yapılmalıdır. Plak birikimi bu şekilde önlenebilir. 

Doğru Diş İpi Kullanımı

Doğru diş ipi kullanımı konusunda kişilerin kısa bir sürede öğrenebileceği bazı basit bilgiler vardır. Hatalı kullanılan diş ipleri, diş etlerine zarar verebilir. En fazla dikkat edilmesi gereken nokta ise diş temizliği sırasında baskı uygulamamaktır.
Diş iplerinde kopmaya yol açacak baskının uygulanması diş etlerine de zarar verebilir. Bu nedenle çok fazla bastırmadan yapılması gerekir. Diş iplerinin tek kullanımlık olduğu bilinmektedir. Bu nedenle kullanım sonrası yıkanarak saklanmamalı ve tekrardan kullanılmamalıdır. 
İp, diş etine yaklaştığı sırada dişe doğru yaslanarak, diş ile diş eti arasına yerleştirilmeli. İpi teması kaybetmeden tutarak dişin yan yüzeyi doğrultusunda aşağıdan yukarıya doğru hareket ettirmeli. Sonrasında yan dişe yaslayarak aynı hareket tekrarlanmalıdır. 

Diş İpi Faydaları Nelerdir?

Diş iplerinin kullanımına ne kadar erken başlanırsa, ağız ve diş sağlığı bakımından faydası bir o kadar fazla olur. Ancak kullanıma geç başlamak geç kalındığı anlamına gelmez. Diş ipleri, dişlerin daha temiz ve sağlıklı olmasını, nefesin tazelenmesini ve diş etlerinin daha sağlıklı olmasını sağlar.
Özellikle yatmadan önce kullanılması önemlidir. Faydaları zaman içerisinde görülebilir. Kullanılmaya başlandığı ilk günlerde dişler daha temiz görünür ve ağız içerisinde temiz bir his olur. Diş çürüklerinin oluşumunu önlemede, diş eti hastalıklarının ortaya çıkma ihtimalini azaltmada fayda sağlar. 
Diş ipi faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Ağız ve diş hijyenine katkı sağlar
 • Sabahları ortaya çıkan ağız kokusunu önler
 • Diş eti hastalıklarını önleyerek, diş eti kanamalarını en aza indirir
 • Plak oluşumunu önler

Hangi Diş İpi Tercih Edilmeli?

Kişiler ağız ve diş yapısına uygun olan diş iplerini tercih etmelidir. Bu konuda yardım almak için bir diş hekimi ile görüşülebilir. Diş ipleri çok filamanlı (Naylon) ve tek filamanlı (PTFE) olarak 2’ye ayrılır. Naylon tip diş ipleri, sıkı dişler için çok fazla önerilmez ve sıkı dişlere sahip olan kişilerin kullanımı sırasında yırtılabilir. 
Sıkı diş yapısına sahip olan bireylere genellikle tek filamanlı diş ipleri önerilir. Diğer bir açıdan kullanım bakımından kürdanlı diş ipleri basit ve hızlı olarak bilinir. Kürdanlı diş iplerinin kullanımı rulo iplerine oranla daha pratiktir. Ancak kürdan kısmının diş etlerine zarar vermemesi için dikkatli kullanılması gerekir.


Güncellenme Tarihi:31 Ocak 2024Oluşturulma Tarihi:25 Ocak 2023