np logo

Gülüş Tasarımı (Hollywood Smile) Nedir? Nasıl Yapılır?

Hollywood smile olarak da adlandırılan gülüş tasarımı, farklı nedenlerden kaynaklı ortaya çıkabilen diş estetiğinde bozulma ve diş etindeki farklılaşmalar sonucunda hastanın ağız, çene ve yüz hatlarına uygun olarak yapılan, kişiye estetik bir görünüm kazandırmayı amaçlayan tedavi yöntemidir. Ayrıca dikkat çekici bir gülümsemeye sahip olmak isteyen kadın veya erkek fark etmeksizin herkese uygulanabilir.

Gülüş Tasarımı (Hollywood Smile) Nedir? Nasıl Yapılır?

Estetik diş hekimliğinin ana dalı olarak bilinen gülüş tasarımında tek çeşit bir tedavi şekli yoktur. Hastanın isteğine ve rahatsızlıklarına bağlı farklı düzenlemeler yapılarak uygulanması gerekir. Hollywood sdişlerde kusursuz bir görünüm sağlamasının yanında sıra renk ve boyut elde etmek için yapılan diş prosedürleri içermektedir. Ayrıca Hollywood yıldızlarının gülüşlerine sahip olmak isteyen kişiler için tasarlanan kaplamalardır.

Gülüş Tasarımı (Hollywood Smile) Nasıl Yapılır?

Dişlerde estetik ve kusursuz bir görünüme sahip olmak isteyen kişilere uygulanan bu yöntem uzman hekimler tarafından yapılır. Öncelikle hastanın beklentileri öğrenilir ve bu doğrultuda planlama yapılır. Hastadan alınan ölçüler ile hazırlanan modeller doğrultusunda planlama yapılır. Sonrasında hastanın yüz ve ağız içi görselleri ile bilgisayar ortamında hazırlanan özel programlar ile ölçümlemeler yapılarak hastaya uyumu hesaplanır. Tedavi sonrası için elde edilecek en yakın görünümler hastaya uygun olarak geçici restorasyonlar ile hastaya sunulur ve görüşleri alınır.

Planlamanın tamamlanmasının ardından herhangi bir ortodontik tedaviye ihtiyaç duyulmuyorsa, diş etlerinde bulunan bazı bozuklukların iyileştirilmesi sağlanır. Diş eksikliği olması durumunda implant işlemleri yapılabilir ve hekimin gerekli gördüğü durumlarda ise cerrahi işlemler yapılabilir. Cerrahi müdahale sonrası iyileşme sürecine geçilir ve bu dönem sonrasında gereksinim halinde diş beyazlatma işlemi yapılır. 

Dişlerde biçimsel veya görsel bir bozukluk olduğunda bazı durumlarda estetik kompozit dolgular kullanılabilir. Bu yöntemin başarısız olduğu zamanlarda ise porselen lamine ve zirkonyum kaplamalar uygulanır. Uygulamaların yapımı sırasında göz önüne alınan dudak yapısı ve şeklide göz önüne alınarak amaçlanan tasarım sol halini alır.

Gülüş Tasarımında Hangi İşlemler Uygulanır?

Estetik gülüş ve diş tasarımı için yapılacak işlemler kişiden kişiye farklılık gösteren bir tedavi sürecidir. Her hastanın estetik ihtiyaçları farklı olabileceğinden yapılacak işlemler de kişiye göre belirlenir. Yüz hatları, cinsiyet yaş ve beklentiler gibi farklı faktörler işlemlerin belirlenmesinde önemlidir. Çürük diş veya diş eti rahatsızlığı mevcutsa uygulama öncesi hali hazırda var olan hastalıkların tedavi edilmesi gerekir ve sonrasında dişlerin temizliği yapılır. 

Yapılan işlemler genellikle şunlardır:

 • Gingivektomi (diş eti estetiği girişimleri)
 • Diş beyazlatma (bleaching) yöntemleri
 • Diş eksikliklerine implant ve protez gibi işlemler
 • Porselen lamine ve kaplamalar
 • Zirkonyum kaplama
 • Ortodontik tedaviler (tel tedavisi) olarak sayılabilir.

Kimler Gülüş Tasarımı Yaptırabilir?

Diş dizilimi ve sıralamasında çapraşıklık, dişlerde renklenme ve lekelenme, diş boylarında farklılık, diş etlerinde estetik bozukluk, eksik diş, kötü görünüm gibi durumlar yaşayan kişiler gülüş tasarımı yaptırabilir.

Ayrıca dişlerinde herhangi bir bozukluk veya sorun olmayan, ancak Hollywood gülüşü dişler için bu tasarımı yaptırmak isteyen herkes de bu tedavi sürecinden faydalanabilir. Kişilere sağladığı faydalar ise şunlardır:

 • Genç ve dinamik bir görünüm
 • Diş ve çevresindeki dokuların daha sağlıklı olması
 • Estetik ve kusursuz bir gülüş
 • Kişinin özgüveni artar
 • Diş problemleri nedeniyle yaşanan kaygılardan kurtulur

Gülüş Tasarımı Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Estetik bir gülüşe sahip olmak isteyen hastalarda öncelikle dikkat edilmesi gereken ve önemli olan bazı noktalar bulunmaktadır. Diş yapısında ve sıralanmasında herhangi bir bozukluk olmaması gerekir. Üstte yer alan dişlerin ön plana çıkarılması ve öteki dişlere oranla daha belirsin olması önemlidir. Dişler herhangi bir lekelenme durumu bulunmamalıdır. 

Dudakların ve diş etlerinin birbirine uyumu da önemlidir. Uygulamanın yapılmasında bir problem yoksa hastanın talebi doğrultusunda ağız ve diş yapısına uygun bir prosedür uygulanmalıdır. Hastanın şikayetçi olduğu durumlar göz önüne alınarak bu plan doğrultusunda tedavi süreci planlanır. Dikkat edilmesi gerekenler arasında dudak yapısı, dişlerin boy uzunluğu, diş eti özelliği, dudak ve diş uyumu bulunur.

Gülüş Tasarımı Kullanım Süresi

Estetik bir görünüm sağlayan bu uygulamanın kullanım süresi de merak edilen sorular arasındadır. Kullanım süresi hastanın ağız ve diş sağlığına gösterdiği özene ve hijyene bağlı olarak değişebilir. Genellikle 5 ila 15 yıl arasında değişebilir. Ancak Ağız ve diş temizliğine önem vermek diş ömrünü uzatır.

Yayınlanma Tarihi:23 Ocak 2023