Üsküdar Diş Hastanesi
Centenary year logo

Bebeklerde Ağız Temizliği Nasıl Yapılır?

Çocukların ilk diş hekimi ile tanışması genellikle ilk yaş günü veya ilk dişinin çıkması ile başlamalıdır. Erken teşhis ileride görülebilecek sorunların önlenmesinde en önemli basamaktır. Bu ilk muayenede aileler bebeğin ağız ve diş bakımı konusunda bilinçlendirilir ve çocukta erken dönemde tespit edilebilecek sorunlar değerlendirilir. İlk muayenede genellikle bebek annesinin dizlerine yatırılarak gözle ağız içi muayenesi yapılır. Bebeğin parmak emme, yalancı emzik, biberon kullanımı gibi alışkanlıkları da bu seansta değerlendirilerek aileler alışkanlıkların değiştirilmesi konusunda bilinçlendirilir.

Bebeklerde Ağız Temizliği Nasıl Yapılır?

Bebeklerde ağız temizliği dişlerinin çıkmasının ardından başlayan bir süreç olarak düşünülse de gerçekte bu durum böyle değildir. Bebekler için ilk 4 ay, ağız işlevlerinin ve kasların gelişimi için önemlidir. Bu 4 aylık süreçte yalnızca anne sütüyle gıda alması önerilse bile sütün yeterli olmadığı zamanlarda, aileler biberon kullanmak zorundadır. Bebeğin gelişiminin sağlıklı devam edebilmesi için ağız içi kontrollerinin düzenli şekilde yapılması ve ağız temizliğinin ihmal edilmemesi gerekir.

Bebeklerde diş temizliği işlemi ilk diş ağızda görünür görünmez başlamalıdır. Bu aşamada parmak fırçalar, nemli bir bez, tülbent ya da gazlı bez veya hazır ksilitollü diş temizleme bezleri en kolay kullanılabilecek alternatiflerdir.

Bebeklerin Ağız Temizliği Nasıl Yapılır?

Bebeklerin ağız temizliği kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir. Temiz bir tülbent ya da gazlı bez, daha önce kaynatılan ve soğutulan suyun içerisine batırılıp ağız içi temizliği için tercih edilebilir. Islatılmış bir bez ile, bebeğin yanak için ve dil üstü hafif bir şekilde silinebilir. Bebeği emzirdikten sonra, her defasında ya da günde 1 kez gerçekleşecek biçimde ağız temizliğini bu şekilde sağlanabilir. Bebeğin ağız temizliği esnasında, ağzının içinde pamukçuk oluşup oluşmadığı kontrol edilmelidir. 

Bebeğin ağız temizliği söz konusu olduğu zaman, kullanılan biberonun ve kaşıkların da hijyenik olması gerekir. 

Bebeklerde Ağız ve Diş Bakımı Tavsiyeleri

Bebeğiniz büyüdükçe ve toleransı arttıkça yumuşak kıllı bir bebek diş fırçası da macunsuz veya 0-3 yaşa uygun macunlarla kullanılabilir. Bebeklerin kavramasını kolaylaştıran özel diş fırçaları ile bu alışkanlık çok küçük yaşlarda kazanılması sağlanmalıdır.

Uyku sorunu bulunan bebeklere, şekerli ya da ballı süt verilmemelidir. Bu tür şeker içerikli içecekler, dişlerin çürümesine yol açabilir. Ağız içindeki tükürük oranı azaldığında uyku öncesi dönemde azalmaktadır. Bu evrede verilen bu şekerli besinlerin, diş sağlığına yararlı etkisi olmamaktadır.


Güncellenme Tarihi:31 Ocak 2024Oluşturulma Tarihi:29 Mart 2023